Je pro vás sledování kalorických tabulek na potravinách doslova koníčkem? Pak vás možná bude zajímat, kolik kalorií potřebuje vaše tělo k „běžnému provozu“. Výpočet tzv. denní kalorické potřeby vám zabere jen pár minut. Výsledné číslo potom naznačí, jaký kalorický objem je pro vás z hlediska prevence nežádoucího přírůstků hmotnosti ideální.

Denní kalorická potřeba udává množství kalorií, které je tělo schopné každý den bezezbytku spotřebovat. Jednoduše řečeno; nezměníte-li zásadně svůj životní styl, neměli byte po konzumaci vypočteného množství kalorií ani přibírat, ani hubnout. Nezní to zajímavě? Výpočet denní kalorické potřeby je velice jednoduchý a zabere jen pár minut. Do výpočtu můžete klidně zapojit i své ratolesti – procvičí si násobení, uvidí jeho praktické využití a navíc budete mít skvělou příležitost si popovídat o tom, že kobliha s čokoládou, pytlík brambůrek, párek v rohlíku a smetanová zmrzlina nejsou ty nejideálnější svačinky, pokud nechtějí dopadnout jako Otesánek.

Výpočet denní kalorické potřeby krok za krokem

  • Nejprve vypočítáme tzv. bazální metabolismus (BMR) – základní energetický nárok organismu při úplném tělesném i duševním klidu.
  • Výpočet u žen: hmotnost v kg x 19,2 (výsledek vyjde v kcal). Výpočet u mužů: hmotnost v kg x 21,6 (výsledek vyjde v kcal).
  • Výsledek převedeme na kJ (www.jednotky.cz/prace-energie/kalorie/).
  • Určíme osobní index tělesné aktivity. 1,4 – sedavé zaměstnání, takřka nesportovec. 1,7 – umírněný rekreační sportovec, nebo fyzicky pracující nesportovec.  2 – sportovec tělem i duší.
  • A konečně spočítáme denní kalorickou potřebu: BMR násobíme indexem tělesné aktivity. Výsledek vyjde v kJ.

Praktické využití teoretických výpočtů

Násobení je hračka pro prvňáčka, je však výsledné číslo nějak použitelné v každodenní praxi? Samozřejmě! Možná si již pár měsíců nebo dokonce let lámete hlavu, proč vaše hmotnost pomalu a plíživě narůstá. Než se vrhnete do víru drastických diet a každodenního ohýbání ve fitness centru, můžete si vypočítat svou denní kalorickou potřebu a zároveň orientačně sledovat zkonzumovaný objem kalorií. Kalorické tabulky jsou na internetu již běžně dostupné, stačí si k večeru vyhradit pár minut… Výsledky vás mohou velmi překvapit! Možná zjistíte, že pravidelně překračujete svůj denní kalorický příjem o stovky kJ! Ano, to je například ta sladká tečka v podobě tatranky po obědě nebo ty každodenní 2 sklenky vína a hrst slaných oříšků u televize – však to znáte.  Mnohdy pak stačí vynechat zmíněné pochutiny nebo přidat pohyb a můžete klidně zapomenout na drastické hubnutí.

Jím méně než bych měl, a přesto stále přibírám!

Ano, i to se může stát! Pakliže je rozdíl mezi ideálním příjmem energie a přírůstkem hmotnosti opravdu velký, může vás tento „amatérský objev“ jemně upozornit na počínající zdravotní problémy. Například na potíže se štítnou žlázou, nebo jinou hormonální poruchu. Naštěstí není problém vše zkonzultovat s praktickým lékařem. Ten vás jistě uklidní a vše s vámi probere.

Nudné výpočty denní kalorické potřeby se tedy po zajímavých zjištěních mohou změnit ve velmi zajímavá čísla.