Každý věk má svá pozitiva i negativa. V mládí obvykle všichni překypujeme energií, nadšeně se pouštíme do nových věcí a testujeme vlastní schopnosti někdy až na samotnou hranici svých možností. S postupujícím věkem se však učíme lépe znát své tělo a jeho limity a mnohdy k němu přistupujeme zodpovědněji. Je však dobré si uvědomit, že v pozdějším věku spíše sklízíme plody toho, co jsme zaseli v mládí. Na to začít správně pečovat o své zdraví není nikdy moc brzy, jen to chce zaměřit se v každém věku na něco trochu jiného.
Sportem ke zdraví
S tím, jak se mění doba a vyvíjí moderní technologie, se hodně proměňuje také náš životní styl. Řada z nás tráví celé dny v kanceláři za pracovním stolem a přirozeného pohybu máme poměrně málo. Proto je tak důležité tento nedostatek kompenzovat v tělocvičně, na hřišti či v přírodě. K dispozici je nepřeberné množství sportů či fyzických aktivit různé náročnosti, z nichž si vybere opravdu každý. Zejména v letních měsících je navíc možné spojit příjemné s užitečným a sportovat na čerstvém vzduchu. Řadu různých cvičení totiž můžete bez potíží dělat pod širým nebem, nemluvě o venkovních skupinových lekcích, které mnohá fitness studia nabízejí. Většinu sportů můžete provozovat celoročně, ovšem není na škodu si svou cvičební rutinu čas od času okořenit nějakým sportem sezónním.
Správná životospráva
Vyvážená a pestrá strava je klíčem nejen ke správnému zažívání, ale rovněž k celkovému zlepšení vašeho fyzického i psychického stavu. Je vědecky prokázáno, že správné stravování má výrazný dopad na naši psychickou pohodu a podepisuje se také na naší aktivitě. Pokud si často připadáte unavení a bez energie, možná byste se měli zamyslet nad skladbou svého jídelníčku. Lidé všeobecně mají tendenci konzumovat hodně tuků, přičemž vůbec nemusí jít o tuky nezdravé, jen o jejich přílišné množství. Ideální jídelníček by měl obsahovat všechny makroživiny, tedy tuky, sacharidy i bílkoviny, ve vyváženém poměru, aby vašemu tělu nechyběly žádné důležité látky, ať už se jedná o živiny či vitamíny a minerály. Všeobecně platí, že spíše než nezdravé potraviny jsou nezdravá množství. Jednoduše řečeno, není nic špatného na tom dopřát si čas od času smažené bramborové lupínky, jen byste jich neměli spořádat celý sáček na posezení.
Nepodceňujte prevenci
Nemá smysl si nic nalhávat, naše doba je velmi hektická a stresory na nás útočí ze všech stran. I důsledkem toho se řada nemocí kdysi spojených se stářím projevuje u čím dál mladších lidí. Dnes už nejsou výjimkou třicátníci či dokonce dvacátníci s diagnózou infarktu či mrtvice, přibývá lidí s vysokým krevním tlakem, cukrovkou či zvýšenou hladinou cholesterolu v krvi. Řada z nich přitom o svých problémech ani netuší, protože nepociťuje žádné nepříjemné vnější příznaky. To částečně souvisí i se skutečností, že mnoho z nás zanedbává pravidelné lékařské prohlídky, tudíž neznáme svou vlastní anamnézu. Vynechání prevence však s sebou nese rizika. Mějte na paměti, že ne každá nemoc musí bolet, aspoň v raném stadiu rozhodně ne. A čím déle se na nějaký zdravotní problém přijde, tím náročnější bývá léčba. K odhalení případného problému přitom stačí relativně málo – pravidelné prohlídky u praktického lékaře a vybraných specialistů.
Celková kontrola fyzické způsobilosti vás obvykle čeká před nástupem do nového zaměstnání. Ani se stálým pracovním místem byste na ni však neměli zapomínat. Doporučuje se zajít na preventivní kontrolu k praktickému lékaři jednou za dva roky, přičemž je žádoucí požádat jej i o rozbor moči a krve, případně změření cukru. Vyšetření obvykle trvá pouhých pár minut a není nijak bolestivé. Tato půlhodina vašeho času však může být rozhodující pro odhalení případných chorob.
