Lidský mozek je nejvíce vnímavý vůči novým podnětům prvních pár desítek minut po probuzení. Číst si katastrofické zprávy a naléhavý pracovní e-mail tudíž není ten nejlepší stimul. Ranní činnosti, pokud je vykonáváte dostatečně často, se tak mohou stát rituály. Rituály pak dokáží vykouzlit pocit domova a spojení se sebou, i když jste na dalekých cestách. Považujte ho spíše za moment klidu a rozjímání, emaily ani příspěvky na sociálních sítích vám neutečou. Podstata rána je najít si čas na jakoukoliv aktivitu a udělat z ní rituál.
Pro každého může znamenat něco jiného. Liší se v závislosti na našich cílech. Někdo chce být produktivnější v plnění svých pracovních cílů, někdo chce zažívat po ránu větší pohodu, být zdravější nebo třeba zabránit depresivním myšlenkám. Než s vytvářením ranní rutiny začnete, promyslete si, co od ní očekáváte a jaké vaše cíle jsou.
Ze začátku je dobré se svou ranní rutinou experimentovat, abyste zjistili, co vám vyhovuje, a co naopak méně. Že jste na té správné cestě poznáte tak, že se po vykonávání svých každodenních úkolů bude cítit dobře. Ani ten nejlepší ranní rituál však nemůže nic proti nekvalitnímu spánku. Špatný spánek může totiž zhoršit kognitivní funkce až na 48 hodin.
1. Vstávejte brzy
Lidé, kteří vstávají brzo, mají hned několik výhod jejich spánek je kvalitnější, mají sklon jíst méně a psychicky odolnější. Mimo to nejspíše stihli cvičit, meditovat nebo si vychutnat šálek oblíbeného nápoje.
Tip. Zkuste si budík posouvat vždy o 5 minut dříve. Ten takto posouvejte po týdnu do té doby, dokud nedosáhnete vašeho vysněného času na vstávání.
2. Mobilní telefon nechte stranou
Technologie nás do sebe dokáží snadno vtáhnout a zahltit celou naši mysl. Přístroje i aplikace jsou naprogramované tak, abychom na nich strávili co nejvíce času. Zkuste je alespoň ráno „přelstít“ a věnovat si alespoň první půl hodinu.
Tip: Zkuste tzv. behaviorální architekturu. Nastavit si okolí tak, aby bylo jednodušší pravidlo dodržovat, například si pořídit budík místo telefonu.
3. Ve zdravém těle zdravý duch
Cvičení není důležité jenom pro naše tělo, ale i pro mysl, název druhého bodu tedy opravu nelže. I několikaminutové cvičení nám pomáhá bojovat se stresem. Nejenže se po něm budete cítit lépe, nebudou vás bolet svaly, ale je také prevencí zranění a lepšího fungování svalů.
Navíc zlepšuje naši koncentraci a pomáhá nám si informace lépe zapamatovat. Pokud nevěříte, zkuste si tvrzení na sobě otestovat.
Tip: Nemusíte jít rovnou běhat nebo na lekci crossfitu. Stačí, když v metru vyjdete schody, vyvenčíte psa rychlou chůzí nebo uděláte po ránu pár dřepů.
4. Hydratace
Snídaně nemusí vždy být základ dne. To ráno je jeho základem a mnohdy definuje produktivitu celého dne. Spousta z vás to ráda neuslyší, ale kávu si nechte na později. Pokud ji pijete, počkejte alespoň hodinu po probuzení. Proč? Když se probudíme, naše těla produkují nejvíce kortizolu. Kortizol je známý jako stresový hormon, ale důležitou roli hraje také v našem cirkadiánním rytmu. Pijeme-li kávu hned po probuzení, naruší kofein produkci kortizolu a tělo pak bude produkovat méně tohoto hormonu. Vypěstujeme si takto také větší toleranci ke kofeinu.
Tip: Po ránu pijte vodu (s citronem nebo bez), popřípadě čaj. Černý čaj zahřívá, zelený ochlazuje – volte dle počasí.
5. Meditace
Meditace dodává klid, rozhodnost, energii a vnitřní jistotu. Buď východní filosofii zapojíte, nebo se prostě jen zhluboka prodýcháte.
Tip: Než začnete s meditací, zkuste jít na workshop nebo si o ní něco přečíst, abyste neskončili dříve než začnete.
6. Sprcha
Ať chceme nebo ne, studená sprcha zvyšuje odolnost, posiluje cévy a srdce, zmírňuje deprese.
Tip: Posilovat si imunitní systém lze různě. Začněte však pomalu. Zkuste třeba jen pár sekund po vaší sprše obvyklé teploty. Nebo vyjít ven bez mikiny. Pustit si po ránu do domu studený čerstvý vzduch.
7. Zubní hygiena
Důkladně si vyčistěte zuby. Důkladně.
Pečlivá ústní hygiena mezizubním kartáčkem nebo nití je zprvu nepříjemná, ale vyplatí se. Kdy jste byli naposledy u zubaře nebo na dentální hygieně?
Tip: Zkuste se zaměřit i na hygienu jazyka. Odstraní se tak bakterie i odumřelé buňky a toxiny. Mezi největší výhody této techniky patří dlouhotrvající svěží dech.
8. Čistý obličej
Čištění pleti není jen pro ženy. Pleť si zaslouží péči, a to nejenom večer. Umytí vodou, aplikace čistícího prostředku a následná hydratace by se mělo stát rutinou každého, kdo chce mít krásnou pleť. Pleť se přes noc také sama čistí a uvolňuje všelijaké nečistoty (např. prach, který mohl zůstat v pórech). Ranní očista obličeje je proto neméně důležitá.
Tip: Používejte jemný čistící přípravek podle vašeho typu pleti. Vlažná voda je na čištění obličeje nejvhodnější spolu s měkkým, bavlněným ručníkem.
9. Plán na den
Pokud chcete něco v průběhu dne skutečně udělat, musíte si den naplánovat. Bez plánu nejsou priority, bez priorit není růst. Na první místo si pište neodkladné úkoly, na jejichž dokončení čekají i další. Na druhé místo dejte dlouhodobé aktivity a až na třetí to, co děláte pro třetí osoby.
Tip: Pokud se vám příčí psaní seznamů a jste spíše vizuální tip, představte si, jak chcete, aby vypadal váš nastávající den.
10. Začni tím nejtěžším
Nejdůležitější úkol byste měli udělat hned ráno či dopoledne. Když se totiž pomalu začne blížit konec dne a vy tento úkol stále nebudete mít splněný, budete na něj myslet. Hladina stresu se bude zvyšovat a spolu s ní i špatný pocit. Denní rozvrh k tomu dopomůže.
Tip: "Snězte tu žábu" je kniha, která učí, jak se zbavit těch nejnáročnějších úkolů a zorganizovat si svůj čas. Pokud jich máte více, začněte tou, která je odpornější.
11. Klíčová je pravidelnost
I pokud by se začalo jen s jednou zvýše zmíněnou aktivitou, je to posun kupředu. Je lepší začít s méně aktivitami a dělat je pravidelně než s mnoha a brzo skončit. Zkoušejte různé varianty a uvidíte, ať vidíme, co vyhovuje právě vám.
Tip: Začít hned ráno!