TIPY, TRIKY A INSPIRACE

Letní úklid šatníku: Kam s nechtěným oblečením?

V létě se lidé přirozeně věnují šatníku – třídí, vyklízejí, co už nenosí a doplňují nové kousky. Také máte doma plnou skříň, ale mnoho věcí z nich vaše děti ani vy nenosíte?

Místo, aby oblečení leželo bez užitku nebo skončilo v koši, dejte mu raději druhý život. Vaše oblečení může nejen pomoct těm, kteří to opravdu potřebují, ale navíc tím šetříte planetu. Jaké jsou možnosti, kde a jak oblečení darovat?

Dětské domovy a azylové domy

Mnoho dětských domovů nebo azylových domů ocení zejména praktické a kvalitní oblečení – zimní bundy, boty, mikiny, spodní prádlo, dětské věci, ale vítané jsou často i školní potřeby a ložní prádlo. Vždy je dobré předem kontaktovat konkrétní zařízení a zjistit jeho aktuální potřeby, které se mohou lišit.

Charitativní obchody, například Sue Ryder, Naděje, Moment…

Charitativní secondhandy přijímají oblečení čisté a v dobrém stavu, prostě takové, jaké byste byli ochotni si koupit a nosit i vy. Výtěžek z jeho prodeje pak putuje na podporu sociálních služeb. Například domov Sue Ryder podporuje důstojné stáří, Moment zase přispívá na ekologické a sociální projekty a Naděje pomáhá lidem bez domova.

Sběrné kontejnery na textil

Tyto kontejnery najdete skoro na každém rohu. Patří sem oblečení, boty (svázané do páru), kabelky, ložní prádlo, někdy i hračky. Jejich provozovateli jsou například Potex, TextilEco a další.

Když už oblečení zcela dosloužilo, je na řadě recyklace

Některé kousky oblečení už se opravdu nosit nedají. Jsou děravé, s nevypratelnou skvrnou nebo zašlé…Ani ty ale nemusejí končit na skládce. Většina větších měst má tzv. Reuse centra, kde lze odevzdat věci k dalšímu využití. Některá centra přijímají i textil, a tak ze starého trička může být třeba hadr na úklid nebo materiál pro kutily. Programy na zpětný odběr textilu mají i jejich prodejci, například IKEA, H&M a další.

Recyklovat nebo spíš „upcyklovat“ může i vlastním tvořením. Máte šicí stroj? Stačí trocha fantazie a z riflí uděláte tašku, ze starého trička čelenku nebo z několika kusů bez vady nový patchworkový polštář.

Nenechte se zavalit tunami oblečení!

Aby toho k třídění bylo méně, zkuste se příště zastavit a opravdu se zamyslet nad skutečným využitím nových oděvů, i když nás v některých „fast fashion řetězcích“ lákají na enormně nízké ceny. Mohl by to být první krok k udržitelnějšímu šatníku – nenechat v sobě probudit tu nutkavou touhu koupit si „výhodně“ něco, co vůbec nepotřebujeme.

Etičtější přístup k módě

Upcycklace je v současnosti největším trendem i v módním průmyslu a není se co divit. Každoročně se podle odhadů vyhodí na celém světě až 92 milionů tun textilního odpadu s velkým podílem neprodaného oblečení. Značky rychlé módy tak čelí kritice za to, že vyrábějí víc, než je trh schopen koupit a velké množství neprodaného oblečení pak skládkují nebo ještě hůř – spalují. Například Francie, která je považována za kolébku moderní módy, od roku 2022 zakázala takové ničení neprodaného oblečení. Značky tak musí textil recyklovat, darovat nebo jinak oblečení znovu využít.

A tady se právě otevřel prostor pro upcyklaci, kterou i velké luxusní značky přijímají jako jeden ze způsobů, jak si zajistit udržitelnost. Neprodané oblečení se stane jiným módním kouskem a zůstává v oběhu, místo aby směřovalo na skládku. Do budoucna by upcyklace měla být "novým normálem". Vždyť studie EU odhaduje, že až 30 % vyrobeného oblečení se nikdy neprodá – což při celkové výrobě přes 100 miliard kusů ročně znamená desítky miliard kusů, z nichž velká část skončí jako zbytečný odpad.

