Průměrný Čech denně spotřebuje kolem 90 litrů vody. Ačkoliv se naše spotřeba za posledních přibližně 30 let zmenšila skoro o polovinu, v porovnání s Afrikou je to stále až desetkrát více. S tím, jak na planetě zdrojů pitné vody ubývá, bychom se v rámci hospodaření s vodou měli chovat zodpovědněji: v domácnosti můžeme investovat do řešení, která nám vodu pomohou ušetřit. Ke zlepšení situace ale můžeme přispět i osvojením několika jednoduchých návyků, které zařadíme do každodenní rutiny. Seznamte se s deseti tipy na šetření s vodou.
1. Pozor na úniky vody v domácnosti
Víte, že kapající kohoutek může ročně vyplýtvat stovky litrů vody? Řešte úniky vody okamžitě, abyste zabránili plýtvání vodou a neplatili za vodné a stočné zbytečně více, než opravdu musíte. Peníze vám doslova protéct nemusí jen sprchou, dřezem či umyvadlem, ale i záchodem – dejte si pozor i na protékající WC!
2. Pořiďte si chytrou vodovodní baterii
Chytrého dnes může být leccos. Nejen telefon nebo hrnec, ale i vodovodní baterie. Výběrem té správné můžete na spotřebě vody ušetřit až 50 %! Takové baterie disponují těmi nejnovějšími technologiemi – bluetooth, senzorem pohybu nebo vestavěným perlátorem, který do proudu vody přimíchá vzduch, a kromě úspory se postará o lepší kvalitu proudu. Korigovat svou spotřebu vody můžete i pomocí inovativních splachovacích systémů, které nabízejí vynikající splachovací výkon i při sníženém objemu splachovací vody.
3. Sprchujte se kratší dobu a pouštějte vodu jen tehdy, když ji opravdu potřebujete
Zkusili jste si někdy změřit, jak dlouho trvá vaše standardní očista ve sprše? Tak vězte, že zkrácením doby sprchování o pouhou minutu můžete ročně ušetřit až 5 500 litrů vody! Velké úspory také dosáhnete, pokud budete vodu důsledně vypínat při úkonech, jako je nanášení mýdla či šamponu. Aby voda tekla z kohoutku proudem, nepotřebujete ani tehdy, pokud si zrovna čistíte zuby. Natočte si kelímek, pomocí kterého si pak ústa vypláchnete.
4. Sbírejte dešťovou vodu
Následující rada je určena zejména milovníkům rostlin a pěstitelům, kteří denně zalévají. Zřiďte si sudy na dešťovou vodu, abyste mohli sbírat dešťovou vodu na zahradě a pro venkovní použití. Snížíte tak nároky na zdroje pitné vody pro nepotravinářské úkony.
5. Využijte znovu vodu z vaření
Ovoce a zeleninu nemyjte pod tekoucí vodou, ale vodou naplňte mísu, ve které následně vše umyjete. Použitou vodu nevylévejte, ale zalijte s ní květiny. Podobně můžete naložit i s vodou, ve které jste vařili zeleninu nebo těstoviny – jen se ujistěte, že voda neobsahuje žádné soli ani koření.
6. Nespouštějte poloprázdné spotřebiče
Dbejte na to, abyste spotřebiče, jako je pračka nebo myčka, spouštěli pouze tehdy, když jsou opravdu naplněné. Tím maximalizujete účinnost vody a snížíte počet potřebných cyklů a opět… ušetříte. Vyvarujte se také dlouhým pracím a mycím programům a namísto nich volte eko neboli úsporné programy, kterými naprostá většina spotřebičů – myček a praček v dnešní době disponuje.
7. Čistička šedé vody pro rodinné domy
Jste-li majitelem rodinného domku, zvažte investici do čističky tzv. šedé vody. Šedá voda je taková, která je jen mírně znečištěna a neobsahuje fekálie ani moč. Nejčastěji se tak jedná o vodu ze sprch, umyvadel nebo praček. Náklady na takovou čističku se pohybují v řádu desítek tisíc korun, během několika málo let se vám ale navrátí zpět a vy už budete jen spořit.
8. Nečekejte, sbírejte
Také při mytí rukou vyčkáváte na teplou vodu nebo naopak v létě, když se chcete osvěžit, čekáte až z kohoutku poteče studená? Namísto čekání, kdy vám v odpadním potrubí zbytečně mizí pitná voda a tím i finance, vezměte nádobu a vodu sbírejte např. za účelem zálivky rostlin. Alternativním řešením tohoto problému může být instalace průtokového ohřívače vody – nebudete pak potřebovat dlouhou dobu vodu odpouštět, než k vám doteče teplá. Ohřívač navíc snižuje i náklady na energii.
9. Nemyjte nádobí pod tekoucí vodou
Máte špinavé nádobí na umytí, ale není ho tolik, aby zaplnilo celou myčku? Nebo myčku nemáte vůbec? Tak ho hlavně nemyjte pod tekoucí vodou, ale napusťte si dřez. Velmi zanesené hrnce a pánve nejprve nechte odmočit, mytí pak půjde snadněji.
10. Pravidlo jedné sklenice
Pro běžný denní pitný režim si určete jednu sklenici, kterou pak budete využívat celý den. Není potřeba si na každé napití brát novou. Stejně tak můžete uvažovat i při užívání dalšího nádobí, opakovaně se dají využívat i talíře. Často postačí jen smést drobky a talíř můžete znovu využít.