Rádi si dáváte předsevzetí, odhodlaně se je snažíte dodržovat a vydrží vám to maximálně týden, dva? Lámete si hlavu nad tím, jak to konečně udělat tak, abyste byli schopni svá předsevzetí dodržet? Inspirujte se několika praktickými tipy:

1. Dělejte něco, co skutečně chcete dělat

Kolikrát už jste si na konci roku řekli, že příští rok už určitě zhubnete, budete méně utrácet, budete jíst zdravě nebo přestanete kouřit, protože podobná předsevzetí si dávají lidé kolem vás? Zkuste se řídit sami sebou a místo předsevzetí, o kterých si myslíte, že byste si je měli dát, zkuste začít dodržovat něco, na čem skutečně záleží vám osobně, a doposud se vám to nedařilo. Třeba pravidelné schůzky se starými přáteli, návštěvy rodičů či prarodičů nebo intenzivnější návštěvy jógového studia.

2. Buďte konkrétní

Berte předsevzetí jako dlouhodobý cíl a stanovte si je konkrétně. Budou se vám lépe plnit a zároveň budete mít větší radost z pokroku, což přináší i větší motivaci. Pokud se například rozhodnete zhubnout (a opravdu to sami chcete, viz bod výše), nezůstávejte u obyčejného „zhubnu“, ale zkuste být konkrétní, třeba „do dubna se zbavím sedmi kilo“.

3. Myslete ve velkém, plánujte po krocích

Pokud se rozhodnete pro náročnější předsevzetí (úplně přestat kouřit, zhubnout 20 kilo, změnit jídelníček, uběhnout maraton apod.), rozložte si ho do několika fází (například nejprve snížit počet vykouřených cigaret na polovinu, pak opět na polovinu, atd.) Bude se vám lépe plnit, neztratíte motivaci a přehled o tom, jak jste na tom a zároveň se lépe připravíte (a v případě hubnutí, odvykání kouření či změně stravy připravíte i své tělo).

4. Vydržte

Nebojte se pověsit si svá předsevzetí na ledničku, vylepit do diáře, dát upomínky do kalendáře a podobně.

5. Netrestejte se za neúspěchy

Neklesejte na mysli a nevzdávejte to, když se vám občas nepovede splnit menší cíle a zhřešíte. Nebuďte na sebe tvrdí, když jednou vynecháte cvičení nebo si dáte o dortík navíc. Důležité je držet se svého cíle dlouhodobě, malý „přešlap“ se dá přežít a třeba ještě upevní vaši motivaci.

6. Neztrácejte inspiraci

Udělat v životě trvalou změnu, byť i relativně malou, není vždy jednoduché, nebojte se proto hledat rady u ostatních, kterým se podobné změny povedly. Každý jsme jiný, a co fungovalo na vaše známé, kolegyně nebo oblíbené bloggery, nemusí fungovat na vás, ale inspirace u ostatních a sdílení předsevzetí s ostatními umí být dobrým hnacím motorem J

Ať už se rozhodnete pro jakékoliv předsevzetí, pamatujte, že z jejích splnění byste měli být radost a dobrý pocit hlavně vy sami. Přejeme vám pevnou vůli a radost z vlastních úspěchů!