Sky bridge: Nejdelší visutý most pro pěší na světě

Sky bridge 721 je nepochybně žhavou turistickou novinkou posledního roku. S délkou 721 metrů se jedná o nejdelší visutý most pro pěší na světě, když o více než 200 metrů překonal do té doby nejdelší most Arouca 516 v Portugalsku. Výjimečnost této české lávky uznávají i ve světě: v roce 2022 jej časopis Time zařadil mezi 50 nejlepších míst světa. Najdeme ho v Pardubickém kraji v masivu Králického Snežníku v části Velká Morava, kde ve výšce 95 metrů nad zemí překlenuje údolí Mlýnského potoka. Je součástí naučné stezky s prvky rozšířené reality Most času a jeho výstavba trvala dva roky.

Noc na hradě za pár korun

Už jste někdy nocovali na hradě? Tak máte jedinečnou možnost, kterou nabízí Horní hrad neboli Hauenštejn nedaleko Stráže nad Ohří v Krušných horách v okrese Karlovy Vary. Tento hrad ze 13. století, později přestavěný na zámek, je výjimečný svým příběhem nebo chcete-li osudem: ten se rozhodl do svých rukou vzít jeden z potomků Františka Palackého, když v podstatě zříceninu v roce 2000 koupil a svépomocí, jen s partou kamarádů a nadšenců, ji začal opravovat. Kromě hradních/zámeckých prostor si zde návštěvníci mohou prohlédnout nedalekou Hornohradskou kapli nebo arboretum, které se nachází hned vedle kaple. Vysázeny v něm jsou listnaté i jehličnaté dřeviny, z nichž některé pochází z Japonska, Číny, Korey a severní Ameriky. Zájemci o nocleh mohou za velmi přívětivou cenu využít prostory hradního podkroví a pokud budou mít štěstí, budou svědky některé z kulturních akcí, které se na Hauenštejně v sezóně pravidelně konají.

Stezka nad vinohrady: rozhledna bez jediného schodu

Věděli jste, že Česko se řadí mezi rozhlednové velmoci? Aktuálně se na našem území nachází bezmála 500 rozhleden! Součástí tohoto vysokého počtu je i netradiční rozhledna na tzv. Kobylím vrchu na Břeclavsku, která nese název Stezka nad vinohrady a byla vystavěna v roce 2018. Nepřekvapí vás svou výškou, která není nijak závratná: 7,5 metru, ani nadmořskou výškou, ve které se nachází: 334 metrů nad mořem. Ale zaujme svým spirálovitým tvarem, který má symbolizovat životní cyklus přírody, a také tím, že na ni nenajdete jediný schod. Potěší tedy zejména vozíčkáře, starší lidi nebo rodiče s kočárkem. K vyhlídce vede naučná stezka Kobylí a pokud na ni vystoupáte, uvidíte z ní na Pálavu a při dobrém počasí dokonce až na rakouské Alpy.

Za nejdelší ferratou v Česku do Děčína na Pastýřskou stěnu

Ačkoliv patří lezení k nejpřirozenějším pohybovým aktivitám, ne každý má kuráž na to viset na laně v několikametrové výšce nad zemí. A právě pro takové lidi jsou tu ferraty. Ostřílení lezci za nimi jezdí do horských velmocí, Rakouska nebo Itálie, ti méně zkušenější si vystačí s tuzemskou nabídkou, která se zejména v posledních letech rozrostla. Výkladní skříní ferrat v Česku je nepochybně Pastýřská stěna v Děčíne, která byla zprovozněna v roce 2014 a v současnosti návštěvníkům nabízí celkem 16 cest o délce 150 až 170 metrů, což z ní činí také nejdelší ferratu v České republice s nejvíce způsoby, jak stěnu zdolat. Také jde o jedinou ferratu, která se nachází v centru města, což není zcela běžné ani v evropském měřítku. Zdolat ji zvládnou všichni fyzicky zdatní jedinci, a to i bez horolezeckých zkušeností. Poradí si s ní také starší, sportovně nadané děti s výškou alespoň 130 centimetrů. Pastýřská stěna je volně dostupná a zdarma, platí se pouze za půjčení nutného vybavení (ferratového setu).

Dachova u Hořic –⁠ koupaliště, kde se zastavil čas

Na tomto místě se krásně vykoupete, a ještě budete cestovat v čase. Koupaliště a sluneční lázně Dachova u Hořic vzniklo v roce 1925 podle projektu profesora hořické sochařsko-kamenické školy a cestovatele Ing. arch. Karla Bachury a svůj historický ráz si zachovalo do dneška; uchvátí vás stylové dřevěné kabinky, barevná vitrážová okna a řada dalších prvorepublikových detailů. I díky nim se toto koupaliště v roce 2013 dostalo na seznam nemovitých kulturních památek v ČR a každoročně láká řadu návštěvníků ze všech koutů republiky. Ti zde mohou využít ubytovací kapacity v chatičkách a pokud se jim omrzí křišťálově čistá a osvěžující voda na rozloze 8 000 m2, nabízí se možnost nasednout na kolo a projet se po 2,5 kilometrů dlouhé cyklostezce, která koupaliště propojuje s obcí Hořice.

Glamping: luxusní kempování pro rozmazlené dobrodruhy

Poslední šestý tip není ani tak tipem výletním, jako spíše tipem na letní aktivitu, díky které ovšem můžete objevit nespočet zajímavých míst. Říká se jí „glamping“ a kombinuje klasické kempování v přírodě s přednostmi a komfortem hotelů, jedná se tedy o ideální druh ubytování pro rozmazlené dobrodruhy, kteří sice vyhledávají výjimečná místa v přírodě, ale zároveň se nechtějí vzdát určitého pohodlí. V glampingovém obydlí tak často najdete kuchyň, pohodlnou ložnici, vlastní sociální zařízení a třeba i terasu. Někdy nechybí ani jídelna či obývací pokoj.

Glamping je synonymem pro dobrodružství. Toho ale někdy v přírodě může být víc, než kolik si člověk přeje. Uštknout vás může had, kterého jste přehlédli v trávě, štípnout může včela nebo vosa, které jste se snažili odehnat od zmrzliny. MetLife na takové situace myslí, a proto nabízí všem stávajícím, ale i novým klientům letní benefit ve výši 10 000 Kč.

Zejména v posledních letech se glamping v Česku těší čím dál větší oblibě a portfolio těchto unikátních stavbiček se neustále rozšiřuje: najdete zde od domku na stromě přes maringotku či jurtu až po speciální glampingové iglú. Na rozdíl od prostého kempování, ze kterého glamping vychází, ovšem tato aktivita vyžaduje sáhnout mnohem hlouběji do peněženky, a často vás může vyjít na víc peněz než ubytování v luxusním hotelu.