Ačkoli se přesná čísla liší, řada studií poukazuje na to, že děti tráví u počítačů, televizních obrazovek a dalších přístrojů příliš mnoho času. Podle výsledků některých studií je to v průměru více jak 7 hodin denně, a to je číslo, které vystrašilo i známého pohodáře, psíka Snoopyho. Aktivita přitom dětem pomáhá nejen v boji proti nadváze, ale i řadě dalších oblastí: je o lepší pocit, kvalitnější spánek i efektivnější učení. Co tedy můžete udělat, aby vaše děti byly aktivnější?

Jděte příkladem a stanovte společná pravidla

Ať se vám to líbí nebo ne, pro dítě jste vzorem. Pokud mu budete zakazovat televizi nebo SMSkování u jídla, přičemž to sami nebudete dodržovat, nemá to smysl. Chovejte se tak, aby si z vás dítě mohlo vzít pozitivní příklad. Stanovte také společná pravidla, která budou platit také pro vás. Psík Snoopy udává jako příklad trojici pravidel, které platí v jeho boudě:

  • Žádné SMSkování při jídle
  • Televizi i počítač vypínám nejpozději ve 22:00
  • K počítači si smím sednout až po splnění všech povinností (u dětí může jít o domácí úkoly)

Snažte se omezit čas strávený s technologiemi

V dnešní době je nesmysl snažit se dětem zakázat počítač nebo mobilní telefon. Psík Snoopy proto radí, abyste jim spíše připomínali, že mají takto strávený čas omezit. Sedí vaše ratolest už 4 hodiny u Playstationu? Připomeňte jí, že existuje i fyzický svět. Mimochodem, některé herní konzole (např. Nintendo Wii, Playstation Move nebo Xbox se zařízením Kinect) vyžadují k hraní her pohyb a ideálně více hráčů, snažte se je preferovat.

Výběr sportu nechte na dítěti

Spousta dětí v dospívání se sportem přestane. Důvod je často ten, že jim typ aktivity vybrali rodiče. Motivujte děti tím, že jim umožníte svobodný výběr sportovního odvětví. Rádi byste vychovali nového Jágra, ale vaše dítě radši atletiku? Naslouchejte jeho přání, přihlaste jej do sportovního klubu a podporujte jej (vozte jej na tréninky, choďte se dívat na jeho soutěže apod.).

Mluvte s ním

Nestačí jen zakazovat a omezovat, dospívající dítě není hloupé, naopak, je zvídavé a rádo chápe, proč se věci dějí. Vysvětlete mu, proč jste stanovili daná pravidla. Povězte mu, že čím více času stráví před televizí nebo u počítače, tím méně času má na fyzickou aktivitu, a tím pravděpodobněji bude přibírat. Ukažte mu články nebo knihy popisující negativní účinky fyzicky pasivního stylu života na zdraví. Jednoho dne vám poděkuje.