TIPY, TRIKY A INSPIRACE

Národní den bez spěchu - 23. duben je dnem, kdy se zpoždění odpouštějí

Apr 14, 2025

#narodnidenbezspechu

Už jste slyšeli o tom, že ve středu 23. dubna celé Česko znovu zpomalí? Již potřetí si totiž připomene Národní den bez spěchu, který chce dát prostor k zamyšlení nad nebezpečími, která přináší spěch, zejména ten za volantem. Letos se k této inciativě České asociace pojišťoven přidává i pojišťovna MetLife.

Ruku na srdce, jak často se snažíte stihnout i to, co se prostě stihnout nedá a spěcháte, protože nemáte čas? Skoro pořád? Tak proto je tu znovu Národní den bez spěchu, abychom si uvědomili, že ne každá situace je tak naléhavá, jak se na první pohled zdá, a že bychom měli zvolnit a dát si víc času na běžné každodenní činnosti. Prostě zpomalit sebe i ostatní, dokud není pozdě. 

Buďme chvíli „jižany“ a neřešme každou minutu

Zamysleli jste se někdy nad tím, proč spěcháme? Dobrá otázka! Spěcháme, protože máme pocit, že nemáme dost času. Taková je doba – tlačí nás k rychlosti v práci, za volantem, v osobním životě, a dokonce i při odpočinku. Možná se bojíme, že něco nestihneme, že přijdeme o příležitost, nebo že nás někdo předběhne. Vždyť někdy ani nevíme, kvůli čemu konkrétnímu vlastně spěcháme… Prostě náš život je jeden velký spěch!

My Češi sice nejsme v přesnosti tak striktní jako třeba Němci nebo Švýcaři, ale zase ne tak uvolnění jako obyvatelé jižních států, kde „pět minut“ může znamenat klidně půl hodiny a nic se neděje😊. V práci se dochvilnost většinou očekává, zejména v korporátním prostředí, u přátelských setkání nebo při neformálních událostech se menší zpoždění obvykle toleruje. Důležité je dát o zpoždění vědět a pak to většina lidí vezme v klidu.

Zpozdit se o pár minut může zachránit i život

Doba a společnost nás nutí do zrychlování, efektivity a neustálého časového presu. Kvůli tomu nám neustále chybí nějaké minuty a hodiny, které bohužel často doháníme na tom nejhorším možném místě – za volantem. Jízda nepřiměřenou rychlosti je chyba, kterou pravidelně děláme téměř všichni a bez výčitek. Jen do doby, než to nevyjde… Plných 43 % řidičů přiznává, že za volantem spěchá, aby dorazili do cíle co nejrychleji a 86 % překračuje povolenou rychlost. Nebezpečná rychlost za volantem si pravidelně vybírá krutou daň i v podobě lidských životů. V minulém roce měla podíl na smrti 148 lidí. Rok před tím na silnicích zemřelo 179 lidí a v letech 2011–2020 bylo při nehodách způsobených nepřiměřenou rychlostí zbytečně usmrceno 2 168 lidí.

V MetLife se přidáváme k iniciativě Národní den bez spěchu jak 23. dubna, tak co nejčastěji i v dalších dnech, kdy se budeme snažit za každou cenu tolik nespěchat, nehonit čas a třeba se můžeme někdy i opozdíme. Leckdy může zpoždění o pár minut zachránit život.  Pokusme se také být vstřícnější ke zpoždění druhých, protože vždycky je lepší přijet později než vůbec. V kontextu celého života totiž pár minut nic neznamená. 

V den beze spěchu 23. dubna se s tímto uvědoměním budou posouvat začátky vybraných akcí a událostí v celé republice, například otevírací doby obchodů, schůzky a firemní porady, příchody do práce (pokud to náplň práce umožňuje), začátky koncertů, představení a dalších kulturních akcí, sportovních utkání, setkání s přáteli.

Ale ani jindy nemusíme být přece otroky času, stačí umět žít s tolerancí zpoždění, právě ve jménu našich životů.

Ideálně pod ochranou životního pojištění One Guard. Protože #CoKdyby?  

Je čas zpomalit!

