Už to je víc než rok, co se u nás objevil koronavirus, který převrátil naše životy vzhůru nohama. Práce z domova, nulové sportovní či kulturní vyžití a omezené kontakty nám všem pomalu začínají lézt na nervy. Mnoho z nás je unavených, otrávených, schází nám motivace a přepadají nás černé myšlenky. Ke zlepšení nijak zvlášť nepomáhá ani chaotická vládní komunikace a nejasný výhled do budoucna. Pokud se ze všeho nemáme zbláznit, je potřeba najít způsoby, jak si tuhle zvláštní dobu co nejvíc zpříjemnit. Přinášíme pár tipů, jak na to.
Udělejte si čas sami na sebe
Může se to zdát jako banalita, ale většina z nás není zvyklá obklopovat se 24 hodin denně lidmi. A i když je člověk tvor společenský, občas potřebuje vypnout, být sám se sebou. Pokud máte rodinu a zejména děti, nedobrovolně na sebe navrch k dalším povinnostem berete i roli celodenního vychovatele, domácího učitele a non stop koordinátora rodinných aktivit. Když máte ještě pracovat na plný úvazek a aspoň trochu se postarat o chod domácnosti, večer vám jde ze všeho hlava kolem. O to důležitější je najít si chvilku, kdy nic nemusíte, nikdo po vás nic nechce a vy si jen užíváte čas strávený ve vlastní společnosti. Dopřejte si pár stran knížky, zapněte na chvíli počítačovou hru nebo klidně jenom sledujte nekonečný seriál nebo sportovní zápas v televizi. Důležité je, abyste si našli aspoň kousek dne, který je jenom a jenom váš.
Plánujte
Plánovat zní sice pěkně, ale jak na to, když společnost momentálně ovládá nejistota a nikdo netuší, kdy se život vrátí k normálu? Recept je snadný – nemusíte být nijak konkrétní, pokud jde o termín. Sepište si seznam všech věcí, které sami nebo s druhými podniknete, až lockdown skončí a vy budete zase moct po libosti nakládat s volným časem. Neklaďte si nijak ambiciózní cíle, jako je cesta kolem světa nebo nastolení světového míru, volte maličkosti. Čím splnitelnější drobnosti si totiž na seznam plánů napíšete, tím dřív můžete doufat v jejich realizaci. Může jít o návštěvu kina, výlet do Krkonoš nebo oběd s přáteli. Když se zamyslíte, určitě vás napadne spousta dalších důležitých maličkostí. Jejich vymýšlením se jednak zabavíte, jednak získáte pocit, že se pořád máte na co těšit. A těšení se je proti chmurám nejlepší.
Zkoušejte nové věci
Když jsme zavření doma, jeden den plyne jako druhý a stereotyp nás pomalu ale jistě ubíjí. Snažte se mu proto vyhnout. Kdy jindy ostatně zkoušet nové věci, než když jste nuceni omezit cestování a pohyb venku i kontakty? Výmluva, že nemáme čas, najednou pozbývá smyslu. Dokonce i rodiče s dětmi pracující z domova mají najednou o víkendech více volna. Teď jen přijít na to, jak s ním naložit. Zamyslete se nad tím, co jste vždycky chtěli vyzkoušet, ale nikdy na to nedošlo. Každý z nás podobnou věc má. Dostali jste třeba před několika lety k Vánocům kuchařku francouzských dezertů, které jste zatím neotestovali? Teď je ten správný čas. Leží vám doma už x měsíců nesmontovaná polička, kterou jste slíbili pověsit? Udělejte to. Říkáte si, že až pojedete na příští rodinou dovolenou do Itálie, už byste vážně mohli zvládnout domluvit se s místními domorodci? Zapište se na kurz. Brzy zjistíte, že i z domu se dá provozovat spousta zábavných aktivit, a třeba objevíte nějaký nový koníček, který budete rádi rozvíjet i po skončení lockdownu.
Socializujte se
V současné situaci sice máme co nejvíc omezit kontakty, to ale neznamená, že bychom se jich museli úplně vzdát. Trávit čas sám nebo výhradně s rodinou totiž člověka časem unaví. Není ale nutné ani žádoucí vzdát se přátel. V dnešní době plné moderních technologií je přece snadné spojit se i na dálku a popovídat si nebo zahrát nějakou zábavnou online hru. Karty ani Člověče, nezlob se přes obrazovku asi nezvládnete, ale nejrůznější vědomostní kvízy si o hraní přes počítač přímo říkají. Co třeba zkusit s prarodiči na dálku staré známé Město, jméno a otestovat tak nejen vědomosti, ale i slovní zásobu? Nebo zkuste nejrůznější tematické kvízové večery, na kterých nejen prověříte své znalosti, ale taky se pobavíte, a možná by šlo si jich užít i s přáteli přes Skype. A pokud byste radši získali nové známé, můžete se zapsat do nějakého online kurzu pro větší skupinku lidí. Nabízí se jich řada a jistě vám pomohou s pocity osamění.
Zásadním pravidlem pro přežití lockdownu je neoddávat se chmurám. Situace je velmi náročná a podepisuje se na psychice nás všech, o to důležitější však je najít si drobné radosti, které nás budou těšit a aspoň na chvíli nám dovolí zapomenout, že svět není tak úplně v pořádku. S pozitivním myšlením se všechno zvládá přeci jen líp.