Ženy by neměly zapomínat na pravidelnou návštěvu gynekologa. Dívky by se v jeho ordinaci měly objevit nejpozději se začátkem svého sexuálního života, v případě potřeby však mohou přijít i dříve. Každoroční pravidelná kontrola zahrnuje prohlídku děložního hrdla a čípku, kde lékař zkoumá výskyt případných nežádoucích útvarů. Součástí vyšetření bývá také ultrazvuk. Pokud patříte k ženám, které si nechávají předepisovat hormonální antikoncepci, měly byste zvážit možnost testu srážlivosti krve, který může odhalit potenciální sklony k trombózám, jejichž riziko se s využitím HA zvyšuje.
Každoročně byste měli zavítat rovněž k zubaři, ještě lepší je kontrola chrupu jednou za půl roku. Stomatolog dokáže odhalit i skryté kazy nebo oslabenou zubní sklovinu a doporučit vhodnou léčbu. Předejdete tak potenciální ztrátě zubů či zánětům dutiny ústní v budoucnu.
Zhruba jednou za dva roky byste měli navštívit také ambulanci očního lékaře, a to i v případě, že netrpíte žádnou oční vadou. Oftalmologické vyšetření totiž dokáže odhalit nejen potřebu dioptrické korekce zraku, ale i další problémy, jako jsou šedý či zelený zákal nebo onemocnění, která mohou mít na zrak nepřímé dopady jako diabetes nebo vysoký krevní tlak.
Rovněž veďte v evidenci svá očkování a nutnost jejich pravidelné obnovy. Některé vakcíny vás chrání celoživotně, u jiných je po určitém čase nutné přeočkování. Datum, kdy jste konkrétní vakcínu obdrželi, se zaznamenává do očkovacího průkazu, interval mezi jednotlivými dávkami si už musíte pohlídat sami. Pokud si nejste jisti, zda přeočkování potřebujete, můžete si v očkovacím centru nechat změřit množství protilátek v krvi. Různá doplňková očkování se vyplatí také v momentě, kdy hodně cestujete. Jaká očkování jsou vhodná pro kterou destinaci, snadno dohledáte na internetových stránkách jakéhokoliv očkovacího centra, případně můžete konzultovat se svým lékařem. Povinná očkování vám uhradí pojišťovna, u těch doplňkových počítejte s možností doplatku nebo dokonce nutností cele si je uhradit.
S postupujícím věkem se zvyšuje riziko výskytu některých onemocnění, proto byste neměli zapomínat na doplňkové kontroly, které obvykle hradí zdravotní pojišťovna. Ženy od 45 let věku mají jednou za dva roky nárok na mamografické vyšetření v některém ze specializovaných mamocenter. Potřebujete k tomu pouze žádanku od svého gynekologa nebo praktického lékaře. Pro včasné odhalení případného karcinomu prsu je vhodné také pravidelně provádět samovyšetření. Doporučuje se jednou měsíčně po skončení menstruace, ňadra by vám měl rovněž zkontrolovat váš gynekolog v rámci preventivní prohlídky.
V rozmezí 50 a 54 let věku máte každoročně nárok na test přítomnosti krve ve stolici, která může indikovat změny ve střevech vedoucí k rakovině tlustého střeva či konečníku. Od 55 let se tento test provádí jednou za dva roky, ovšem můžete se objednat také na kolonoskopické vyšetření, které se opakuje jednou za deset let.
Pokud se ve vaší rodině vyskytuje rakovina a vy máte strach z jejího potenciálního projevu taky u sebe, můžete absolvovat preventivní prohlídku na specializovaném pracovišti. V jejím rámci vám bude provedeno kompletní vyšetření pro všechny nejčastější onkologické diagnózy. Tato prohlídka je nicméně zpoplatněná a pojišťovna na ni nepřispívá.
Pečovat o své zdraví bychom měli v jakémkoliv věku. Je třeba si uvědomit, že tělo je jediný domov, z něhož se nemůžeme nikam odstěhovat. Máme pouze jedno na celý život, a pokud si ho „zhuntujeme“ nezdravým životním stylem, máme smůlu. Nové nedostaneme. Myslete proto nejen na pravidelný sport a vyváženou životosprávu, ale rovněž na prevenci, která vám může často dokonce zachránit život.