
Ať se v létě chystáte do hotelu k moři, pod stan k rybníku, na hory, na vodu nebo na kolo – jistě si do kufru či batohu přibalíte praktickou cestovní lékárničku. A co by v takové příruční dovolenkové lékárně nemělo chybět?
V případě, že se chystáte na dovolenou do zahraničí, jistě jste si ještě dříve než vybavení cestovní lékárny zařídili připojištění pro případ nemoci či nehody. Máte-li již sjednané pojištění, můžete tedy zkompletovat samotné vybavení malé praktické lékárny – pro outdoorové a sportovně laděné cesty ideálně uschované v plastové vodotěsné krabičce s „lock&lock“ zavíráním). Samozřejmě, že trochu jinak bude vypadat obsah lékárny určené do evropského přímořského letoviska a jinak, budete-li se toulat v například v bulharských horách. Skladbu léků i dalšího vybavení navíc ovlivní i věk a individuální potřeby potencionálních uživatelů. U dětí jistě oceníte dvojnásobné množství barevných náplastí a nepálivou desinfekci. U seniorů nesmíte v žádném případě zapomenout na léky, které běžně užívají. A jaké základní vybavení tedy nesmí chybět v žádné prázdninové lékárně? Tzv. teorie tří vrstev oblečení by se velmi zjednodušeně dala shrnout do tří slov: sání, izolace a ochrana. Oblečení se redukuje na tři vrstvy mající svůj nezastupitelný úkol.
Univerzální vybavení prázdninové lékárny
- Léky proti teplotě a bolesti – dospělým postačí tablety, malé děti ocení ochucené sladké sirupy.
- Léky na alergie – a to nejen v tabletách, ale také uklidňující gely a masti na vnější projevy alergie.
- Léky na kinetózy – u dětí se osvědčují i speciální žvýkačky a lízátka.
- Léky proti průjmům i zácpě – rodiče malých dětí, u nichž může mít průjem vážnější důsledky než u dospělých, ocení takétzv. rehydratační roztok.
- Léky na nachlazení a bolest v krku – volte dle zvyklostí. Obvykle se pořizují kapky do nosu a na kašel, spreje a pastilky na bolest v krku.
- Kapky do očí vhodné při podráždění a lehkém zánětu
- Repelent
- Hojivé přípravky na drobná poranění
- Hojivé přípravky v případě popálení sluncem
- Volně prodejné léky při poševní mykóze – ocení zejména dámy, které na tyto problémy opakovaně trpí.
- Mast proti plísňovým onemocněním kůže
- Základní potřeby při drobných poraněních – nepálivá desinfekce, náplasti různých velikostí, sterilní obvaz, elastické obinadlo, skvělé jsou tzv. hydrogelové náplasti na mokré hojení ran (odřenin apod.).
- Další užitečné vybavení: teploměr, pinzeta, případně pinzeta na klíšťata, tejpovací páska na zpevnění podvrknutých kloubů, antiseptické ubrousky na ruce a třeba i glukózové bonbóny pro případ vyčerpání.
A nezapomeňte přibalit léky, které pravidelně užíváte! Pečlivě čtěte příbalové letáky!
Alternativní lékárna pro milovníky přírodní léčby
Nezapomněli jsme ani na příznivce alternativní medicíny, bylin a léčivých prostředků z nich! Několik malých lahviček, které se vejdou do každého kufru či batohu, může vykonat velkou službu.
- Extrakt z grapefruitových jadérek – v malé lahvičce je ukryté silné přírodní antibiotikum, antivirotikum a antimykotikum v jednom. Užívat jej můžete dle návodu vnitřně i zevně. Podobné zevní účinky má i tea tree olej.
- Levandulová silice – přírodní levandulové silice v sobě ukrývá netušenou sílu. Silice hojí drobné popáleniny, desinfikuje drobné rány a staví krvácení, odpuzuje hmyz a neutralizuje hmyzí jedy (štípance). Čichání silice je uklidňující.
- Aloe vera sprej – je výborným prostředkem ke zklidnění podrážděné pokožky. Perfektní je na spáleniny, opruzeniny, drobné záněty i kožní mykózy.
- Rostlinné uhlí (tzv. čárkl) – pomáhá při všech zažívacích potížích, navíc adsorbuje jedy v zažívacím traktu! Rozdrcené a smíchané s vodou je účinným kloktadlem.
- Hřebíčková silice – je přírodním léčivem číslo jedna v případě akutních bolestí zubů. Postačí 1 kapka, kterou potřete okolí zubu a přechodná úleva od bolesti je obrovská. Silice však v žádném případě nenahradí lékařskou péči a nesmí se používat u dětí!
- Mátová silice – inhalaci mátové silice (třeba na kapesníčku) doporučují aromaterapeuté při kinetózách a nachlazení.