1. Dostatek spánku
Zní to jako banalita, přesto v dnešní době trpí většina z nás spánkovou deprivací. V Morfeově náručí byste měli správně strávit aspoň sedm hodin denně, jen málokdo z nás to však dodržuje. Neustále totiž máme pocit, že musíme něco udělat, valí se na nás desítky nejrůznějších povinností, a dobu odpočinku proto odkládáme tak dlouho, až už doslova padáme únavou. Kvalitní spánek je však pro naši psychickou pohodu nesmírně důležitý. Zvlášť, pokud vykonáváme duševně náročnou práci. Když spíme, regeneruje nejen naše tělo, ale také mozek, který má dostatek prostoru pro utřídění myšlenek a prožitků, jejich zpracování a uložení. Přestaňte si tedy nalhávat, že pět hodin spánku je dost, a raději dneska jděte do postele o něco dřív. Budete díky tomu nejen odpočatější, ale také výkonnější. Dobře zregenerovaný organismus totiž snáze zvládne větší zátěž.
2. Běžte si zasportovat
I když se to nezdá, sport je ideálním způsobem relaxace. Umožní vám totiž pročistit si hlavu a navíc si ještě zlepšíte fyzičku. Pokud neumíte jen tak vypnout a neustále o něčem přemýšlíte, zkuste si zajít třeba na jógu. Při správném praktikování totiž budete vnímat výhradně přítomný okamžik a aspoň na hodinku necháte hlavu odpočinout. Velmi účinný je také běh, při němž si perfektně okysličíte mozek a podpoříte svou kreativitu i paměť. Jakýkoliv sport navíc uvolňuje endorfiny, hormony štěstí, které vám dodají pocit psychické pohody a uspokojení.
3. Dopřejte si koupel
Nic tak nezrelaxuje unavené svaly i mysl jako horká bublinková koupel. Napusťte si vanu, přidejte esenciální vonné oleje nebo třeba pěnu do koupele, zapalte si svíčky, pusťte meditační hudbu a prostě relaxujte. Ideální je voda o teplotě 36-38 °C, která nejlépe uvolňuje ztuhlé svaly. Vyhrát si můžete i s vůněmi – levandule vás zklidní, vanilka navodí pocit bezpečí a pomeranč dodá odvahu.
4. Uvařte si hrnek čaje
Voňavý kouřící hrnek s teplým nápojem v nás vyvolává pocit bezpečí a neexistuje žádná správná ani špatná doba, kdy si ho dopřát. Pokud se cítíte neklidní, vyhněte se ovšem kávě, protože kofein pocit nepohody jenom zvyšuje. Sáhněte raději po bylinkové čajové směsi. Meduňka či heřmánek vás perfektně zklidní, podobně působí také chmel, který navrch snižuje hladinu krevního cukru. Pro nabuzení doporučujeme zelený čaj, který díky velkému množství antioxidantů pomáhá tělu odbourávat škodlivé látky.
5. Přečtěte si knihu
Je vědecky prokázáno, že čtení i jen pár minut denně pomáhá výrazně snížit stres. Najděte si pravidelný čas na knížku a proměňte čtení ve váš každodenní rituál. Nezáleží na tom, jestli to bude pár stránek ráno v MHD cestou do práce nebo večer těsně před spaním. Dopřejte si zkrátka půl hodinku, během níž se ztratíte v příběhu a zapomenete na starosti.
6. Zhluboka se nadechněte
Den sotva začal, ale na vás už se valí hromada povinností, která vás hrozí pohřbít pod sebou? Z jedné strany bliká urgentní e-mail, z druhé vás úkoluje kolega a do toho ještě zazvoní mobil? To chce hlavně klid. Zastavte se, sedněte si na židli rovně, můžete i spojit ruce před hrudníkem, zavřete oči a několikrát se zhluboka nadechněte. Soustřeďte se výhradně na svůj dech, zaměřte se na jeho hloubku a kvalitu. Klidně si i počítejte nádech a výdech každý na čtyři doby. Touto jednoduchou technikou si okysličíte mozek, zároveň získáte zpátky ztracenou koncentraci a odbouráte stres, takže budete připraveni vrhnout se znovu do práce beze strachu, že se v příští moment zhroutíte.
7. Zameditujte si
Můžete zkusit také meditaci. Pohodlně se posaďte, zavřete si oči a soustřeďte se na svůj dech. Dovolte svým myšlenkám volně poletovat, nesoustřeďte se na nic konkrétního a cokoliv vás napadne, nechte jednoduše proudit kolem, aniž byste se tím zabývali. Možná budete překvapení, jak vám to pomůže nejen uklidnit se, ale také roztřídit si myšlenky a načerpat energii. Meditace nemusí trvat hodiny, pokud máte málo času, postačí i deset minut. Tak si nastavte časovač, který vám patřičnou dobu odměří, a pusťte se do toho.
8. Udělejte si výlet do přírody
Život ve městě má sice svoje výhody, ale stejně tolik úskalí. V neustálém hluku a shonu se jen obtížně hledá prostor pro relaxaci. Pokud vám jen z představy, že se musíte vydat do přelidněných ulic, naskakuje husí kůže, je to jasný znak toho, že potřebujete oddech od civilizace. Nemusíte rovnou vyrazit na Sibiř nebo opuštěný ostrov v Tichomoří, stačí se vypravit někam do přírody, kde předpokládáte nižší koncentraci lidí. Skvěle poslouží třeba horská túra nebo i jen procházka po břehu řeky nebo okolo rybníka.
9. Setkejte se s přáteli
Občas máme všichni náladu pod psa, chceme se zavrtat pod peřinu a prostě jen tak zírat do zdi. Pokud to však budete dělat pravidelně, zaděláváte si na depresi. Člověk je tvor společenský a určitá míra socializace je pro něj nezbytná. Zanedbávání mezilidských vztahů vaší duševní pohodě zrovna dvakrát neprospěje. Nezapomínejte proto na pravidelné setkávání s přáteli. Zajděte si společně třeba na dobrou kávu nebo vyrazte na procházku. Vlastně vůbec nezáleží na tom, co budete dělat, podstatné je, že strávíte čas ve společnosti někoho, s kým je vám příjemně a kdo vás dokáže vytáhnout ze splínu.
10. Nechte se obejmout
Vzájemné doteky mají moc zlepšit vám náladu. Pokud se cítíte smutní, deprimovaní a nenávidíte celý svět, nechte se obejmout. Nezáleží na tom, zda od partnera, dítěte, sourozence nebo třeba kamaráda. Podstatné je, aby to byl člověk, kterému důvěřujete a jehož dotek ve vás dokáže vyvolat příjemné emoce. Dopřejte si pocit, že jste v něčím náručí chránění a v bezpečí, a uvidíte, že vaše nálada se určitě zlepší.