Nadměrné používání papíru má skutečně obrovský dopad na životní prostředí. Pro představu: průměrný člověk pracující v kanceláři spotřebuje ročně 10 000 listů kopírovacího papíru, přičemž celosvětová spotřeba papíru a kartonu byla v roce 2021 téměř 408 milionů tun.

Budoucnost kanceláří je bez papíru!

Myšlenka kanceláře bez papíru se na světě objevila de facto současně s vynálezem počítačů. V roce 1975 časopis Business Week publikoval článek o tom, jak se s rozmachem počítačů budou kanceláře zbavovat záplavy papírů a šanonů. Novináři tenkrát dokonce prorokovali, že do roku 1990 naprostá většina kanceláří papír k vedení záznamů a celkovému zajištění administrativy přestane používat úplně.

Vize kompletně bezpapírové reality se však nenaplnily. Přes všechny zdánlivé výhody digitalizace leží na našich pracovních stolech papíry dál. Většina lidí má přístup k počítači a může si dokumenty zobrazit, přesto se stále tisknou. Tzv. mýtus papírové kanceláře pojednává o tom, že i přes technologický pokrok je papír nezbytnou součástí firemní kultury a jeho úplné odstranění by znemožnilo správné fungování kanceláře či instituce.

Jak na nehromadění papírů doma

Otázka papíru se řeší nejenom na pracovišti, ale také doma. UNICEF například na svých stránkách sdílí pár tipů, jak být přirozeně šetrnější: Pokud musíte tisknout a chcete spotřebovat méně papíru, inkoustu i elektřiny, pak použijte místo tradičního fontu Times New Roman nebo Calibri písmo Garamond. Garamond je nejekonomičtější ze základních fontů, protože je i při desetibodovém písmu stále čitelný.

Dále UNICEF doporučuje obnovení členství v knihovně, koupi knih v antikvariátech, užívání lokálních knihobudek nebo půjčování knih od přátel. Podpořit svého oblíbeného autora můžete i nákupem elektronické knihy. V neposlední řadě je dobré vyměnit jednorázové papírové utěrky za ručníky na opakované použití. Na výrobu papírových utěrek se spotřebuje ohromné množství stromů i papíru, který po jediném použití skončí na skládce.

V MetLife elektronicky nebo recyklovaně

Abychom se v české pobočce pojišťovny MetLife zbavili nadbytečných papírových dokumentů, distribuujeme nyní klientům většinu dokumentace elektronickou poštou. Materiály jsou vždy zasílány zabezpečenou formou, která vyžaduje náležitá ověření.

Pokud v MetLife tisknout musíme, pak používáme výhradně recyklovatelné kancelářské komponenty, a stejně tak i recyklovatelný papír. Zároveň naprosto respektujeme, že někomu může papír z různých důvodů vyhovovat více, a proto bude papírové zasílání dokumentů na vyžádání možné i nadále.

Přírodě se snažíme ulevit nejen tímto způsobem, ale angažujeme se rovněž v obnově veřejné zeleně. Kromě přechodu na elektronickou komunikaci se zaměstnanci naší pobočky MetLife připojili k podpoře globálního závazku společnosti a koncem minulého roku vysadili spolu s neziskovou organizací Sázíme stromy nové dřeviny v zahradách na Praze 6. Celkem se pojišťovna MetLife rozhodla vysadit 5 milionů stromů, a to především v oblastech ohrožených přírodními katastrofami. Doposud jich po celém světě vysadila přes 200 tisíc. Všichni zaměstnanci globální společnosti MetLife si loni jako vánoční dárek mohli vybrat zasazení dvou stromů buď v Keni, nebo na Madagaskaru – oba projekty navíc kromě obnovy biotopu a zachování biologické rozmanitosti nabídnou práci tisícům žen, a tím podpoří férovou zaměstnanost místní komunity.  

Na žádném pracovišti, ve firmách ani státních institucích asi nikdy nebudou probíhat procesy, které by se stoprocentně obešly bez papíru. Nemusíme ho úplně eliminovat, ale můžeme jeho spotřebu efektivně snižovat – každý z nás tak svým dílem přispěje ke zlepšování kvality životního prostředí.