Systematičnost je základ

I zdánlivě jednoduchá činnost jako je uklízení vyžaduje určitý systém. Dobré je vytvořit si plán toho, co všechno vlastně chcete do jarní očisty vaší domácnosti zahrnout. Vaší pozornosti by neměly ujít místa a povrchy, které při běžném každodenním úklidu vynecháváte. Zkontrolujte také, že máte po ruce všechny potřebné čisticí pomůcky a prostředky. Pokud vaši domácnost obývá více členů, řekněte si o pomoc. Sdílená práce rychleji utíká.

Před samotným úklidem projděte všechny místnosti. Věci, které tam nepatří, vraťte na své místo. Těch nepotřebných, pro které už nemáte využití, se zbavte – darujte či vyhoďte dle zásad správného třídění odpadu. Přemíra věcí totiž může vyvolávat dojem neuklizené domácnosti a působit chaoticky. Každá další položka v domácnosti navíc představuje další nárok na čas a péči, kterou musíte vynaložit, abyste vaše prostředí udrželi čisté a uklizené.

Při čištění místností začněte s prostorami, které používáte nejčastěji. Zpravidla jde o kuchyň a koupelnu. Nejvíce nežádoucích mikroorganismů se vyskytuje právě zde a přednostním úklidem těchto prostor snižujete riziko jejich přenosu do ostatních častí domácnosti.

Dodržujte zásadu „shora dolů“, kdy s čištěním začnete v horní části místnosti u stropu a postupujete směrem dolů, k podlaze. Tento logický postup vám pomůže udržet přehled o tom, kde jste již uklízeli, a kde ještě ne. A nestane se, že by spadlé nečistoty svrchu znečistily už vysátý koberec nebo vytřenou podlahu.

Pokud mezi vašimi úkoly figuruje i mytí oken, mělo by detailnímu úklidu místnosti předcházet. Malé stříkající kapičky vody by mohly vaše předchozí snažení zmařit.

Tři plus jedna ingredience na efektivní a ekologický úklid celé domácnosti

Bílý ocet, kyselina citronová, kuchyňská soda a peroxid vodíku. S čtveřicí těchto základních ingrediencí si vystačíte na úklid celé domácnosti nejen na jaře, ale i po celý rok. Díky jejich přírodnímu složení navíc budete ohleduplní k životnímu prostředí. Vaši peněženku zase potěší velmi příznivá cena.

Bílý ocet dezinfikuje, pomáhá odstranit zápachy i vodní kámen. Perfektně se tak hodí například na úklid koupelny. Zároveň je však šetrný a lze ho využít i na čištění povrchů jako jsou podlahy, nábytek, sklo a další. Spolehnout se na něj můžete i při odstraňování různých typů skvrn, jako jsou ty od vína, kávy, nebo trávy. Výhoda bílého octa ve srovnání s hnědým spočívá v absenci cukru, který může lákat nežádoucí organismy jako jsou bakterie nebo hmyz.

Tip: Jak na zářivě čistá okna

V rozprašovači smíchejte stejné díly octa a vody, důkladně promíchejte a roztok aplikujte rovnoměrně na okenní tabule. Poté jednoduše setřete papírovým ručníkem nebo staršími novinami.

Kuchyňská soda

Všestrannou přísadou, která se nehodí jen při pečení, je kuchyňská soda. Využijete ji při odstraňování připálenin ať už z nádobí či sporáku. Vhodná je i proti mastnotě, která je typická třeba pro digestoř. Soda také pomůže všude tam, kde se chcete zbavit nežádoucích zápachů – v lednici, u obuvi nebo zatuchlých ručníků. V kombinaci s kyselinou citronovu a bílým octem si skvěle poradí s ucpaným odpadem.

Tip: Jak na ucpaný odpad

Do odpadu nasypte jeden šálek jedlé sody, přidejte půl šálku kyseliny citronové a zalijte směs jedním šálkem horkého bílého octa. Nechte působit přibližně patnáct minut a poté důkladně propláchněte teplou vodou.

Kyselina citronová má obdobné účinky jako bílý ocet. Skvělým pomocníkem bude při odstraňování vodního kamene, který nejčastěji sužuje koupelnové povrchy, ale i kuchyňské spotřebiče. Efektivně s ní vyčistíte myčku, varnou konvici nebo mikrovlnku. Použít ji lze také místo aviváže na bílé prádlo. Na barevné nebo černé je jako změkčovadlo vhodnější jedlá soda.

Tip na univerzální čisticí prostředek

Ekologický a účinný domácí čistič si snadno vyrobíte sami. Stačí smíchat pár lžiček kyseliny citronové s vodou v prázdné láhvi s rozprašovačem. Po důkladném promíchání máte v ruce šikovného pomocníka, který si hravě poradí se zaschlými kapkami a skvrnami na různých površích v koupelně i kuchyni. Ať už potřebujete vyčistit sprchový kout, dlaždice, umyvadlo, baterie nebo toaletu, tento čistič odvede skvělou práci.  Jediné, na co si dejte pozor, je použití na přírodní kámen jako mramor nebo žula. Kyselina citronová by mohla tyto choulostivé povrchy nevratně poškodit a zanechat nevzhledné skvrny.

Dalším skvělým pomocníkem při úklidu je i technický peroxid vodíku o koncetraci 3 %, který zatočí s odolnými skvrnami, vybělí prádlo nebo spáry v koupelně. Při práci s ním je ovšem vhodné používat rukavice.

Tip: Jak na čistoskvoucí záclony

Namočte záclony do většího kýble nebo vany s přidáním dvou hrnečků peroxidu vodíku. Nechte nasáknout a působit po dobu jedné hodiny. Peroxid vodíku pomůže uvolnit špínu a skvrny, aniž by poškodil jemnou tkaninu. Po namočení záclony vyperte v pračce dle doporučení na štítku. Výsledkem budou zářivě čisté záclony s krásným svěžím vzhledem, které prosvětlí váš domov.

Osvěžení na závěr

Máte hotovo? Výborně. Nyní si už jen vychutnejte svěží a čistý pocit domácnosti. Můžete použít osvěžovače vzduchu, esenciální oleje, vonné svíčky nebo čerstvé květiny, abyste podpořili příjemnou vůni a navodili opravdový pocit jara.