1. Mazat, mazat, mazat. Ale čím?
Že při pobytu na slunci je dobré kůži chránit opalovacím krémem nebo jiným ochranným prostředkem, asi většina z nás přinejmenším tuší. Stále častěji se ale opalovací krémy skloňují v souvislosti s negativním dopadem na vodní živočichy, mořské i sladkovodní. Existují odhady, které říkají, že se každý rok do vodních toků na celém světě dostane zhruba 14 tisíc tun opalovacích krémů, a to jak z aplikací opalovacích krémů, tak z odpadních vod. V roce 2008 vyšla první studie, která naznačila, že opalovací krémy způsobují bělení – prakticky vymírání – korálů, a pozdější pozorování to potvrdila. Jsou to oxybenzon a oktinoxát, nežádoucí látky obsažené v řadě opalovacích prostředků, které způsobují úhyn korálů a dalších mořských živočichů tím, že změní jejich DNA a způsobí nežádoucí deformace. Další kapitolou je oxid titaničitý, jehož dopad na životní prostředí je také velmi znepokojující. Vědci na plážích v Marseille zkoumali vliv oxidu titaničitého na mořský život a přišli na to, že na malé pláži, za předpokladu využívání opalovacího krému, se ve vodě po jednom létě nahromadí 50 kilogramů oxidu titaničitého, látky neškodné pro lidi, ale ohrožující mořský život. Nano částice této látky se totiž po čase dostanou do těl ryb a dalších organismů, kde působí toxicky. Bezpečné pro vodní živočichy i pro vás nejsou ani parabeny, těm je tedy rovněž dobré se v případě složení opalovacích prostředků vyhnout. Co se naopak doporučuje vyhledávat, jsou tzv. širokospektrální ochranné prostředky přírodního původu, které chrání pokožku před UVA i UVB zářením. Zvážit můžete nákup opalovacích krémů balených v ekologických materiálech.
2. Stín nad zlato.
Pokud si vyloženě nepěstujete intenzivní bronzové opálení, vyhledávejte stín, kdykoliv je to možné, zejména v době největšího slunečního záření, které je obvykle mezi desátou a patnáctou hodinou. Snížíte tak přímé vystavení škodlivému UV záření a pomůžete předejít spálení a dlouhodobému poškození kůže. Aktivity si naplánujte na časné ráno nebo pozdní odpoledne, kdy je intenzita slunečního záření nižší. Dobré je také vědět, jaký jste fototyp. Numerická stupnice rozlišuje celkem šest typů a sestavil ji americký dermatolog z Harvardu Thomas B. Fitzpatrick v roce 1975. Obecně platí, že čím světlejší kůže, oči a vlasy, tím nižší fototyp a tím větší riziko, že pobyt na slunci vaší kůži neprospěje. Lidi s fototypem 6, kteří se prakticky nikdy nespálí, bychom hledali v Africe, v české populaci jsou nejrozšířenější fototypy 2 a 3.
3. Blýskněte se na pláži s eko vybavením!
Patříte mezi ty, kteří si každou sezónu kupují u moře nový slunečník, který následně při odletu zanechají z důvodu nadměrné velikosti na místě? Zkuste to jinak a investujte do skládacího slunečníku z eko materiálů, který se stane společníkem pro všechny vaše pobyty u vody. Malou službu planetě prokážete i koupí osušek vyrobených z ekologických nebo recyklovaných materiálů. I sluneční brýle můžete vybrat tak, že budou v souladu s principy udržitelného rozvoje a zároveň ochrání vaše oči. Dobrou volbou jsou například brýle z oil-free recyklovatelných materiálů, tedy bez obsahu materiálů vyrobených z ropy.
4. Voda – základ života a taky zdravého opalování.
Před slunečním zářením vás pomohou ochránit opalovací krémy a další prostředky, před zvýšenou tepelnou zátěží žádná lepší ochrana, než dostatečná hydratace, neexistuje. Ne nadarmo se při pobytu na slunci doporučuje navýšit objem vypitých tekutin – nejlépe vody – oproti běžné konzumaci, a to o půl až jeden litr za den. Pokud si navíc vodu nalijete do opakovaně použitelné láhve a budete ji pravidelně doplňovat, vyhnete se jednorázovému plastovému odpadu, který jinak nákup balených nápojů generuje. Velké popularitě se v posledních letech těší speciální oblečení s UV ochranným filtrem, které představuje optimální řešení především pro děti, které může být těžké monitorovat a pravidelně dohlížet na to, že jsou po celý den důkladně namazané ochranným krémem.
5. Mrkev, ořech, brokolice – opalte se ještě více.
Kromě dodržování zásad zdravého opalování a používání kvalitních kosmetických přípravků můžete opálení podpořit konzumací některých potravin. Známým pomocníkem v dosažení rovnoměrnějšího a rychlejšího opálení je mrkev, a to díky obsahu žlutočerveného barviva betakarotenu. Jen se jí nesmí sníst příliš moc, hrozí pak nežádoucí žlutooranžové zbarvení na dlaních, chodidlech nebo kolenou. Mezi potraviny s vysokým obsahem betakarotenu patří i meruňky, které navíc chrání před volnými radikály, čímž oddalují stárnutí kůže. Doporučovaná v souvislosti se snadnějším a trvalejším opálením jsou také vejce pro obsažený kolagen a vitamin A, vlašské ořechy zase kvůli vitaminu E. Brokolice zase vykazuje potenciál v boji proti rakovině, obsahuje totiž značné množství sloučeniny sulforafan, což je enzym zajišťující detoxikaci organismu. Za zmínku rozhodně stojí i borůvky, které díky obsahu antokyanů pomáhají chránit pokožku před volnými radikály produkovanými ultrafialovým zářením ze slunce i ze solária.