TIPY A TRIKY

Sdílení věcí jako recept pro udržitelnější planetu, ale i propojenější společnost

Jun 29, 2023

V dnešní době se více než kdy jindy zvyšuje naléhavost toho, aby lidé žili udržitelněji. Sdílení představuje nejen princip, jakým můžeme šetřit naši planetu a její zdroje, ale také způsob, jak ušetřit finance nebo rozšířit svůj okruh přátel. Možností, co všechno a s kým můžeme sdílet, je nepřeberné množství. Pojďme se podívat na ty nejužitečnější z nich.

Doprava

Věděli jste, že kořeny sdílené dopravy sahají daleko do středověku? Už tehdy totiž existovaly stanice, kde si bylo možné vyměnit svého unaveného koně za odpočatého.

Koně jakožto hlavní dopravní prostředek už sice nějakou dobu nevyužíváme, ale sdílená doprava jako taková se zejména v poslední dekádě těší ve společnosti velké podpoře. Aby také ne! Sdílení dopravních prostředků, navíc ve spojení s elektromobilitou, může znamenat velkou úlevu přetíženým městům a dopravním tepnám. A to jak v souvislosti s úbytkem vozidel, tak s úbytkem emisí CO2 v ovzduší. Podle některých výzkumů je jedno sdílené auto schopné nahradit až 15 vozidel, protože soukromé vozidlo až 95 % času není aktivně využíváno. V ten moment navíc může způsobovat nedostatek parkovacích míst na místech, kde jich je pouze omezené množství.

V Česku i zahraničí službu sdílení vozidel nabízejí různé platformy, ale zdaleka není nutné spoléhat se jen na ně. Domluvit se na sdílené jízdě můžete s kamarádem, kolegou z práce nebo sousedem. V souvislosti se sdílenými dopravními prostředky nemůžeme opomenout sdílená kola a elektrokola, koloběžky nebo i skútry, které jsou oblíbené zejména ve velkých městech a se kterými se v rozumném poměru cena/výkon dostanete téměř kamkoliv. Často jsou navíc rychlejší než popojíždění autem, na krátké vzdálenosti mohou porážet i hromadnou dopravu.

Oblečení

Z různých sledování vyplývá, že jeden kus oblečení od jeho zakoupení do jeho vyhození vezmeme na sebe v průměru jen sedmkrát. A pokud pro vás tato informace není dostatečně šokující sama o sobě, tak vězte, že v porovnání s rokem 2000 nakupujeme o celých 60 % větší objem oblečení! Jak se tedy vyhnout tomu, abyste se aktivně podíleli na rozvoji negativního fenoménu fast fashion?

Začít můžete tím, že si nějaké oblečení půjčíte či vyměníte navzájem s přáteli. Nadbytečné kousky svého šatníku lze také nabídnout na různých online platformách, jako je např. Vinted. Populární jsou stále i secondhandy, kde můžete narazit na osobité kousky za velmi příznivé ceny, nebo půjčovny oblečení, které v éře internetu našly své místo i v online prostoru, a nabízejí zde mimo jiného i výjimečné outfity od známých designerů. Dobrý skutek můžete udělat, pokud věnujete své přebytky ze šatníků některé z dobročinných organizací, jakou je třeba prospěšný second hand Moment. Ten darované kusy oblečení prodá a zisk následně věnuje – jednorázově i pravidelně – českým neziskovým projektům.

Knihy

Nejrozšířenějším způsobem, jakým lze sdílet knihy, jsou nepochybně veřejné knihovny, kde za přijatelný poplatek získáte přístup k rozsáhlému výčtu autorů, včetně novinek a bestsellerů. Existují ale i další možnosti sdílení knih, např. malé lokální knihovny.

