Velký hrnek kávy nebo energetický nápoj vám poskytnou rychlou vzpruhu v podstatě kdykoliv to potřebujete. Ale za jakou cenu? Přiměřená konzumace kofeinu je v pořádku, ale jeho nadměrné užívání může mít za následek úzkost, nervozitu a podobně. Nadužívání kofeinu také dráždí žaludek, narušuje spánek a způsobuje třeba i zrychlený srdeční tep.

Dobrou zprávou je, že existuje spousta přírodních a šetrnějších způsobů, jak rychle a bez kofeinu doplnit energii. Zkuste ještě dnes jednu z těchto šesti variant:

1. Začněte snídaní

Snídejte. Každý den. Bez snídaně těžko budete během dne plní energie. Zkuste si dát třeba ovesné vločky. Díky nízkému glykemickému indexu budou dodávat vašemu tělu energii postupně. Kromě toho jsou v nich také povzbuzující a protistresové vitamíny B. K postupnému uvolňování energie dochází také po konzumaci celozrnného pečiva či rýže.

2. Pijte dostatek vody

Dehydratace nezpůsobuje pouze žízeň. Následkem je také únava a celkové nesoustředění. Až budete příště cítit, že u počítače začínáte usínat, zkuste nejprve vypít sklenici vychlazené vody.

3. Přivoňte si

Věřte tomu nebo ne, ale energii vám doplní i ta správná vůně. Například osvěžující máta peprná podpoří soustředění a citrusy stimulují tvorbu serotoninu, který ovlivňuje náladu.

4. Hýbejte se

Namísto pauzy na kávu nazujte boty a vyrazte na krátkou procházku, třeba jen kolem bloku. Studie prokázaly, že i 20 minut cvičení o nízké intenzitě, tedy třeba chůze, dokáže účinně bojovat s únavou a dobije energii.

5. Natáhněte se

Ztlumte světla, ztište telefon a zavřete oči. 20 minut odpoledního spánku stačí k tomu, abyste doplnili energii na zbytek dne a byli produktivnější. Nebojte, po krátkém „šlofíčku“ nezůstanete takzvaně „grogy“, ani vám nebude bránit v tom, abyste večer usnuli, jak jste zvyklí.

6. Přehodnoťte své spánkové návyky

Je naprosto normální, když se občas celý den cítíte unavení a bez energie. Ale pokud se vám to stává pravidelně a bez konkrétního důvodu, může to být tím špatnými spánkovými návyky. Pokud máte večer problémy s usínáním, zkuste některou z následujících uklidňujících aktivit: čtení (nikoliv však na počítači, mobilu nebo tabletu!), poslouchání relaxační hudby, horká vana.

Pokud špatně spíte, minimálně hodinu před plánovaným spánkem nekoukejte do počítače nebo tabletu (ani v rámci zábavy, natož pak pracovně), které vaši nespavost ještě prohloubí.