Umíte si vůbec ještě „vychutnat“ den plný pohody bez spěchu, kdy si užíváte každý okamžik přítomnosti? Poradíme vám několik úplně obyčejných věcí, na které jste možná v tom spěchu už zapomněli…

Ráno v klidu a v pohodě

Začněte klidným ránem bez vstávání „na budík“ a bez stresu, s dobrou snídaní, oblíbenou kávou nebo čajem. A když si přidáte pár minut na protažení nebo meditaci, čeká vás klidnější den.

Plánujte, ale nepřeplánujte

Třeba u ranní kávy si můžete stanovit několik hlavních úkolů, které opravdu ten den potřebujete zvládnout. Ale nezahlťte se, aby vám zbyl prostor i na chvíle odpočinku. Třeba neplánovanou procházku mezi schůzkami nebo krátký relax s knihou.

Zkuste odehnat pryč rušivé prvky

Také to znáte, ať děláte cokoliv, po očku neustále kontrolujete e-maily, sms nebo zprávy na sociálních sítích, aby vám vůbec nic neuniklo. Tak tomu se zkuste vyhnout a naordinujte si offline pauzy. Prostě odložte telefon, vnímejte své okolí a užívejte si, co se kolem vás děje. Všimli jste si třeba, že začaly kvést stromy nebo že se před restaurace zase vracejí „zahrádky“?

Oběd je oddychový čas, ne závod jedlíků

Bez telefonu, počítače a pokud možno i bez hovorů o práci by se měl obejít i váš oběd, patřičně vychutnaný, a ne zhltnutý v letu. Zkuste si při něm se spolupracovníky třeba popovídat o tom, jaký měli víkend, kam by rádi vyjeli na dovolenou nebo jaká je jejich oblíbená kuchyně. Pokud to je možné, najezte se v příjemném prostředí, třeba právě venku na zahrádce.

Domácí hostina i příjemná společnost

Když není proč a kam spěchat, nastává ideální čas na dobrý oběd i doma, třeba na svíčkovou, do křupava upečenou kachnu nebo jiné jídlo či moučník pro pokročilé kuchaře, které si normálně nestíháte připravit. A pak si užít každé sousto nebo doušek oblíbeného nápoje. Sami, s partnerem nebo s rodinou i přáteli a po jídle si povídat, hrát společenské hry nebo bez dalších plánů v příjemné atmosféře posedět venku.

Zastavte se a pozorujte svět

Pobyt na čerstvém vzduchu a pohyb jsou důležité. Příroda má úžasnou schopnost nás uklidnit, stejně jako procházka bez jasného cíle, ať už v lese, kolem vody, na horách, nebo jen po městě. Klidná chůze bez cíle je skvělá na zpomalení, a když při ní objevíte nějaké hezké místo, kde je možné jen tak si sednout, vnímat zvuky, vůně, atmosféru a pozorovat svět, požitek se ještě umocní.

Nemáte čas na čtení nebo film? Udělejte si ho!

Že už si ani nevzpomínáte, kdy jste otevřeli knihu, poslouchali hudbu nebo měli čas na svoji oblíbenou aktivitu? To je špatně. Například knížky mají úžasnou schopnost přenést nás do jiného světa a nutí nás soustředit se jen na příběh, což je skvělý způsob, jak zpomalit naši mysl. Také malování, psaní, hra na hudební nástroj, pletení nebo jiná kreativní aktivita nás vtáhne do přítomného okamžiku a stejnou službu dokáže někomu udělat i práce na zahradě.

Večerní rituály pomáhají navodit kvalitní spánek

Snažte se ve večerních hodinách neřešit nic důležitého a náročné intelektuální úkoly nechat na ráno. Mozek potřebuje vypnout a k tomu slouží večerní zklidňující rituály. Hodí se třeba udělat si teplý čaj a zapálit svíčku nebo pár minut soustředěného dýchání a praktikování mindfulness (soustředění se na plné prožívání přítomného okamžiku). Zklidnit tělo i mysl po těžkém dni dokáže i teplá koupel, třeba ve spojení s aromaterapií a výborně účinky má šero – zhasněte, zavřete oči, nechte se unášet zklidňující hudbou. Alespoň chvíli „netlačte“ na sebe ani na ostatní a zkuste se zaměřit na svůj dech.