Nejeden vyznavač saunování potvrdí, že sauna dokáže zázraky; uvolní a očistí tělo i mysl, sálavá výheň rozpustí všednodenní problémy a starosti, aby je pak voda v ochlazovacím bazénu odplavila pryč.

6 důvodů, proč chodit do sauny

- Saunování činí děti i dospělé odolnější vůči běžným virózám a chorobám horních cest dýchacích.
- Saunování pomáhá při problémech s nespavostí a nechutenstvím (oceníme obzvláště u dětí).
- Saunování uvolňuje svaly i klouby, zmírňuje mírnější formy revmatismu a je skvělou součástí regenerace po fyzické námaze.
- Saunování urychluje očistu organismu od zplodin vzniklých během látkové přeměny, což oceníme například při očistných kůrách.
- Saunování má blahodárný vliv na psychiku.

Nebojte se rodinného saunování: Aneb děti a sauna

Saunovací velmocí je bezesporu Finsko, kde připadá na 3 osoby 1 sauna! Otužilé finské maminky dříve v saunách i rodily a své potomky do saun brávaly již po zahojení pupečníku.V Čechách, kde nemá saunování takovou tradici, je postoj k pobytu dětí v sauně pochopitelně zdrženlivější. Český nestor saunování, MUDr. Antonín Mikolášek, doporučuje počkat s první návštěvou sauny alespoň do 3. měsíce věku. Ovšem za předpokladu, že se rodiče a kojenec saunují v privátní sauně, kam nemá přístup veřejnost. Ostatně i to je vedle nižší teploty a kratší doby pobytu v sauně jednou ze základních podmínek saunování dětí. Méně zběhlí rodiče však mohou s první návštěvou sauny klidně vyčkat do doby, až bude dítko sociálně vyspělejší (okolo 3 roku), a bude schopné lépe vyjadřovat své pocity z pobytu v sauně. Děti není vhodné do této aktivity nutit! Specifika dětského saunování je v každém případě nezbytné pečlivě nastudovat, a zvláště u kojenců vše konzultovat s pediatrem. Seznam saun i odborné informace o saunování malých dětí najdete na internetové databázi saun, www.clovecesaunujse.cz.

Kdy do sauny nesmíme:

- Do sauny nepatří jedinec s jakýmkoliv akutním (zvláště infekčním) onemocněním. V případě chronických chorob je na místě konzultace s lékařem.
- Saunování je nevhodné pro onkologické pacienty, osoby v akutní fázi revmatických chorob a jedince s nemocemi srdce a krevního oběhu.
- Saunování se nedoporučuje epileptikům.
- Kontraindikací je též zvýšená teplota bez dalších symptomů, neboť je narušena termoregulace.

A nezapomeňte, pouze saunování vám pevné zdraví po celý podzim a zimu nezaručí! Bez optimálního spánkového režimu, zdravé stravy, pohybu na čerstvém vzduchu a psychické pohody se dobrá fyzická kondice neobejde.