Proč jógou proti stresu?

Jógové ásany byly ve srovnání s jinými aktivitami spojeny se snížením hladiny kortizolu, krevního tlaku, klidové srdeční frekvence, vysokofrekvenční variability srdeční frekvence, glukózy v krvi nalačno, cholesterolu a lipoproteinů o nízké hustotě. Cvičení, která zahrnují jógové ásany, jsou zřejmě spojena se zlepšením regulace sympatického nervového systému a systému hypotalamus-hypofýza-nadledviny, a tedy snižují hladinu stresu. Data potvrzuje metaanalýza, která se skládá ze 42 studií (Pascoe, 2017).

Jóga, ale jaký typ?

Vědecký okruh okolo Hunta (2018) zorganizoval experiment. Účastníci byli náhodně zařazeni do tří skupin, a podle nich praktikovali:

  • mindfulness trénink a meditace (bez pohybu),
  • jóga (bez technik mindfulness),
  • jóga a mindfulness techniky
  • placebo skupina, která hrála hry

Rozdíly mezi skupinami začaly být markantní ve 4. týdnu, kdy se od všech ostatních výrazně začala lišit skupina, která kombinovala jak jógové asány, tak mindfulness techniky. V klidovém stavu nejlépe odolávala stresu. Skupina, která praktikovala placebo aktivity byla ke stresu nejvíce náchylná. Skupina, která trénovala pouze meditační techniky byla ze všech ostatních skupin nejklidnější při vyšších psychických zátěžích.

Z výsledků vyplývá, že samotná jóga bez meditačních technik není tak účinná, resp. dostává se ve snižování stresu na úroveň fitness aktivit. Že je jóga efektivnější na redukci stresu potvrzuje Tong (2019). Pomáhá totiž kultivovat všímavost vůči sobě samému/samé, stimulovat sympatický nervový systém, a tím eliminovat stres.

Jak začít s jógou

Na internetu, ve studiích, ale i odborné literatuře je nepřeberné množství druhů jógy. Dobrá zpráva je, že nehledě na délku, frekvenci a typ jógy, všechny vykazují pozitivní výsledky v redukci stresu. Wang (2020) zkoumal Hatha, Bikram, Kundalini, Kriya a Jin jógu. Analyzoval účinky jednotlivých druhů jógy na jednotlivce, kteří praktikovali od 4 do 28 týdnů. Přišel na to, že jóga má pozitivní účinky proti stresu u drtivé většiny zdravých lidí. V různém věku, rozpoložení nebo fyzické dispozici může přijít člověku vhod jiný styl. Starší člověk po úraze ocení spíše pomalejší styl např. s pomůckou židle tzv. Chair jógu.

Jóga v denním životě

Prvním krokem je rozhodnutí věnovat si čas sám/sama sobě. Zastavte se v nejbližším jógovém studiu a zkuste si, co vyhovuje vám. Když chcete s jógou začít, nebojte se zeptat a hlavě vytrvejte. I když krátkodobá praxe také ukázala příznivý výsledek vůči stresu, nemusí se vždy promítnout i do dlouhodobých účinků redukce stresu. Trpělivě zkoušejte zakomponovat jednotlivé prvky jógy do svého denního života (lehnout si do pozice při čtení knihy, telefonování nebo sledování televize).

Proč se rovnou nestavět na hlavu

Sirsasana neboli stoj na hlavě (na obrázku) prokrvuje oblast hlavy (tím podporuje růst vlasů a zlepšuje paměť), má blahodárný účinek na žilní návratnost krve do dolních končetin, odstraňuje úzkosti a působí celkově jako reset. Internet je plný pokročilých pozic, vypadají totiž více fotogenicky. Pokud s nimi však ještě nemáte zkušenosti, rozhodně je sami doma nezkoušejte a požádejte nejdříve o asistenci zkušeného lektora. Prozradí vám, jaké variace jsou nejvhodnější pro zapojení jógy do vašeho denního života vzhledem k vaší pokročilosti, zdravotním omezením a aktuálním potřebám.

Životní pojištění

Pro případ úrazu je to MetLife životní pojištění, které pomůže uhradit následné individuální lekce buď u fyzioterapeuta nebo u lektora jógy, který Vás jógovou zkušeností provede přesně podle vašich aktuálních potřeb.