Vánoce už zase klepou na dveře, a všichni se proto snažíme přijít s něčím originálním, čím překvapíme naše blízké. V době, kdy obchody přetékají zbožím a v policích se kupí nepřeberné množství produktů, není nijak komplikované nějaký vybrat a koupit. I když… jak se to vezme. Zvolit pro naše blízké ten jediný pravý dárek je totiž občas skoro nadlidský výkon. Jednoduše máme pocit, že už všechno mají nebo nám pro ně nic nepřijde dost dobré. Někdy ale může udělat radost úplná maličkost. Při výběru mějte vždycky na paměti především skutečnost, že dárek nemusí být drahý, ale měl by korespondovat s osobností obdarovaného. Každého jistě potěší spíš to, že jste si dali s vymýšlením vhodného dárku pro něj aspoň trochu práce a zamysleli se, než kolik vás reálně stál. A pokud se řadíte k chronicky nerozhodným jedincům, máme pro vás pár tipů.

Předplatné všeho druhu

Předplatit si noviny nebo časopisy je běžná praxe, která úspěšně funguje už dlouho řádku let. Pokud však nemáte v rodin čtenáře, který by nějaké periodikum ocenil, můžete zvolit předplatné jiného druhu. Máte doma pivaře, který nadšeně ochutnává výrobky různých minipivovarů? Kupte mu pivní předplatné a dopřejte mu každý měsíc novou láhev oblíbeného moku. Je váš blízký spíš vinař? Dopřejte mu každý měsíc luxusní láhev z vyhlášeného vinného sklípku. A pokud byste radši zůstali u nealkoholické varianty, pak můžete zkusit předplatit třeba čaj nebo kávu.

Zážitek vám nikdo nevezme

Všichni vyznavači aktivního životního stylu jistě ocení zážitkový dárek. Může přitom jít o trochu adrenalinu ve formě bungee jumpingu nebo skoku padákem, stejně jako o věc edukačního charakteru. Na trhu se nabízí ohromné množství různých výukových kurzů zaměřených snad na každou myslitelnou oblast. Touží váš blízký naučit se cizí jazyk? Věnujte mu poukaz do jazykové školy. Básní vaše drahá polovička o dokonalém dezertu, který jste ochutnali na poslední dovolené? Zařiďte jí cukrářský kurz, kde se naučí ho připravovat. Chtěla by se vaše maminka naučit šít vlastní šaty? Přihlaste ji do kurzu módní tvorby. Možností je skutečně nepočítaně.

Speciálním druhem zážitku je cestování. Pokud víte, jaký druh dovolené vaši blízcí preferují, můžete jim rovnou zařídit luxusní hotel na pláži nebo roztomilou chaloupku v horách. Pokud si však nejste jistí, a přesto chcete, aby si dotyční vychutnali zážitek naplno, věnujte jim voucher na letenky nebo třeba na server nabízející ubytování. Na co ho využijí, pak už bude čistě na nich.

Když dárky pomáhají

Vánoce jsou časem, kdy máme všichni tendence víc myslet na druhé a pomáhat jim. Dárkem zaměřeným na charitu můžete udělat radost, máte-li ve svém okolí rozeného filantropa, může však jít rovněž o dárek, který potěší vás samé. Pomoc je možné poskytnout adresně konkrétnímu zařízení – např. azylovému domu, dětskému domovu či obecně prospěšnému spolku, nebo poukázat nějaké větší organizaci, která pomoc zaštiťuje. Podobně jako s lidmi je to i se zvířaty. Můžete třeba prostřednictvím velké mezinárodní organizace přispět na jejich ochranu, nebo si vybrat svou oblíbenou zoo a adoptovat si v ní vašeho zvířecího favorita, čímž mimo jiné podpoříte provoz.

Ať už se rozhodnete darovat pravidelnou radost z něčeho dobrého, neotřelý či výjimečný zážitek nebo dobrý pocit z pomoci někomu potřebnému, snažte se dávat dárky od srdce. Někdy i úplná maličkost může udělat tu největší radost. A myslete na to, že Vánoce nejsou jen o dárcích. Mnohem spíš je to svátek sounáležitosti a pospolitosti, kdy můžeme být všichni spolu a náležitě si vychutnat teplo rodinného kruhu. Tak šťastné a veselé!