Netradičně i tradičně

Mezi nejoblíbenější zaměstnanecké benefity v České republice patří dny dovolené navíc nad rámec zákonného minima čtyř týdnů, stravenky či flexi-pasy nebo sick days, kdy je zaměstnancům poskytnuto několik plně hrazených dnů volna v případech, kdy se necítí dobře. Zaměstnavatelé mohou svým zaměstnancům také přispívat na životní nebo penzijní pojištění a nabízet sportovní aktivity prostřednictvím programů, jako je oblíbená karta MultiSport. Mnoho zaměstnavatelů využívá systém „Cafeteria“, kdy zaměstnanci dostávají stanovenou částku, kterou mohou utratit za různé benefity na základě svých osobních preferencí.

A jelikož firmám jde o přilákání a udržení nejlepších talentů, po celém světě přistupují při navrhování zaměstnaneckých benefitů ke kreativním řešením:

Ve Spojených státech zavedla softwarová společnost Adobe jedinečný benefit nazvaný „Kickbox“, v rámci kterého mohou zaměstnanci požádat o grant ve výši 1 000 USD na realizaci jakéhokoli nápadu, který by mohl být pro společnost přínosem. Tento nápad se dokonce od jeho vzniku v roce 2012 rozšířil i do dalších společností, jelikož Adobe nabízí celý box (kromě peněz na realizaci nápadu) ke stažení na svých stránkách.

Ve společnosti Rakuten jsou zaměstnancům k dispozici interní podpůrné systémy, jako je firemní mateřská školka a smluvní chůvy, které pomáhají zaměstnancům s péčí o děti a s rodičovskými povinnostmi. Mezi další výhody patří mj. zaměstnanecké slevy na služby, jako jsou jazykové kurzy a stěhování, nebo oficiální kluby a služby, jako je kadeřnictví, nehtový salon nebo fitness.

BrewDog, skotská značka řemeslného piva, zavedla jedinečný zaměstnanecký benefit známý jako „pawternity leave“. Tato iniciativa poskytuje zaměstnancům, kteří si pořídili nově psa, týden placeného volna. Kromě toho společnost BrewDog dlouhodobě uplatňuje politiku, podle níž mohou psi doprovázet své majitele do práce ve všech jejích barech po celém světě.

I v České republice se můžete dostat k velmi zajímavým benefitům. A pokud byste hledali společnost, kde se vám dostane téměř všech moderních benefitů, o kterých se píše v západním světě, i v našich končinách se takoví zaměstnavatelé nacházejí. Například společnost Avast od roku 2021 zavedla mimo jiné i možnost brát si volno na neomezenou dobu nebo výplatu části měsíční odměny v akciích společnosti.

Investice do klidu zaměstnanců

V České republice se stává oblíbeným zaměstnaneckým benefitem skupinové pojištění, které firmy využívají ke zvýšení své konkurenceschopnosti na trhu práce a k získání nových zaměstnanců.

Nejlepší podmínky ve skupinovém pojištění na českém trhu nabízí pojišťovna MetLife, která jako jediná zvýšila progresivní pojistné plnění u trvalých následků úrazu až na desetinásobek, zavedla zcela nové pojištění ošetřování člena rodiny a v pojištění pracovní neschopnosti umožnila odstranění výluky u psychických onemocnění. Pojišťovna MetLife poskytuje zaměstnavatelům možnost sjednat skupinové pojištění pro všechny své zaměstnance, a to jak úrazové, tak životní pojištění.

Zaměstnavatelé při sjednávání pojistek pro své zaměstnance nejčastěji vybírají rizika smrti, smrti úrazem, trvalých následků, invalidity a závažného onemocnění. Mnozí k pojištění přidávají také další rizika, jako jsou pracovní neschopnost, hospitalizace či běžný úraz. V současné době je skupinové pojištění postavené cenově velmi výhodně a svým rozsahem se plně vyrovná individuálnímu pojištění.