Zoo

Zoologické zahrady patří k nejoblíbenějším turistickým cílům. Aby taky ne, když v nich na relativně malém prostoru můžete procestovat celý svět. O jejich oblíbenosti svědčí i fakt, že na území České republiky jich najdete na dvě desítky a každá z nich je trochu jiná, stačí si vybrat. Zajeďte si třeba do té největší přímo v našem hlavním městě Praze, kde letos nově otevřeli Darwinův kráter, novou expozici s australskou faunou. Pokud byste radši zažili safari a zvířata na dosah ruky, neměli byste minout zoo ve Dvoře Králové nad Labem. A naše nejstarší zoo v Liberci zase láká na chov bílých tygrů. A abychom zmínili také nějakého moravského zástupce, za návštěvu určitě stojí zoologické zahrady v Olomouci či ve Zlíně.

Stezka v korunách stromů

Podívat se na svět z výšky a získat nadhled můžete nejen na četných rozhlednách, ale také na trochu neobvyklých, v korunách stromů postavených stezkách. Na našem území naleznete hned čtyři a každá z nich stojí za návštěvu. První o délce necelých 700 m se návštěvníkům otevřela v roce 2012 na Lipně a od té doby přibyly tři další. V Krkonoších můžete ve výšce vzrostlých stromů urazit 1,5 km, na Dolní Moravě vás čeká něco málo přes 1 km a na Pustevnách nad zemí ujdete přibližně 650 m. Všechny stezky jsou bezbariérové a krom okouzlujících výhledů do okolní krajiny nabízí informační tabule se zajímavostmi o okolní přírodě i nejrůznější adrenalinové prvky, na nichž se zabaví malí i velcí.

Doly, šachty a hornická muzea

Pokud vaše děti nemají strach z tmy ani netrpí klaustrofobií, zkuste je vzít na návštěvu dolu. Tedy za předpokladu, že podobnými fobiemi netrpíte ani vy. Na výběr máte z bohaté nabídky nejrůznějších štol, protože hornická historie České republiky je poměrně bohatá. Zajímá vás, jak se těžilo uhlí? Pak se vydejte do Ostravy nebo Kladna. Pokud byste se rádi proměnili v těžaře grafitu, máte možnost v Českém Krumlově, kde se dokonce svezete důlním vlakem. A jestli byste se radši poučili o těžbě drahých kovů, pak to zkuste v Kutné Hoře, kde kdysi kutali stříbro, nebo v Jílovém u Prahy, kde se rozkládají doly zlatonosné.

Skanzeny

Snad každý z nás viděl aspoň jednu pohádku odehrávající se na klasické staročeské vesnici. Očima režiséra tady všechno vždycky vypadá nesmírně idylicky, taková pohoda to však ve skutečnosti nebyla. Co zkusit vašim dětem přiblížit, jak vlastně probíhal venkovský život a co všechno k němu patřilo, prostřednictvím návštěvy skanzenu? Najdete jich u nás požehnaně a každý z nich je trochu jiný. Klasické valašské stavby najdete v Rožnově pod Radhoštěm, jak z obrázků Josefa Lady je muzeum ve Veselém Kopci. Mnoho těchto muzeí v přírodě navíc nabízí zajímavé programy a workshopy, na nichž si můžete vyzkoušet, jak se dralo peří, pekl chleba nebo třeba mlátilo obilí.

Planetárium

Noční obloha má v sobě kouzlo, kterým láká naše pohledy a probouzí fantazii. Můžete svým dětem vyprávět, co všechno se ve vesmíru okolo nás skrývá, nebo jim to můžete rovnou ukázat. Vezměte je do některého z planetárií a dopřejte jim pohled na noční oblohu uprostřed bílého dne. Dozvíte se, jak vlastně vznikla Země nebo co jsou zač všechna ta souhvězdí, která v noci vídáme a marně se snažíme poznat. Řada planetárií má navíc speciální programy pro děti – v Hradci Králové si kupříkladu můžete poslechnout astronomickou pohádku, v Ostravě na vás čekají interaktivní a experimentální exponáty a v Plzni se zase můžete do vesmíru vypravit ve 3D. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, určitě půjde o zážitek, který si užije celá rodina.

Léto bývá dlouhé a zabavit děti proto může být velmi náročné. S trochou fantazie to však určitě zvládnete a třeba vám k rodinné pohodě nejen na výletech vypomůžou i naše tipy.