Minimalismus vznikl v padesátých letech 20. století jako umělecký směr v sochařství a malířství, ovšem postupně se rozšířil i do dalších oblastí. Jeho hlavním cílem bylo očistit umění od všech zbytečných nánosů a balastu a poukázat na to, co je skutečně podstatné. Divák, čtenář či posluchač měl dostat šanci oprostit se od všech nepodstatných zdobností a detailů a vnímat pouze základní, důležité složky díla. A tato idea se nezměnila ani při přenesení minimalistických principů na život. Princip minimalistické existence totiž spočívá v tom, že se člověk oprostí od vlastnictví různých nesmyslů a soustředí se pouze na věci, které skutečně nezbytně potřebuje k životu.
Když se to tak řekne, může to znít skoro ezotericky. Jako by po nás někdo chtěl, abychom se uchýlili bez ničeho do jeskyní a žili v absolutním souladu s přírodou. V praxi však žádné podobné extrémy nejsou zapotřebí. Minimalismus v životě totiž tkví primárně v tom, že přestaneme hromadit věci, které pro nás nemají žádný užitek, a navíc nám ani nepřináší radost. Obklopovat se výhradně jednoduchými, praktickými věcmi totiž pomáhá udržet se v rovnováze, dát svému životu pořádek a řád, který je ve světě plném chaosu jako uklidňující, všeobjímající náruč.
Minimalismus nutně neznamená, že musíte jít a vyhodit všechny zdánlivě zbytečné věci. Mnohem spíš jde o celkový životní přístup, který by se měl stát vaší přirozeností, inspirovat vás a podvědomě řídit vaše akce, nákupní i jiné. K tomu, aby se vám otiskl do DNA, nicméně vede velmi dlouhá cesta, která ne každému musí vyhovovat. Začněte proto pomalu a řiďte se spíš vlastním citem, než dobře míněnými radami. V první řadě není nutné být minimalistický ve všem a na 200 %. Pro začátek si vyberte jenom jednu nebo dvě oblasti, v nichž budete o svých nákupech víc přemýšlet, a teprve postupně tuto filozofii rozšiřujte i na další součásti vašeho života. Uvidíte, že časem už budete minimalistický přístup praktikovat zcela automaticky.
Dobrým místem, kde s novým přístupem začít, je váš šatník. Většina z nás si ani neuvědomuje, kolik zbytečných kusů oblečení vlastní, protože o jeho množství ve skříni nemá nejmenší ponětí. Občas jsme proto velmi překvapení, když narazíme na kousek, který jsme dlouho považovali za ztracený, nebo zapomněli, že ho vůbec máme. Pokud chcete mít v oblečení skutečně pořádek, vezměte to z gruntu, vyhraďte si aspoň půl den času a pusťte se do třídění. Nejdřív doslova vyrabujte celou skříň. Nezáleží na tom, jestli si oblečení přenesete na postel, nebo skončí na zemi, podstatné je, aby ve skříni nezůstala ani jedna zatoulaná ponožka. Proces třídění samého už pak není tak složitý. Prostě si každý jednotlivý kousek oblečení vezměte do ruky a odpovězte si na několik základních otázek – Měl/a jsem věc v poslední době (např. za poslední rok) na sobě? Kolikrát? Je mi daný kus oblečení pohodlný nebo se v něm z nějakého důvodu „necítím“? Vypadá konkrétní kousek ještě dobře, nebo jeví viditelné známky opotřebení? Na základě odpovědí si pak oblečení rozdělujte na jednotlivé hromádky. Ty, které skutečně nosíte, vracejte rovnou zpátky do skříně, ty, na něž uvnitř jen sedá prach, pošlete dál. Skoncujte s výmluvami, že by se to jednou mohlo vrátit do módy, nebo že do daného kousku zhubnete. Pokud určitý kousek nenosíte teď, je dost nepravděpodobné, že ještě někdy začnete, tak proč si ho nechávat? Podobně naložte i s věcmi, které sice nosíte, ale tak často, že už se málem rozpadají a spíš než parádu vám dělají ostudu. Utěšujte se tím, že věci, které teď vyhodíte, budete moct v budoucnu nahradit. Pochopitelně tím není myšleno, že po vyklizení skříně máte bleskově letět na nákupy, abyste ji zásobili novými kusy, které zase nebudete nosit. Nicméně pokud se už vážně nutně musíte zbavit oblíbené mikiny, protože její sepranost a vytahanost už není ani rebelsky roztomilá, můžete se aspoň těšit na to, že si časem pořídíte novou.
Hlavním pravidlem minimalistického šatníku je mít pouze základní kousky, které se navzájem dobře kombinují. Samozřejmě si můžete zahřešit i nějakým tím extravagantnějším oblečením, přesto by základem všeho měly být jednoduché, prosté věci jako např. džíny, bílá košile, jednobarevná trička a tílka, černá sukně nebo malé černé šaty. Navíc se vždycky vyplatí sázet spíše na kvalitu. U kousků z kvalitního materiálu sice musíte počítat s vyšší počáteční investicí, zároveň však máte jistotu, že vám v šatníku nějakou dobu vydrží a vy je skutečně unosíte.
Obdobně nakládejte i s produkty pleťové, vlasové či dekorativní kosmetiky. V případě drogistických výrobků existuje datum expirace, po níž už byste produkt neměli používat, abyste se vyhnuli případným nežádoucím účinkům. Zvláště ženy přitom mají tendenci nejrůznější kosmetiku hromadit, byť mnohdy ani netuší, nebo už zapomněly, k čemu se jaký výrobek používá. Někde od někoho ho však dostaly, tak ho přece jen tak nevyhodí. Určitě není od věci jednou za čas podniknout nájezd na koupelnu, probrat se veškerou kosmetikou a roztřídit ji podle toho, jestli pro ni máte nebo nemáte využití. Zbavte se různých zbytků, které jste před časem otevřeli na vyzkoušení, ale rozhodli se je nakonec nepoužívat, stejně tak vyhoďte všechny prázdné obaly, v nichž už viditelně nic není, ale vy si je přesto schováváte. Podobně naložte i s dekorativní kosmetikou, zejména těmi produkty, na které ve vašem kosmetickém kufříku jenom sedá prach. Používáte pořád dokola jenom jednu paletku očních stínů? Pak není důvod vlastnit jich deset pro strýčka Příhodu, jelikož šance, že v budoucnu sáhnete po jiném než svém oblíbeném odstínu, je minimální. Posuňte je dál, věnujte kamarádce. Platí to i pro řasenky, rtěnky, tvářenky a další zkrášlovací produkty, které vám zbytečně zabírají místo a nemají praktické využití.
Začít se svými osobními věcmi je nejlepší cestou, jak se postupně propracovat k minimalistickému životnímu stylu. Časem zjistíte, že řadu předmětů vůbec nepotřebujete, neschází vám a vlastně si ani nevzpomenete, že jste je kdy měli. Zkuste se víc než na hromadění soustředit na využitelnost věcí, nakupujte jen to, co skutečně potřebujete, a zkuste se soustředit víc na zážitky než materiální statky. Uvidíte, že váš život bude o poznání šťastnější.