Co to jsou doplňky stravy?
Zatímco většina z nás získává vše potřebné prostřednictvím stravy, organismus jiných lidí vyžaduje malou dávku živin navíc. Tyto tzv. doplňky stravy jsou koncentrované zdroje živin (tj. minerálů a vitamínů) nebo jiných látek s výživovým nebo fyziologickým účinkem, které se prodávají ve formě pilulek, tablet, kapslí či kapek. V doplňcích stravy může být přítomna široká škála živin a dalších složek, mimo jiné vitamíny, minerální látky, aminokyseliny, esenciální mastné kyseliny, vláknina a různé rostlinné a bylinné extrakty. Některé z nejoblíbenějších doplňků stravy jsou součástí multivitamínů (díky nimž se můžete vyhnout užívání tuctu tablet denně), ale lze je zakoupit i jako samostatný doplněk stravy.
Mezi nejoblíbenější doplňky stravy se řadí vitamín D, magnesium, rybí olej, omega 3 DHA nebo EPA mastné kyseliny.
K čemu a pro koho jsou vhodné?
Doplňky stravy jsou typy živin, které jsou důležité pro fungování organismu a mohou pomoci léčit některá onemocnění nebo jim předcházet. Kompenzují nedostatky ve výživě a udržují dostatečný příjem určitých živin nebo podporují specifické fyziologické funkce. Nejsou však léky v pravém slova smyslu.
Většina studií však naznačuje, že doplňky stravy samy o sobě život neprodlouží. Stejně tak nesníží pravděpodobnost takových onemocnění, jako jsou srdeční choroby, rakovina nebo cukrovka.
Doplňky stravy pro zdraví
Pokud vám byl nedávno diagnostikován vysoký krevní tlak, zvýšená hladina cholesterolu nebo diabetes, je pravděpodobné, že hledáte způsoby, jak snížit riziko vzniku srdečních onemocnění a zabránit infarktu nebo mrtvici. Poskytovatelé zdravotní péče se shodují na tom, že fyzická aktivita, vyvážená strava, snížení stresu a udržování zdravé hmotnosti jsou důležitými součástmi životního stylu, který ocení nejen naše srdce. Doplňky stravy pak mohou tento proces podpořit či doplnit.
Jaké jsou nejlepší doplňky stravy pro zdravé srdce?
Žádná pilulka není zázračná, zdraví a proces uzdravování jsou komplexní záležitostí, na kterou by se mělo nahlížet celostně. Doplňky stravy určené na podporu kardiovaskulárního systému je nejlepší užívat jako součást celkového plánu, který zahrnuje zdravou stravu, pravidelné cvičení a dobré spánkové návyky. Existuje však sedm živin, jež mohou být vhodným doplňkem zdravého životního stylu ovlivňujícího optimální činnost srdce. Jsou to: omega-3 mastné kyseliny, hořčík, inositol, koenzym Q10, vitamín D nebo výtažek z hroznových semínek (Zhang, 2016).
Doplňky pro muže vs. doplňky pro ženy
Preparáty pro muže a ženy se liší hlavně v období dospívání, těhotenství a menopauzy (nebo andropauzy v případě mužů). Spousta mužů například v průběhu svého života řeší řídnutí vlasů, proto jsou jejich potravinové doplňky obohaceny o látky, jako je zinek nebo hořčík. V sortimentu nechybí ani produkty podporující tvorbu spermií a potenci.
Přípravky pro ženy jsou zaměřeny na lesklé a zdravé vlasy, nehty a pokožku. Specifická řada je koncipována pro dobu těhotenství, kojení nebo období přechodu. Pokud například žena užívá během těhotenství kyselinu listovou, může u svého dítěte omezit výskyt vrozených vad.
Je to bezpečné?
V EU jsou doplňky stravy regulovány jako potraviny. Právní předpisy kontrolují jednotlivé substance, z nichž se doplňky vyrábějí (efsa, 2022). Ve většině případů doplňky stravy nepředstavují žádné zdravotní riziko. Přesto je důležité být obezřetný, ideálně konzultovat jejich užívání s lékařem – hlavně v těhotenství, při onemocnění jater nebo před operací.
Mezi doplňky stravy, které mohou představovat zdravotní riziko, patří např:
- vitamín K, který může snižovat účinnost léků na ředění krve
- meduňka lékařská, která může mít neblahý účinek na ředění krve
- třezalka tečkovaná může snížit účinnost některých léků, jako jsou antidepresiva a antikoncepce
- bylinné doplňky komonice lékařské mohou poškodit játra
- beta-karoten a vitamín A mohou u kuřáků zvyšovat riziko rakoviny plic
Žádný doplněk stravy nenahradí kvalitní stravu
Bez ohledu na to, jaký je váš cíl při užívání doplňků stravy, pamatujte, že doplňky nenahrazují zdravou stravu bohatou na živiny. Doplňky stravy mají sloužit pouze jako doplněk, což znamená, že zvyšují přínosy, které již poskytuje správně sestavená strava. Nikdy by neměly nahrazovat stravu skutečnou.