Blížící se jaro je oblíbeným a velmi vhodným obdobím pro očistné kůry a návrat do kondice po zimním lenošení. V zimě trávíme méně času venku, třeba oblíbenou cyklistikou či turistikou, a ve větší míře podléháme svodům plných stolů a lednic.

Na jaře se pak probouzí nejen příroda, ale i chuť a energie zatočit s nenápadnými kilogramy, které po sobě zanechaly vánoční a silvestrovské hody (a svody), a také dlouhé zimní večery u televize nebo počítače. Netrápí nás však jen kila, ale mnohdy i pocit, že je naše tělo po zimě unavené a doslova „otrávené“ nicneděláním, hodováním a neustálým léčením či přecházením nejrůznějších viróz. Organismus si proto zaslouží (a mnohdy i žádá) jarní očistu a odlehčení. Skvělým pomocníkem mu v tom mohou být i tzv. lymfatické masáže.

Lymfatická masáž: Podivuhodná síla jemných doteků

Lymfatická masáž (lymfodrenáž) patří mezi osvědčené fyzioterapeutické procedury, které pomáhají urychlit látkovou výměnu a podporují očistné a regenerační procesy organismu. Lymfodrenáž se od běžných masáží velmi liší, využívá totiž výhradně jemných hmatů a tlaků, jejichž účelem není prokrvit podkoží, ale stimulovat tok lymfy. Jemné spirálovité hmaty s pomalou frekvencí stimulují tok lymfy směrem k lymfatickým uzlinám. Lymfatický systém odvádějící odpadní produkty látkové přeměny tak pracuje efektivněji. Na rozdíl od klasických masáží se masér věnuje nejprve centrálním oblastem a až potom periferním. Podobně jako u jiných druhů masáží si však můžete dopřát buď proceduru celkovou, nebo zaměřenou na určitou oblast těla (např. dolní končetiny apod.). I přestože je v současné době dostupná i tzv. přístrojová lymfodrenáž, není dle odborníků plnohodnotným ekvivalentem manuální lymfodrenáže.

10 přínosů lymfatické masáže

  • Podporuje a urychluje detoxikaci
  • Zlepšuje látkovou výměnu
  • Posiluje obranyschopnost organismu
  • Pomáhá při regeneraci organismu po úrazech a náročných sportovních výkonech
  • Eliminuje projevy celulitidy
  • Mírní některé typy migrén
  • Pomáhá při tzv. syndromu těžkých nohou
  • Eliminuje otoky
  • Zlepšuje kvalitu spánku
  • Lymfodrenáž je skvělou podpůrnou procedurou při redukčních dietách

Jak pracuje lymfatický systém?

Lymfatický (mízní) systém je v mnohém podobný čističce odpadních vod. Zachytává nežádoucí cizorodé částice (např. škodlivé bakterie, viry a dokonce i nádorové buňky). Na rozdíl od čističky však navíc zajišťuje transport živin do krve a obranných buněk do místa infekce. Tok lymfy (mízy) je závislý na práci svalů. Lymfa proudí lymfatickými cévami, čistí se („filtruje“) a obohacuje o protilátky v mízních uzlinách.

Co byste měli vědět

Lymfodrenáž nesmí v žádném případě bolet! Bolesti by se neměly dostavit ani po proceduře. Po masáži nesmí zůstat žádné otlaky či modřiny! Lymfodrenáž vyžaduje cvik a skvělé znalosti anatomie, proto by ji měli provádět výhradně k tomu vyškolení odborníci. V případě, že trpíte jakoukoliv chronickou nemocí či neobjasněnou bolestí nebo jste v akutní fázi nějakého onemocnění, vždy konzultujte vhodnost tohoto typu masáže s lékařem! Absolutní kontraindikace platí v případě onkologických onemocnění!