Hory lákají za každého počasí

K zimním procházkám vyloženě svádějí hory. Člověk nemusí být lyžař ani běžkař, dokonce ani provozovat jakýkoliv jiný zimní sport, aby si jejich zasněženou krásu naplno vychutnal. Turistice se dá oddávat i v mrazech a sněhu, jen je třeba dobře vybrat přiměřený cíl, a především zvážit své fyzické možnosti. Chůze po sněhu a ve sněhu je namáhavá, proto si nedávejte velkolepé závazky urazit několik desítek kilometrů a překonat mnohametrové převýšení. Raději se spokojte s kratším okruhem a méně náročnou trasou. Svůj výlet plánujte i s ohledem na to, zda se v okolí nachází sjezdovky či běžecké stopy. Rozhodně totiž není záhodno přimotat se do cesty sjezdaři či běžkaři, z toho kouká jedině úraz. Zároveň ale zůstávejte na značených trasách a netoulejte se mimo turistické značky. V případě, že se přesto ztratíte, budete mít alespoň přibližnou představu, kde zrovna jste, a usnadníte tím svou potenciální záchranu. Je navíc dobré dopřát si v průběhu výletu oddech a zahřátí. Jenom pozor na to, že aktuální epidemiologická situace není úplně příznivá a mnoho provozovatelů turistických chat nemá otevřeno ani v režimu výdejních oken. Určitě tak neuděláte chybu, když si do batůžku přibalíte i termosku horkého čaje nebo třeba kakaa.

Pro zimní pobyt na horách je důležité funkční oblečení. Džíny a tenisky vám v hlubokých závějích příliš neposlouží a můžete se spolehnout, že na ledu to v nich bude pěkně klouzat. V první řadě proto myslete na přiměřenou obuv a v případě, že plánujete túru ve vyšších nadmořských výškách, zvažte také nesmeky, které pomohou s chůzí po ledu. Svrchní vrstva oblečení by měla nejen hřát, ale hlavně by neměla profouknout, a pod ní je ideální termoprádlo. V tomto případě více než kdy jindy platí, že je vhodné oblečení vrstvit.

Než se vypravíte na kterékoliv české hory, zjistěte, jaké hlásí počasí a kolik čísel sněhu aktuálně leží na svazích. A berte v potaz i to, že počasí na horách se rádo rychle mění. A kam konkrétně vyrazit? Zdatní turisté se správným vybavením si mohou troufnout třeba i na Sněžku, ale rozhodně to není jediný cíl, který v Krkonoších stojí za vidění. Co zajít třeba k prameni Labe? Na Šumavě přímo svádí k návštěvě některé z ledovcových jezer, vyrazte k Černému či Čertovo. A pokud si chcete vychutnat spíše hory, kde se to nehemží turisty, pak jsou perfektní volbou Jeseníky nebo Beskydy.

Městský ruch nade vše

Pokud před přírodou dáváte přednost městu, můžete svůj výlet směřovat spíše do civilizace. Města mají své kouzlo za každého počasí a dozajista si je užijete i pod nánosem sněhu. A bílé závěje v ulicích navíc dodávají i tomu nejhlučnějšímu velkoměstu příjemně klidnou atmosféru. Jen co pomine současný stav, další nespornou výhodou výletu do města je řada možností příjemného občerstvení. V četných kavárnách a restauracích vám někde i nyní rádi přes okénko prodají kávu nebo dortík s sebou. Po uvolnění protiepidemických omezení se budete moci zase nechat zlákat k návštěvě nějaké té památky nebo muzea. Předem si nicméně zjistěte otvírací dobu. Řada pamětihodností je sice otevřena celoročně, ale nemusí to platit stoprocentně a při návštěvě takzvaně na blind by vám taky mohly zbýt jen oči pro pláč. Zejména v dnešní koronavirové době se otvírací doby hodně proměňují. Volte proto spíše místa, kde je toho hodně k vidění i bez nutnosti vstupovat přímo do objektů.

I na procházku po městě je dobré se teple obléct. Jakákoliv destinace se totiž nejlépe poznává prostřednictvím bloudění v zapadlých uličkách a nasáváním místní atmosféry. Abyste si dokázali městský kolorit vychutnat se vším všudy, vybavte se hlavně pohodlnou obuví a kabátem, který jen tak neprofoukne.

V České republice je tolik krásných měst, že jistě najdete aspoň jedno, které vás zláká. Je třeba naprosto ideální příležitost navštívit Prahu. Kdy jindy si naše hlavní město vychutnat v klidu a bez davů turistů? Zlákat by vás mohla také Olomouc, kde na nějakou zajímavou, často církevní stavbu narazíte na každém rohu, nebo Český Krumlov, kde se můžete toulat uličkami starého města nebo se třeba jen tak projít podél Vltavy. Anebo se rozhodnete vyrazit spíš do západočeského lázeňského trojúhelníku, kde můžete procházky prokládat pitím vody přímo z léčivých minerálních pramenů?

Ani ryba, ani rak

Hory vás nelákají, ale zároveň se vám nechce ani do městské džungle? Pak byste měli vyzkoušet něco mezi tím. Po celé republice existuje ohromné množství zajímavých míst, co by kamenem dohodil od civilizace, ale přesto kousek od přírody. Můžete se vypravit třeba k památníku nějaké známé bitvy. Na našem území se jich odehrálo víc než dost. Nebo si najděte zajímavou naučnou stezku a spojte procházku přírodou se získáváním nových vědomostí. Na výběr máte třeba z oblíbených míst slavných spisovatelů, nebo cest, na nichž se psaly dějiny. Naučné stezky navíc bývají i v okolí nejen historických měst.

K přiměřeně náročným výletům patří třeba výstupy na památné české hory Říp a Blaník. Navíc se říká, že aspoň jednou za život by na ně měl vylézt každý Čech, tak proč ne zrovna teď? Okouzlující jsou v zimě také skalní města, kterých se u nás nachází bezpočet, menších i větších. Můžou to být Prachovské skály, Teplicko-Adršpašské skály nebo třeba menší a mezi turisty ne tak známé Toulovcovy maštale.

Pokud byste radši vyrazili ve stopách nějaké slavné osobnosti, můžete zamířit do Kerska a projít si Hrabalovu stezku, seznámit se s Josefem Ladou na stezce Pohádkové Hrusice nebo zjistit, které spisovatelské osobnosti jezdily do Mariánských lázní na Stezce spisovatelů.

Ať už se rozhodnete pro výlet kamkoliv, předem si ho dobře naplánujte. Zima je zrádná, bez ohledu na to, kde vás zastihne. Dbejte proto na správné vybavení, vhodné oblečení a především nepřeceňujte své síly. Je lepší dopřát si kratší výlet a náležitě si ho vychutnat, než se úplně vyčerpat na dlouhé túře, v jejíž polovině si budete ze všeho nejvíc přát, aby skončila. Tak na to myslete a zimnímu výletování zdar.