Staycation – dovolená za humny

Dovolená nutně nemusí znamenat naskočit do letadla a odletět do vzdálené destinace. Někdy jsou příležitosti pro nejúžasnější dobrodružství schované přímo na našem vlastním dvorku. Poznávání vlastního státu může být nejen šetrnější variantou, ale také příležitostí k objevování skrytých klenotů a podpoře místních podniků. A pokud jde o ubytování, existuje spousta ekologických možností, které nabízejí jedinečné a stylové zážitky: od útulných chatek v horách až po elegantní ekologické hotely v centru města. Kvůli udržitelnosti nemusíte obětovat styl. Pokud se navíc rozhodnete pro dovolenou blíže k domovu, budete mít více času na poznávání a méně času stráveného na cestách. Podívejte se třeba na webové stránky Kudy z nudy, kde najdete seznam ekologických ubytování v České republice.

Ale co když už Česko dobře znáte?

Cítíte touhu cestovat i jinde než po Česku, ale chcete snížit svou uhlíkovou stopu? Dovolené v domovském státě jsou sice skvělou možností, jak ho ještě podrobněji prozkoumat, ale někdy prostě potřebujete změnit prostředí. Bohužel, letadla a auta nejsou tou nejšetrnější volbou k životnímu prostředí. Už samotná letecká doprava významně přispívá k emisím uhlíku a cesty po silnici mohou vést ke zvýšené spotřebě paliva a znečištění. Seznamte se s Interrail: udržitelným a cenově dostupným způsobem, jak prozkoumat Evropu vlakem. S jízdenkou Interrail můžete cestovat po vícero zemích, minimalizovat svůj dopad na životní prostředí a zároveň si užívat malebných výhledů. Cestování vlakem vám umožní pohodlně se usadit, odpočívat a vychutnávat si cestu bez stresu z navigace po neznámých silnicích nebo letištích. Další informace o jízdenkách a trasách Interrail najdete na jejich oficiálních webových stránkách. Udržitelné cestování nebylo nikdy jednodušší a přínosnější a díky tolika okouzlujícím městům a malebným trasám, které můžete objevovat, budete plánovat své další dobrodružství dříve, než se nadějete!

Zábava, která šetří planetu

Zkuste kurz vaření

Objevování nových potravin a kuchařských technik může být krásnou a obohacující součástí každého vašeho budoucího cestování. Pokud se na dovolené zúčastníte kurzu vaření, umožní vám to splnit a zároveň podpořit šetrné chování k životnímu prostředí. Poznáváním místních surovin a kulinářských tradic si můžete dopřát nové chutě a zároveň minimalizovat množství odpadu a podporovat udržitelnost. Vaření z čerstvých surovin z místních zdrojů nejenže snižuje dopad na životní prostředí, ale také podporuje místní zemědělce a trhy, čímž přispívá k rozvoji místní ekonomiky. Navíc získáte cenné znalosti a dovednosti, které si můžete odnést domů a začlenit je do svého každodenního života. Proč tedy do itineráře cesty nezařadit kurz vaření a neužít si chutnou a k planetě šetrnou dovolenou?

Vydejte se za zvířaty

Na ty, kteří se chtějí vydat do přírody, čeká jedinečný zážitek třeba v Tier-Freigelände v Bavorském lese, hned vedle Šumavy – přírodní rezervaci, kde můžete během večerní prohlídky s průvodcem zblízka potkat jindy těžko pozorovatelné rysy a vlky. Protože tato nádherná zvířata ožívají za soumraku, je to ideální příležitost pozorovat je v jejich přirozeném prostředí a zároveň se dozvědět o fascinujícím způsobu obnovy jejich populace. Před více než 150 lety byly tyto druhy vyhubeny člověkem, ale nyní postupně získávají zpět svá bývalá území. Prohlídka stojí 10 € na osobu (pro osoby mladší 18 let zdarma) a 5 € s kartou Nationalpark-Card. Na prohlídku je nutné se předem přihlásit, proto si své místo rezervujte včas, abyste si zajistili nezapomenutelné ekologické dobrodružství v srdci Národního parku Bavorský les.

Pro milovníky houbaření

V malebném Toskánsku v Itálii se můžete ponořit do jedinečného houbařského zážitku, zejména v podzimních měsících, kdy je sezóna ceněných hříbků. S pomocí místních průvodců se vydáte do bujných lesů a naučíte se praktické dovednosti při určování a sběru těchto lahodných hub. Cestou se s vámi průvodci podělí o poznatky o flóře a houbách regionu a také o tipy, jak z hub připravit ty nejlepší lokální pokrmy. Na závěr tohoto okouzlujícího zážitku si často pochutnáte na tradičním toskánském jídle, které bude obsahovat čerstvě nasbírané houby, a představí se vám tak autentické chutě tohoto regionu. Toto nezapomenutelné ekologické dobrodružství nabízí skutečnou chuť Toskánska a zároveň podporuje udržitelné a odpovědné postupy sběru hub.

Buďte eko, ať jste kdekoli

Zelená dovolená nám nabízí možnost prožít nezapomenutelné chvíle, aniž bychom zatěžovali životní prostředí. Při výběru takových aktivit je důležité myslet na zásady udržitelnosti, které uplatňujeme v každodenním životě, a přenést je i do naší dovolenkové zkušenosti.

Jedním z důležitých kroků směrem k udržitelnější dovolené je snížení množství odpadu. Například při pěších túrách nebo cyklistických výletech můžeme využít znovu použitelných lahví na vodu a „trvanlivých“, nejednorázových příborů, což nám pomůže udržet přírodu čistou. Dále se můžeme vyhýbat jednorázovým plastovým výrobkům, jako jsou brčka a plastové tašky, a místo toho zvolit ekologické alternativy, jako jsou látkové tašky nebo biologicky rozložitelné nádobí.

Dovolená je čas odpočinku a radosti, a pokud zvolíme ekologické aktivity, jako třeba pěší túry v národních parcích, jízdu na kole po malebných stezkách nebo účast na ochranářských projektech, a zachováme si šetrný přístup k životnímu prostředí, naše dobrodružství bude přínosem nejen pro nás, ale i pro přírodu, kterou obdivujeme.

Ekologie je tématem i pro pojišťovnu MetLife

Ekologie a udržitelnost jsou důležitými tématy také pro pojišťovnu MetLife, která si stanovila jedenáct cílů v oblasti klimatu.  Jedním z nich je uhlíková neutralita, které společnost nepřetržitě dosahuje již od roku 2016, a to jak v rámci svých poboček, vozového parku, tak služebních cest. Pojišťovna se také zavázala k trvalému snižování emisí skleníkových plynů a do roku 2050 nebo dříve má ambiciózní cíl dosáhnout v této oblasti nulové hodnoty. Nedílnou součástí v souvislosti s dodržováním závazků udržitelnosti je finanční podpora ekologických projektů; jen v roce 2021 MetLife vložila více než šest miliard dolarů do tzv. zelených investic. Štědrá byla i co se týká výsadby stromů: od roku 2020 jich vysadila po celém světě více než 200 000 a do roku 2030 by celkové číslo vysazených stromů mělo atakovat hranici 5 000 000.