Neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení

Studie v časopise JCEM zjistila, že při cvičení v chladném počasí lze spálit více kalorií než při fyzických aktivitách v teple. Cvičení venku v zimě může být naprosto bezpečné, vyžaduje však určitá opatření. Tělo musí pracovat usilovněji, aby podalo výkon v drsnějším klimatu a bylo schopno vytvářet dostatečné množství tepla. Oblečte se proto tak, aby vám nebylo chladno.

Než se vypravíte ven, zjistěte si, jaká je předpověď počasí a kolik čísel sněhu aktuálně leží na svazích. Berte v potaz i to, že počasí se na horách rádo rychle mění.

Nezapomeňte na opalovací krém

To, že v létě nechodíte na pláž, ještě neznamená, že se v zimě nemusíte obávat UV záření. Kvůli sálavému efektu sněhu a nedostatečnému stínu je člověk vystaven obzvláště intenzivnímu slunečnímu záření. Používejte proto opalovací krém s vysokým ochranným faktorem (např. SPF 30 nebo vyšší). Namažte se jím 15 až 20 minut předtím, než vyrazíte na sjezdovku nebo běžkařskou stezku.

Vše začíná rozcvičkou

Nezahřátý organismus a chladnější teploty vedou k napětí, stažení cév a následně ke zvýšené pravděpodobnosti křečí a dalších problémů. Několik minut před sportovní aktivitou se proto věnujte cvikům, jako je kroužení rukama, houpání nohama, prkno a podobně.

Jezte častěji

Chlad zpomaluje všechny chemické procesy v těle, a to i schopnosti nervového systému vytvářet svalovou kontrakci. Bez dostatečného množství živin se vaše tělo v chladném počasí rychleji unaví. Jezte tudíž častěji. Počet kalorií, které člověk spálí během cvičení, závisí na mnoha faktorech, včetně úrovně fyzické zdatnosti, výšky, hmotnosti, věku a typu cvičení. Například při celodenním lyžování může člověk snadno vydat až 2 000 kalorií. Konzumace jídla bohatého na sacharidy a bílkoviny dvě až čtyři hodiny před tréninkem proto poskytne tělu optimální živiny.

Po první hodině aktivity je třeba každých 30 až 60 minut konzumovat svačinu bohatou na sacharidy, aby se doplnila energie spotřebovaná během cvičení. Ideální svačinkou je banán, energetická tyčinka nebo směs se sušeným ovocem a ořechy.

Datle, fíky, ořechy nebo kaštany dodají tělu, kromě energie a zdravých tuků, také široké spektrum cenných látek. Pokud váháte, zda máte dostatek vitamínů, přečtěte si článek o doplňcích stravy.

Doplňujte tekutiny, i když nemáte vyloženě žízeň

Dehydratace při cvičení v chladném počasí představuje stejné riziko jako při cvičení v horku. Rozdílem je, že člověk nemá takový pocit žízně. Chlad snižuje pocit žízně až o 40 %. Když je vám zima, vaše cévy se stáhnou a zabrání průtoku krve do končetin. Tento proces zužování cév vede ke snížené sekreci hormonu, který potlačuje žízeň.

Ke ztrátě tekutin přispívá také dýchání a pot (který může být pod zimními vrstvami méně patrný než v létě). Když dýcháte studený a suchý vzduch, vaše tělo ho zahřívá a zvlhčuje. Když vydechujete, pára, kterou vidíte, je ve skutečnosti ztráta tekutin.

Pravidlem je, že na každou hodinu fyzické aktivity (v chladu nebo v horku) potřebuje tělo necelých 500 ml vody. Pokud chodíte do sauny, tak byste měli dbát přijmu tekutin dvojnásob.