Jsme to, co jíme – heslo omílané stále dokola. Heslo, které všichni známe, leč často velkoryse pomíjíme. Strava na nás má ohromný vliv, což vám ukážeme v následujících pěti bodech. Je mléko opravdu zdraví prospěšné, předchází fluor zubnímu kazu, a proč nás v létě nejlépe ochladí horké nápoje?
Věděli jste, že průměrný Čech ročně spořádá asi 7 kg sladkostí a vypije zhruba 175 litrů alkoholu? To vyplývá ze statistik Českého statistického úřadu. Chcete-li sebe i rodinu udržet zdravé a v kondici, nebuďte jako průměrní Češi, buďte jedineční. Nebojte, prospěšné potraviny nemusí být drahé:
Citron je vitamínová bomba
Jeden citron obsahuje denní dávku vitamínu C, je silným antioxidantem, stimuluje žlučník, pročišťuje játra, urychluje metabolismus bílkovin, posiluje obranyschopnost organismu a snižuje vylučování vápníku. A netvařte se tak kysele!
Česnek jako přírodní antibiotikum
Studie dokládají antibakteriální účinky česneku, ten navíc obsahuje celou řadu tělu prospěšných látek. Jeho konzumací získáte minerály (vápník, železo, hořčík, sodík, draslík, fosfor, zinek, jod, selen, mangan, měď) i vitaminy (B1, B2, B6, C, A, niacin, kyselina listová). Jednou z nejvýznamnějších složek česneku je přitom alliin. V těle se na allicin, silné přírodní antibiotikum. Největším světovým pěstitelem česneku je Čína, která stojí zhruba za 75 % světové produkce.
Borůvky překypují antioxidanty
Oblíbená pochutina houbařů a návštěvníků lesa se proslavila nejen díky své výtečné chuti. Borůvka je také skvělým přírodním lékem na celou řadu nemocí. Po staletí borůvkami léčíme kurděje, záněty či infekce močových cest. Krom toho mají pozitivní vliv například na zrakové ústrojí. Za své jedinečné vlastnosti vděčí borůvky především vysokému obsahu antioxidantů, flavonoidů (antokyanosidů), potassia, karotenu či vitamínu C. Borůvky snižují riziko srdečních onemocnění a rakoviny.
Sardinky jsou zásobárnou omega-3 mastných nenasycených kyselin
Obsahují jich zhruba stejné množství jako losos. Oproti němu mají však sardinky dvě významná plus: 1. jsou o dost levnější 2. neukládají se v nich toxiny (např. rtuť), takže je můžete jíst častěji.
Tyto rybičky obsahují kromě omega-3 také Omega-6 mastné nenasycené kyseliny s protizánětlivými účinky a celý koktejl látek, za něž vám tělo poděkuje: železo, zinek, hořčík, měď, fosfor, draslík, selen, mangan a vitaminy B či D. Sardinky tak celé vaší rodině zlepší náladu i myšlení, povzbudí metabolismus, sníží vysoký krevní tlak a působí jako prevence srdečních chorob. Někdo je rád přímo z konzervy, dětem je můžete připravit třeba v chutné pomazánce, a už jste zkoušeli grilované?
Vlašské ořechy nakrmí váš mozek
Měď, železo, mangan, hořčík, fosfor, selen, draslík, zinek, vláknina, omega-3 mastné nenasycené kyseliny, vitamin E a vitaminy skupiny B. Vlašské ořechy nabízejí úctyhodný výčet látek prospěšných vám i vašim dětem. Výživovou hodnotou překonávají kupříkladu hovězí maso. Kromě prevence kardiovaskulárních chorob působí protizánětlivě, zlepšují vzhled pokožky, napomáhají hubnutí, zvyšují mužskou potenci a povzbuzují imunitu.
Obecně jsou však vlašské ořechy proslavené především pozitivními účinky na činnost nervové soustavy, mozku a paměťových funkcí. V kuchyni přitom vynikají univerzálností. Děti je ocení jako součást sladkých pokrmů (koláče, rolády, moučníky), dospělí třeba v omáčkách, pomazánkách nebo ořechovém máslu.