Jaké oblečení děti opravdu potřebují na nový školní rok?

Stačí jeden pohled do kalendáře a zjistíte, že září se blíží a s ním i předškolní nákupní horečka. Rodiče často ve stresu nakupují nové boty, bundy, trička i oblečení „do školy“, ale i to, co děti ve skutečnosti ani nevyužijí.

Checklist základní výbavy pro školáka

  • 3–4 mikiny
  • 5–6 triček s krátkým rukávem
  • a 3–4 trička s dlouhým rukávem
  • 3× kalhoty/legíny na ven
  • 2× pohodlné kalhoty na doma/do školy
  • 2× sportovní oblečení (tělocvik, sportovní kroužek)
  • 1x bunda na podzim
  • 1x bunda na zimu
  • 1× tenisky na ven
  • 1× přezůvky (do školy)
  • 1× boty na tělocvik
  • 1× čepice a nákrčník na podzim/zimu

Mnoho dětí si během roku stejně vystačí s menším množstvím oblečení, pokud se pravidelně pere. A lépe se v něm také vyznají, protože méně kousků = méně chaosu i ve skříni.

Nové nebo použité, ale kvalitnější?

Otázkou je, zda všechno oblečení musí být nové, protože to, které pořídíte v second handech, bazarech, nebo třeba na Vinted, vyjde zhruba na třetinu ceny. Oproti novému oblečení často získáte kvalitnější a značkové kousky, mnohdy i úplně nové nebo jen párkrát nošené. A co je nejdůležitější, u online secondhandů odpadá časově náročné běhání po kamenných prodejnách, takže pokud víte velikost a typ, máte za 15 minut „nakoupeno“.

Další možností jsou „swapy“ - výměny oblečení, které pořádají komunitní centra či městské části – prostě přinesete to, co vaše dítě už neunosí – a odnesete si to, co potřebuje. Skvělý způsob, jak šetřit a zároveň nepodporovat nadprodukci.

Kolik stojí udržitelná výbava?

Podle nejrůznějších průzkumů se výdaje na ošacení a obutí dítěte na nový školní rok většinou spíš odhadují, protože se mohou lišit podle věku dítěte, značek, ale míst, kde rodiče nakupují. Nejlevnější varianta nového vybavení pořízeného v oděvních řetězcích a s využitím nejrůznějších slev se bude pohybovat kolem 5 000 korun, ve střední třídě se oblečení v mixu značek dá pořídit od 5 do 7 tisíc Kč a za značkové oblečení a kvalitní obuv to může být klidně 8 až 10 tisíc Kč. Udržitelná výbava se v minimalistické variantě v kombinaci sekáče a vlastní výměny (swap) dá pořídit již od 1500 do 2500 Kč, střední cesta, která kombinuje second hand + nové spodní prádlo + outletové boty, může vyjít zhruba od 2 500 – 4 000 Kč.

MetLife a Hvězdný bazar

Do podpory udržitelné módy se zapojují i zaměstnanci MetLife. Pořádají sbírky oděvů a sportovních i domácích potřeb pro azylové domy. Letos o prázdninách skříně doma vytřídí znovu, ale tentokrát podpoří aktivity Hvězdného bazaru, který má charitativní obchůdky v Praze, je provozován Českou asociací paraplegiků a nadpoloviční většinu jeho zaměstnanců tvoří lidé s handicapem. Na jejich podporu a další vzdělávání také půjde výtěžek z prodeje oblečení.

Ať už darujete svetr do charity, dětskou bundu do azylového domu, nebo staré tričko na recyklaci, pomáháte. Nejen konkrétním lidem, ale i přírodě a každý kus se počítá! Místo, aby se oblečení stalo odpadem, dostane nový smysl. A to je ta nejlepší móda, jakou můžete zvolit.