Kašlání ani kýchání nemůžeme nijak ovlivnit, je to přirozená věc. Jenže pokud jsme nemocní, stáváme se právě díky kýchnutí nebo zakašlání roznašečem bakterií a virů. Pokud si ústa vůbec nezakrýváte, roznášíte tak původce nemocí nejen do vzduchu, ale také na nejbližší předměty, na kterých můžou přežít až dva dny. V případě, že si pusu zakryjete holou dlaní, je to slušnější a bakterie a viry se příliš nerozšíří, ale ruce si nejdete ihned umýt vodou a mýdlem nebo alespoň desinfekčním gelem, takže stejně roznášíte infekci dotykem, např. na madlo v dopravním prostředku, kliku, vodovodní kohoutek atp.
Ukázkovým způsobem, jak by měl nejen nemocný člověk kýchat a kašlat, je do papírového kapesníku, který ihned vyhodí do koše, a následně si umyje ruce. Ale ne vždy to tak jde. Kýchnutí občas přijde rychleji, než kapesník najdeme, nemáme po ruce koš ani mýdlo a vodu. Provizorním řešením je kašlání a kýchání do rukávu na předloktí, odtud se totiž případná nemoc bude šířit mnohem hůře než z vašich dlaní. Na rukou totiž bakterie a viry zůstávají činné až 24 hodin, nebo dokud si ruce neumyjete.
Období první vlny nachlazení máme už více méně za sebou. Teď nás čeká období, kdy přicházejí chřipkové epidemie, ty se vyskytují nejčastěji v zimním období a začátkem jara. Rozdíl mezi chřipkou a nachlazením je zejména v jejich projevech a průběhu. Nachlazení je virová infekce postihující horní cesty dýchací projevující se ucpaným nosem, kašlem, bolestí hlavy, únavou, mírně zvýšenou teplotou a pálením nebo bolestí v krku. Průběh má okolo týdne a první tři dny bývá člověk nakažlivý, proto se doporučuje zůstat v klidu doma alespoň ze začátku. K léčbě nachlazení stačí odpočinek, přísun vitamínů, horké nápoje a volně prodejné léky tlumící bolest, teplotu, uvolňující ucpaný nos a zmírňující kašel. Pokud po několika dnech nedochází k zlepšení, je nutné zajít za svým lékařem.
Chřipka je oproti nachlazení komplikovanější a její léčba je delší. Prvními příznaky jsou horečka, bolest kloubů a svalů, celková únava a vysilující kašel. Většinou dochází ke zlepšení až po 2 až 5 dnech, ale člověk se může cítit oslaben ještě 14 dní i tři týdny. Pro osoby s oslabenou imunitou, starší lidi a děti může být chřipka i riziková, proto je důležité být velmi obezřetní při sledování jejího průběhu a v co nejkratším čase od projevu prvních příznaků navštívit praktického lékaře.
Rady o prevenci proti nachlazení a chřipce naleznete v celé řadě různě zaměřených článků. Ať už půjdete spíše alternativní cestou léčení nebo se budete spoléhat na léky, několik rad platí pro všechny: pravidelné cvičení (počítají se i každodenní půlhodinové procházky), pestrá a pravidelná strava, dostatek spánku a otužování.