Vánoce by měly být především svátky klidu a míru, v poslední době však mnohem spíš připomínají svátky konzumu. Velkolepé oslavy plné dárků sice působí efektně a zejména děti potěší, je však otázkou, zda je skutečně potřebujete. Tyto zimní svátky jsou mnohem více o sounáležitosti, rodinné pohodě a klidu ve společnosti těch nejbližších. A i když to tak možná nevypadá, dají se pojmout i velmi šetrně k životnímu prostředí.
Udržitelný přístup začíná už s nákupem vánočního stromečku, byť otázka, co je vlastně lepší a ekologicky šetrnější, je poměrně komplikovaná. Všichni milujeme vůni čerstvého jehličí a pryskyřice a užíváme si ten pocit, kdy se poprvé rozvoní v obývacím pokoji a dají tak najevo, že Vánoce už jsou vážně tady. Na druhou stranu však nákup živých stromků znamená decimování lesního porostu, byť účelově vysázeného. Ne každý stromek se navíc prodá, a byť se následně mohou využít jako krmivo pro zvířata nebo topivo, do přírody už je nevrátíte. V případě umělého stromku si můžete být jisti, že máte doma věc, která vám vydrží dlouhé roky, takže nejenže ušetříte peníze za nákup stromku, ale zároveň ušetříte i přírodu, která nemusí být kvůli vaší touze slavit Vánoce decimována. Umělý stromek nicméně nikdy nebude mít to správné aroma a ani vonné oleje nebo tyčinky ji zcela nenahradí. Navíc musíte počítat s tím, že pravděpodobně nebude vyráběný u nás, takže doprava i samotná výroba po sobě nechává poměrně velkou uhlíkovou stopu. Na druhou stranu ji kompenzujete tím, že stromeček využíváte opakovaně. Pokud se vám ani jedna z předchozích variant nejeví jako ideální, nabízí se ještě možnost třetí – koupit si strom v květináči. V dnešní době je už celkem běžné pořídit si stromek jako takovou větší sazeničku a po Vánocích si ho zasadit na zahradě anebo ho přemístit do lesa na některé ze speciálních akcí pořádaných Lesy ČR. Tato alternativa chce nicméně aspoň základní pěstitelské dovednosti, protože není úplně snadné o stromeček správně pečovat, aby vám náhodou neuhynul. Každá z cest k vánočnímu stromku má své výhody i nevýhody a žádná není naprosto ideální, je však dobře, že máte možnost volby.
Udržitelná pochopitelně může být i výzdoba. Není potřeba mít každý rok kompletně novou sadu ozdob, když ty z předchozích let vám poslouží stejně dobře. Podobně jako v případě umělého vánočního stromku je můžete mít uložené někde v krabici, jednou za rok je vytáhnout a po svátcích opět sklidit. A pokud si potrpíte na venkovní výzdobu, volte ozdoby, kterým neublíží zima ani nepřízeň počasí. V případě venkovních vánočních světýlek dejte přednost těm na solární pohon. Svítit budou stejně, ale ušetříte energii, protože se vám nabijí v průběhu dne, takže večer si můžete vychutnat kouzelnou záři, která k těmto zimním svátkům prostě patří.
Na čem se dá překvapivě hodně ušetřit životní prostředí, je jídlo. O svátcích si pochopitelně všichni rádi dopřejeme, na druhou stranu by se však Vánoce neměly zvrhnout v nezřízené hodování a svátky obžerství, k tomu přece neslouží. Už v průběhu příprav jídelníčku proto přemýšlejte, co skutečně sníte, ať potom nenakupujete hromady potravin, které se vám zkazí. Není potřeba mít napečeno čtyřicet druhů cukroví, o něž ve výsledku nikdo nestojí a jen okorává na stole. Radši si vyberte jenom pár oblíbených druhů, s nimiž si bohatě vystačíte a které se během svátku snědí. Stejně se zachovejte i v případě štědrovečerní večeře nebo slavnostních svátečních obědů. Víte, že u vás doma nikdo nejí kapra? Pak ho prostě nekupujte. Není důvod servírovat něco, oč nikdo nemá zájem, jenom ze zvyku. Radši uvařte jídlo, na kterém si všichni pochutnáte, než si dávat práci s pokrmem, který stejně skončí v koši.
Asi největší ekologickou zátěží jsou dárky, i když na první pohled se to nemusí zdát. Pochopitelně všichni chceme pod stromečkem najít nějaké balíčky, to k Vánocům prostě patří, není však důvod, proč jimi zbytečně zatěžovat planetu. Pokuste se při výběru dárků co nejvíc zaměřit na lokální výrobce a produkty vyrobené v České republice. Významně tím přispějete ke snížení uhlíkové stopy, protože předměty k vám nebudou muset putovat z velké dálky a mnoha různými dopravními prostředky. Spoustu krásných a často i užitečných věcí navíc můžete vyrobit sami stylem „co dům dal“. Je možné takhle třeba vtisknout druhý život oblečení, které se vám povaluje ve skříni, nenosíte ho, ale ani jste neměli to srdce ho vyhodit, můžete jej přešít v něco úplně nového, upravit v originální kousek. Taky můžete vyrobit makramé, namalovat obraz nebo vyřezat něco pěkného ze dřeva. Možností na originální domácí výtvory je bezpočet. A šetřit životní prostředí můžete i způsobem zabalení. Položit dárky pod stromeček jen tak není úplně ono, to dá rozum, ovšem balení se dá provést mnoha různými způsoby. Využijte třeba recyklované materiály, jako jsou noviny. Byť to na první pohled zní divně, i s takhle obyčejnou věcí můžete vytvořit krásné a neotřelé balení, které vaši blízcí ocení. Můžete také využít dárkové taštičky a následně je recyklovat tím, že si je schováte pro příští rok. A určitě přijdete i na další možnosti, je jich celá řada.
Ať už se letos rozhodnete o Vánocích šetřit životní prostředí jakkoliv, může vás hřát pocit, že děláte něco pro lepší budoucnost nás všech. Možná to zní jako banalita a možná se vám zdá, že jeden člověk svým přístupem nic nezmění, ale nenechte se mýlit. Celá společnost se přece skládá z takových jedinců, takže pokud se spojí dohromady, je to pořádný dav. A ten už dokáže změnit mnohé. Tak šťastné a veselé!