Nepotřebné věci totiž vyhazuje každý třetí Čech, nejvíce muži a mladší věkové skupiny. Obměňovat šatník je samozřejmě nutné a přirozené. Nemusí se však zbytečně vyhazovat po jedné sezóně! Přestože existují second handy, swapy oblečení nebo možnost sběrných kontejnerů na textil pro druhotné využití materiálů, pošle se ročně v ČR na skládky a do spaloven až 200 000 tun textilního odpadu, jak uvádějí data prvního cirkulárního obchodu v ČR No neke! Děje se tak z velké části i kvůli přebytku zakoupených kusů oblečení bez většího rozmyšlení, pro zlepšení nálady nebo tzv. „do foroty“. Slow fashion přístup k módě naopak umožňuje zákazníkům investovat do daného výrobku s vědomím, že kupují trvanlivý produkt a nezpůsobují zbytečnou zátěž životnímu prostředí.

Slow vs Fast Fashion

Slow fashion představuje pohled na módu jako na proces, který se snaží respektovat výrobce a vyrábět oblečení udržitelně a eticky. Nabízí alternativu k rychlému tempu módního průmyslu a výroby tzv. fast fashion. Ta chrlí nové výrobky každou sezónu, přičemž výroba oblečení je zaměřena na co nejnižší náklady. Výsledkem je často nižší kvalita, rychlejší opotřebení, a tudíž i větší spotřeba oděvů a plýtvání zdroji. Pomyslná spirála se tak roztáčí stále rychleji, což se ale paradoxně vůbec neodrazí na férovém ohodnocení zaměstnanců textilních továren.

VÝHODY SLOW FASHION:

  1. Udržitelnost: Slow fashion zaručuje udržitelnou výrobu, používání organických materiálů, recyklaci a podporu místních komunit.
  2. Kvalita: Výrobky slow fashion jsou vyrobeny z kvalitních materiálů, jsou odolné a mají dlouhou životnost. Zákazníci tak nemusí kupovat nové oblečení opakovaně, což ušetří peníze a sníží množství odpadu.
  3. Etika: V celém dodavatelském řetězci garantuje slow fashion produkt spravedlivé pracovní podmínky a ohodnocení. Etické procesy mohou podpořit regionální ekonomiky a zkvalitnit život zaměstnanců v textilním průmyslu.
  4. Originalita: Slow fashion se na rozdíl od masově vyráběného oblečení drobně liší kus od kusu. Snoubí tak v sobě individualitu, nadčasovost a originální design.
  5. Přístupnost: Nosit věci po starším rodinném příslušníkovi, nabídnout nenošené oblečení kamarádkám, místo v butiku nakoupit přes Vinted.cz, přešít starší kousek nebo nacházet poklady v second handu. I to může být zodpovědné módní chování typu slow fashion, při kterém navíc ušetříme.

NEVÝHODY SLOW FASHION:

  1. Proměnlivá cena: Výrobky slow fashion jsou cenově nevyzpytatelné. Může se stát, že budou dražší než jejich tovární alternativy, ale není to pravidlem. Záleží na výrobci, konkrétním kusu oblečení a místě, kde nakupujete.
  2. Menší výběr: V porovnání s fast fashion nabízí pomalá móda o něco méně možností co do střihů a velikostí.
  3. Delší doba výroby: Může se stát, že některé slow fashion kusy nejsou k dispozici ihned, zpravidla vyžadují delší dobu výroby.
  4. Omezená dostupnost: Některé značky nejsou k dispozici v každé zemi – obvykle začínají jako regionální, podporují místní komunity, a zaslání do velkých dálek by mohlo odporovat samotné filozofii slow fashion.

Slow Fashion ve světě

Některé značky se zaměřují na recyklaci materiálů, zatímco jiné upřednostňují použití organických materiálů. Příkladem jsou americké značky Patagonia, minimalistické oblečení Everlane, francouzské eko tenisky Veja, britská firma People Tree nebo německý brand Armedangels vyrábějící čistě z organických materiálů.

slow fashion

Slow Fashion v ČR:

I v České republice je stále více značek a obchodů, které se zaměřují na slow fashion. Značky jsou to často malé, nezávislé a nabízejí originální kousky vyrobené s láskou. Na akcích, které pořádají, se můžete setkat s místními designéry a řemeslníky a nakoupit oblečení přímo od nich.

Postupně u nás získávají na popularitě značky jako Balenky barefoot boty, SUTU zlínské oděvy, hedvábné šaty LEEDA, Leathery kožené kabelky, alternativnější OMFORM a další a další. Více designérů na jednom místě naleznete na platformě CVRK.

Slow fashion není jen módním trendem a už vůbec ne výsadou určité skupiny lidí. Je to způsob filozofie života a odívání, je to cesta k větší zodpovědnosti jak vůči sobě, tak vůči světu, v němž žijeme.