V dnešním moderním světě jsme neustále obklopeni technologií. Téměř celý den zíráme do monitoru počítače, díky tabletům a smartphonům a jsme v podstatě nonstop online a „smart“ jsou dnes běžně už i hodinky, televize, auta a domácí spotřebiče. Digitální život nás stále více pohlcuje a je těžší a těžší se od něj odpoutat. Digitalizace a „přetechnizovanost“ ovlivňuje naši pozornost, osobní komunikaci s ostatními lidmi a může mít negativní vliv i na náš spánek a potažmo celková zdravotní stav.

Přinášíme vám několik tipů na občasné úplné „odpojení“, které vám umožní věnovat svou energii a pozornost jiným věcem a odpočinout si od techniky:

1. Soustřeďte se ráno na sebe

Zkuste si každé ráno vyhradit chvilku pro sebe, ať nastartujete den odpočatí a svěží. Ať už je to pár ranních cviků, pořádná sprcha s voňavým sprchovým gelem, zkrášlovací rituál s pleťovou maskou nebo „obyčejné“ čtení novin či knížky u kávy nebo čaje, vždy se ještě před čtením e-mailů a kontrolou online zpráv a sociálních sítí věnujte sami sobě nebo svým blízkým. V ideálním případě nepoužívejte budík na telefonu a mobil přes noc nemějte v dosahu, aby vás nelákal.

2. Naordinujte si volné soboty

Odložte počítač a v sobotu (ideálně i v neděli) ho vůbec nezapínejte. Když jdete ven, nechte mobil doma, nebo ho alespoň ukliďte do tašky a vytahujte ho jen v případě nutnosti. Během setkání s přáteli a rodinou vypněte veškerá vyzvánění a notifikace, e-maily a zmeškané hovory kontrolujte až po odchodu domů.

3. Nastavte si hranice a dodržujte je. Každý den.

Neustálé kontrolování e-mailů, zpráv a sociálních sítí je zvyk, který jsme si vypěstovali během posledních pár let a při troše vůle se ho můžeme zbavit. Kdykoliv je to možné, nechte svá digitální zařízení být a nevěnujte jim pozornost. Používejte klasický budík, ráno v autobuse/tramvaji čtěte knížky/noviny nebo si s někým povídejte.

Přestaňte obědvat u počítače a večeřet u televize. Využijte obědy a večeře k posezení a popovídání s kolegy, přáteli a rodinou.

4. Buďte víc venku

Dopřejte tělu a mysli digitální odpočinek, zapomeňte na chvíli na všechny obrazovky, displeje a monitory a vyrážejte na čerstvý vzduch, co to jde. Svižná procházka vám pomůže restartovat mysl, obnovit energii a pomůže vašemu srdci.

Digitální detox je skvělý způsob, jak si znovu uspořádat každodenní priority, zaměřit se na to, co je skutečně důležité, včetně osobního kontaktu s dalšími lidmi, organizace volného času a vašeho celkového zdraví a pohody.