Psík Snoopy mezi lidmi vegetuje již pěknou řádku let. Za tu dobu si stihl všimnout jedné věci: spousta z nás o sebe příliš nepečuje a vůbec si neužívá všedního dne. Snažíme se jen přežít. Sám Snoopy je uznávaným hédonistou a odborníkem na životní radosti. I proto nechápavě kroutí hlavou nad negativním významem spojení „psí život“. Ten je podle něj bezva. A aby nám to dokázal, vzal do packy pero, a sepsal následující desatero pro všední den. „Pečujte o sebe, budete odpočatější a celkově spokojenější,“ dodává a jde si dát šlofíka:

Den začněte šálkem teplé vody s citronem, pijte hodně vody

Vzdejte se kávy a organizmus probuďte přirozenějším způsobem. Šálek teplé vody s vymačkaným citrónem a čajovou lžičkou jablečného octa nastartuje metabolismus. Na rozdíl od kávy přitom hydratuje, a protože neobsahuje kofein, nezatěžuje ani játra. Po celý den pak nezapomínejte pít, ideálně čistou vodu pokojové teploty. Vaše tělo se bude snáze zbavovat škodlivých látek a vy se budete cítit stále svěží.

Šťávy z ovoce a zeleniny jsou lahodným elixírem života

Začněte třeba Snoopyho oblíbenou kombinací mrkvové a jablkové šťávy. Postupně zkoušejte vymačkávat šťávu třeba ze zázvoru, celeru, citronu, ananasu a dalších druhů ovoce i zeleniny. Všechny jsou nabité celou řadou vitamínů, minerálů a stopových prvků. Každá je výjimečná chutí i z hlediska pozitivních účinků na náš organizmus. Pokud doma nemáte odšťavňovač, můžete si čerstvou šťávu objednat třeba v některém z mnoha fresh barů.

Naučte se odpočívat

Jako máte čas určený práci, měli byste si vyhradit také čas jen sami pro sebe. Relaxujte. Vypněte mobil, zapomeňte na starosti a nechte myšlenky plynout. Pusťte si třeba oblíbený film, čtěte si, meditujte nebo si dejte krátkého šlofíka.

Život bez cukru je sladší, zážitek nabídne čaj

Zkuste omezit slazení, nepijte slazené nápoje a cukrárny obcházejte obloukem. Budete se cítit lépe a tělo vám poděkuje. Místo toho zkuste odhalit bohatý svět čajů. Pochutnejte si na některém z mnoha druhů bylinkových čajů, okuste třeba mátový té nebo si dopřejte populární Pu-Erh. Čaje obsahují antioxidanty, některé dokáží navodit pocit klidu, jiné vás proberou. Psík Snoopy přiznává, že jim také propadl. Nejraději je s kamarády chodí vychutnávat do čajoven. Snoopy má jedinou výtku: „Proč mají psi vstup zakázán do tolika podniků? Příšerná diskriminace. Já lidi do svojí boudy zvu. Že se tam nevejdou, už je jejich problém.“

Jezte v klidu, žvýkejte

Neustále někam spěcháme a jsme vystresovaní. Na jídlo si ovšem čas udělejte. Jezte v klidu a vědomě vychutnávejte každé sousto. Důležité pro optimální trávení je také pořádně žvýkat. „Podívejte se támhle do ohrady. Krávy jsou v klidu, celý den se pasou a uvědoměle přežvykují. Tomu já říkám spokojený život.,“ pokyvuje Snoopy znalecky hlavou.

Zdravým dobrotám vévodí oříšky

Mlsáte rádi? Kdo by ne! I psík Snoopy přiznává, že si čas od času dopřeje. Dříve miloval koblihy, po nich byl ale unavený a měl nafouklé bříško. Začal tedy experimentovat. Nakonec zjistil, že i zdraví prospěšné věci mohou chutnat báječně. Když ho honí mlsná, dá třeba: banán, ořechy (pistácie, mandle, vlašské ořechy…), kešú (z botanického hlediska nejde o ořechy, ale nažky), arašídové máslo, ovesné vločky, řecký jogurt, slunečnicová semínka, křížaly (případně čerstvá jablka) nebo třeba vodní meloun. Svého psa tím raději nekrmte, sami se nenechte pobízet.

Dopřejte si pořádnou relaxační koupel

Rozmazlujte se a použijte, co je vám libo. Koupelovou pěnu, sůl, olej pěnu či aromaterapii. Pro dokonalou atmosféru můžete také pustit uklidňující hudbu, nebo zhasnout a koupat se při svíčkách.

Nebojte se snít

Sepište si aktuální seznam tří svých velkých cílů a tří menších. Snažte si představit sami sebe v okamžiku, kdy se vám splní. „A pak pro to začněte něco dělat,“ dodává Snoopy.

Vyhlaste válku stereotypu

Dělat každý den v podstatě to samé, přesně vědět, co nás čeká za týden či měsíc a bezmyšlenkovitě plnit rutinní činnosti? To není život, to je přežívání. A vy chcete víc. Vytrhněte se ze stereotypu aktivním experimentováním. Zajděte si na zajímavou výstavu, s kamarády vyrazte na vodu, vezměte rodinu do Disneylandu, zajděte na kurz vaření nebo skočte padákem. Život je pestrý, pokud si ho takovým uděláte.

Smějte se, bude vám lépe

Smích je pro člověka přínosný v mnoha ohledech. Vědecké studie potvrzují jeho pozitivní účinky na lidský organizmus. Ovlivňuje hladinu cukru v krvi, podporuje krevní běh, zlepšuje srážlivost krve, stimuluje imunitní systém, posiluje svalstvo a prodlužuje život. V praxi smích rovněž snižuje hladinu stresu, zvyšuje pracovní výkon a umožňuje nám lépe zvládat bolest či pobyt v nehostinném prostředí.