Asi nejznámějším projektem z této kategorie u nás jsou tzv. KnihoBudky, jejichž původním cílem bylo proměnit sedm vysloužilých telefonních budek na malé bezplatné veřejné knihovny a umístit je po Praze a jejím okolí. V současné době počet KnihoBudek přesáhl již 80 a zdaleka se neomezuje jen na hlavní město. Každý, kdo se chce do iniciativy KnihoBudek zapojit, by měl dodržovat nepsané pravidlo „kniha za knihu“, tedy pokud si jednu odnese, měl by také jednu přinést.

Svou přízeň mají také online platformy pro sdílení knih, které umožňují uživatelům vzájemně si vyměňovat knihy, obvykle za cenu poštovného.

Komunitní zahrady

Komunitní zahrady představují dobrou alternativu zejména pro rezidenty paneláků a bytovek, kteří o té vlastní často jen sní. Mezi jejich největší výhody patří to, že snižují množství půdy potřebné pro individuální zahrady a také napomáhají vytvořit pocit společenství. Nemáte vlastní záhonky a toužíte po tom si občas něco vypěstovat? Nahlédněte na mapu komunitních zahrad, možná se nějaká taková nachází právě poblíž vašeho místa bydliště.

Sdílené bydlení

Bytová krize začala otevírat možnosti alternativním způsobům výstavby domů či bytů. I do Česka tak pomalu začal pronikat princip Baugruppe, jehož heslem je: „Společně stavět, společně bydlet“. Realizace bydlení formou baugruppe má úspěch především v západních zemích, například Berlín ji cíleně a dlouhodobě podporuje.

Založit baugruppe může kdokoliv z jejích budoucích členů. Iniciátorem může být například menší skupina lidí, která má vlastní pozemek anebo se rozhodla pozemek koupit. Výsledkem snažení je dům přizpůsobený individuálním nárokům uživatelů a jejich společným představám o sdíleném prostoru.

Jedním ze zdařilých projektů v ČR, založených na principu baugruppe, je rekonstrukce pražské městské vily, která byla zrealizována dle návrhu architektů ze studia No Architects v roce 2019.

Nářadí

Kdy naposledy jste zašli za sousedem, když vám během přípravy pokrmu došla jedna z nezbytných ingrediencí? Dobrou zprávou je, že kromě mouky, oleje nebo vajíček se stejně tak dá sdílet i nářadí, které navíc často bývá i drahé. Proč se tedy nesložit na jednu sdílenou sekačku nebo vrtačku, která může udělat službu několika domácnostem najednou a zároveň výrazně ušetří peníze všech zúčastněných? Dalším alternativním řešením jsou také různé inzertní portály, kde můžete nářadí k zapůjčení jak poptat, tak nabídnout. Jedním z nich je například Knihovna věcí s působištěm v Praze, kde si za malý poplatek kromě nářadí můžete vypůjčit i řadu dalších věcí, jako je elektrická kytara nebo malířský stojan. Pokud jste z Prahy a jejího okolí a máte doma nářadí nebo i další věci, o kterých víte, že je nevyužijete, ale někomu jinému by ještě mohly posloužit, můžete je zanechat v některém ze sběrných dvorů s Re-Use pointem. Obsluha Re-Use pointu věci přijme, nafotí a umístí na portál praho.nevyhazujto.cz.

Potraviny

Podle dostupných informací se na celém světe zkazí nebo vyhodí až třetina všech vyrobených potravin a v popelnicích českých domácností ročně skončí neuvěřitelných 254 000 tisíc tun jídla!

Bezbřehému plýtvání jídlem se snaží čelit různé projekty a iniciativy. U nás se osvěte v tomto odvětví věnuje třeba nezisková organizace Zachraň jídlo, která usiluje o systémové změny v darování jídla, pořádá informační kampaně, happeningy a vzdělávací akce pro firmy. Možnost sdílet potraviny nabízejí komunitní lednice, kde si každý může vzít, co potřebuje, a každý může darovat, co naopak nespotřebuje. Avšak síť těchto lednic se v ČR teprve rozvíjí.

Tak co, která z těchto možností sdílení oslovila vás?