1. Třiďte odpad.

Zní to jako klišé, u kterého si nejspíš mnozí zaťukají na čelo, protože to už přece dávno dělají, není však na škodu si to neustále připomínat. Navíc, pokud už třídíte, dejte si záležet, aby to bylo správně. Umaštěná krabice od pizzy ani tuba zubní pasty nemají v kontejneru na papír, potažmo na plast co dělat, zato kovová víčka od jogurtů nebo krabice od džusů či mléka můžete s klidem vhodit do toho správného kontejneru a mít ze sebe dobrý pocit, protože jste aspoň trochu přispěli ke snížení objemu odpadu.

2. Nepoužívejte jednorázové obaly.

To se snadno řekne, co však dělat, když většina surovin, které nakupujeme, je dnes zabalená v plastu? Pro začátek úplně stačí, když při nákupu ovoce a zeleniny, případně pečiva, oželíte všudypřítomné mikrotenové sáčky a místo nich si pořídíte sáčky silonové či jiné opakovaně využitelné. Nabízí se prakticky v každém větším obchodě, a jakmile je jednou máte, stačí je nosit v kabelce či batohu a vytáhnout, kdykoliv budete potřebovat. Stejné je to s nákupní taškou. U pokladny si sice můžete vždycky pořídit igelitku nebo papírovou tašku, mnohem lepší však je mít u sebe neustále plátěnku nebo síťovku, do níž kdykoliv schováte nákup nebo třeba knížky z knihovny.

Velká spotřeba jednorázových obalů je spojená taky s čím dál oblíbenějším braním jídla s sebou. Všichni milujeme ten pocit, když si na procházce můžeme vypít kávu z naší oblíbené kavárny, znamená to však zatížit životní prostředí zbytečným kelímkem. Pokud se v kavárnách stavujete pravidelně, zauvažujte nad pořízením „KeepCupu“ nebo termohrnku, které si můžete nechat opakovaně naplnit a ušetřit tím jednorázový kelímek, který po dopití nápoje skončí v koši. Podobně čím dál častěji fungují také restaurace, které vám polední menu rády zabalí do vašich vlastních donesených krabiček.

Pokud chcete jednorázové obaly naprosto minimalizovat, můžete zkusit nákupy v bezobalových obchodech, v nichž si suroviny navážíte do vlastních přinesených nádob nebo sáčků. V Praze například fungují prodejny Bezobalu, v nichž nakoupíte širokou škálu trvanlivých i čerstvých potravin, nápojů i drogistických výrobků.

3. Využívejte hromadnou dopravu.

Jezdit autem je bezpochyby pohodlnější a jsou místa, kam se jinak než po vlastní ose jednoduše nedostanete. Pokud to však jen trochu jde, využívejte hromadnou dopravu. Zejména ve větších městech je to způsob nejen ekologičtější, ale mnohdy také rychlejší a levnější. Cestování hromadnou dopravou má navíc tu výhodu, že při něm můžete snadno vyřídit emaily, nebo si přečíst pár stránek knížky, protože nejste nuceni se soustředit na řízení.

4. Půjčujte si, co nemáte.

Každý z nás je rád, když může některé věci vlastnit. Pochopitelně potřebujete vybavit byt nábytkem, mít z čeho jíst nebo mít co na sebe. Pak jsou ale věci, které se vám doma často bez užitku válí a padá na ně prach, protože je potřebujete v průměru jednou za pět let. V řadě případů se přitom jedná o věci, které se dají snadno půjčit a zase vrátit, a dokonce k tomu ani nepotřebujete příbuzné nebo známé, kteří dotčenou věc vlastní. Věděli jste, že existují renomované půjčovny nářadí, kde seženete všechno od šroubováku po cirkulárku? Pokud sestavujete nábytek jednou za uherský rok a k řezání dřeva se dostanete ještě méně často, určitě jejich nabídku uvítáte.

Půjčit se však dají i dopravní prostředky. Zejména ve velkých městech jsou k dispozici sdílená kola nebo koloběžky, která si jednoduše půjčíte na ulici, a jakmile dojedete na místo určení, necháte je zase stát. K půjčení vám přitom stačí aplikace v telefonu. Podobně se dá půjčit i auto, pokud potřebujete někam dojet nebo něco převézt. V případě carsharingu po vás v rámci registrace do aplikace vyžadují ověření prostřednictvím nahrání řidičského průkazu a dalšího průkazu totožnosti, jinak však služba funguje na úplně stejném principu jako v případě jednostopých nemotorových dopravních prostředků.

5. Zvažte nákup z druhé ruky.

Pocitu pořídit si novou věc se jen tak něco nevyrovná, kdo však říká, že musí být úplně nová? V dnešní době se dá řada předmětů pořídit z druhé ruky, což šetří nejen peníze, ale taky planetu, protože tím ubude potenciální odpad. Second handy jako zdroj stylových a nadčasových kousků jsou oblíbené už dlouhá léta, stejně tak knihomolové dovedou často najít pravé poklady v antikvariátech. Z druhé ruky se však dá sehnat také nábytek, elektronika a další spotřební zboží, přičemž obvykle jde o plně funkční, často dokonce designově zajímavé kousky. A jeden příjemný bonus na závěr, ceny budou určitě nižší, než kdybyste tutéž věc sháněli novou.

6. Pošlete dál, co už sami nevyužijete.

Pokud vám doslouží stůl nebo dětské brusle, zvažte online prodej použitého zboží nebo věci darujte těm, kteří si je koupit zrovna nemohou. Vyzkoušejte online bazary i aplikace pro darování věcí, na které už doma nemáme místo, ale dobře poslouží někomu dalšímu – třeba nevyhazujto.cz nebo vsezaodvoz.cz. Věci, které jsou zachovalé a prodejné, můžete věnovat různým charitativním obchůdkům a pomoci tak nejen planetě. :)

Ať už se rozhodnete pro kteroukoliv z udržitelných cest, podstatné je začít. Počítá se každý malý krůček, takže i když můžete mít pocit, že jde o naprosto bezvýznamnou drobnost, pokud ji budou dělat všichni, planetě se tím výrazně uleví. Nebojte se proto třídit odpad, nosit si vlastní tašky a kelímky na kávu nebo nakupovat věci z druhé ruky. Pokaždé, když vyrazíte do obchodu, vás tak bude hřát pocit, že děláte to nejlepší, co můžete, pro budoucnost naší planety.