Třešně patří mezi nejoblíbenější původní české ovoce, které si můžeme vychutnávat jen 2 měsíce v roce. Třešeň je strom neobyčejně rozmanitý; ve volné krajině, u silnic a cest se planě vyskytují různé druhy drobných a sladkých třešní ptáčnic. V zahradách a sadech zase najdeme vyšlechtěné kultivary s půvabnými jmény jako: Kordia, Napoleonova či Kaštánka. Jednotlivé druhy se liší chutí, velikostí, strukturou dužiny i barvou. Pojďme se tedy podívat pod tenkou slupku, co vše nám slaďoučké třešně nabízí…

Nejen dobré, ale také zdravé!

Třešně jsou vzhledem k takřka nulovému obsahu tuku snadno stravitelná nízkokalorická dobrota. Víte, že kilogram slaďoučkých třešní má přibližně stejnou kalorickou hodnotu jako tabulka mléčné čokolády? Není to skvělé? Na rozdíl od čokolády se však třešně mohou pochlubit provitamínem A, vitamíny skupiny B a menším množstvím vitamínu C. Paleta minerálních látek je ještě o něco pestřejší! Třešně obsahují vápník, železo, jód i draslík. Dalšími výživovými benefity je přítomnost cenné rozpustné i nerozpustné vlákniny a jedinečných přírodních barviv (tzv. antokyany) s unikátními účinky na lidský organismus.  Tato barviva považují odborníci za látky s obrovským léčebným potenciálem.

Přírodní léčitelé blízké budoucnosti

Přírodní barviva antokyany jsou řadu let proslulé svým neobyčejně silným antioxidačním účinkem na organismus. Antokyany totiž blokují negativní vliv nebezpečných látek ze stravy a z ovzduší a zpomalují stárnutí buněk. Navíc jsou známé svými preventivními účinky u mnoha civilizačních chorob – především u nemocí cév a u diabetu. Dle některých studií zpomalují antokyany růst rakovinných buněk a v některých případech je přímo likvidují. A to není vše! Tato zázračná barviva dokonce blokují rozvoj zánětlivých procesů v organismu!

Třešně uznává i alternativní medicína

Dle léčitelů a bylinářů jsou třešně perfektním ovocem pro osoby s nemocnými játry, ledvinami a střevy. Zvláště doporučované jsou v rámci protirevmatických diet a při léčbě nepříjemné dny. Naše babičky znávaly třešně nejen jako dobrotu, která zdobila nejeden koláč či ucho mladé dívky, ale i jako kosmetiku! Šťáva z třešní prý disponuje blahodárnými účinky na pleť – vyhlazuje vrásky a dává pokožce svěžest a krásu!

Lidové zvyky a magie

Lidových obyčejů i magických rituálů souvisejících s třešněmi je mnoho. Asi nejznámější je

prvomájový polibek pod rozkvetlou třešní; není-li žena políbena, údajně do roka uschne. Další známý zvyk zaručí dívce vdavky; dá-li na svátek sv. Barbory do vázy větvičky třešní a ty do Vánoc vykvetou, dívka se do roka vdá. O něco větší odvahu potřebuje žena toužící po lásce konkrétního muže! Musí mu totiž ustřihnout pramínek vlasů, a spolu se svými jej přivázat na rozkvetlou třešeň.

 POZOR!: Nepodceňujte rady našich maminek a babiček; třešně jezte s mírou a nezapíjejte je velkým množstvím vody. Třešně mají velkou bobtnací schopnost a citlivějším jedincům mohou v kombinaci s větším množstvím tekutin způsobit nepříjemné zažívací potíže.