Bezlepková dieta, Francouzská dieta, Zónová dieta, Bruessova dieta, dieta s javorovým sirupem, ketonová dieta, dieta slavných osobností, krabičková dieta, dělená strava nebo dieta podle horoskopu. „Zaručeně fungujících“ rad, jak rychle zhubnout bez hladovění a přílišného cvičení je plný internet, sociální sítě, knihkupectví i časopisy. Kterou si ale člověk má vybrat? A když nefunguje jedna, bude fungovat druhá, třetí? Jak si váhu udržet po dobrání všech pilulek a práškových nápojů? Existuje něco jako zaručená dieta? Existuje. Nejedná se o dietu, ale o stravovací návyky a vnímání potřeb vlastního těla.

Kdy jíst?

Přijít na to, co dělá, nebo nedělá našemu tělu dobře, není někdy jednoduché. Možná je to způsobeno psychickým rozpoložením, možná leností zabývat se vlastním zdravím nebo přesvědčením, že „co je zdravé, není dobré“. Pokud chce člověk dosáhnout nějaké změny, musí mít motivaci a trpělivost. Prvními krůčky ke zlepšení stravovacích návyků může být pozorování denního rytmu. Pokud hlad přichází ráno po probuzení, měl by se člověk brzy nasnídat, ať už potřebuje velkou či malou snídani. Ale jestli je spíše chronotyp sova a ráno si raději přispí, nebo snídani vůbec nepotřebuje, neměl by se trápit obecnou poučkou, že pořádná snídaně je základ dne a večeřet se má nejpozději v pět hodin. Až tolik nezáleží na čase, kdy bude snídat, obědvat, večeřet, svačit, ale na skladbě potravin a dodržování určité pravidelnosti.

Důležitá je pestrost a vyvarování se extrémů

Jídelníček stejně jako většina věcí v životě podléhá určitým trendům a teoriím. Vynechávat nebo naopak upřednostňovat některé potraviny jenom proto, že je to právě „IN“, je zbytečné a někdy i škodlivé. Důležité je přemýšlet, jestli skladba jídelníčku obsahuje všechny potřebné a prospěšné látky a živiny – vyvážené množství sacharidů, bílkovin, tuků, vitamínů, vlákniny a minerálních látek. Jinak bude vypadat denní příjem vrcholového sportovce, jinak člověka při hubnutí, nebo při nabírání svalové hmoty. Vyvážená strava, dostatek tekutin, odpočinku a přiměřené fyzické aktivity jsou faktory důležité pro zdraví i prevenci před různými chorobami. I nadměrné cvičení může být spíše ke škodě než užitku.

Dlouhodobý účinek záleží jen na vás

Aby se člověk dlouhodobě udržel v kondici a správně jedl, měl by poslouchat vlastní tělo, to, co mu chutná, jaký pohyb mu přináší potěšení a co mu vyhovuje. Nutit se „přes moc“ do běhání nebo konzumace ryb, které prostě jenom nemáte rádi, vás spíše odradí a snáze sklouznete ke špatným návykům. Stejně tak, jako je mnoho článků o různých dietách, je mnoho informací o výživových hodnotách potravin a „nejvhodnějších“ sportech. Je dobré důvěřovat, ale ověřovat.