Pojem superpotravina už jsme zaslechli asi všichni. Co se pod ním však ve skutečnosti skrývá? Jsou takto označované produkty skutečně natolik unikátní, abychom za ně museli vynakládat často dost vysoké finanční částky?
Odpověď v tomto případě není jednoznačná a liší se případ od případu. Každý organismus je totiž trochu jiný, tudíž i reaguje na konkrétní potraviny rozdílným způsobem. Označení superpotravina a exotický původ samy o sobě ještě neznamenají, že její konzumace na vás bude mít blahodárné účinky. Nemluvě o tom, že existuje řada výrazně levnějších variant.
Rozmanité výživové trendy nabývají na síle především v posledních letech. Lidé stále častěji řeší svůj životní styl a snaží se ho vést tím správným směrem. V době, kdy většina z nás tráví celé dny v kancelářích zíráním do monitorů, je to zájem velmi chvályhodný. Je však třeba k němu přistupovat s rozvahou a nenechat se zbytečně strhnout módní vlnou. Ne každá potravina s přídomkem „super“ totiž má ony kýžené vlastnosti, které od ní očekáváme. Někdy se jedná pouze o chytrý marketingový tah, který má zvýšit prodejnost.
Označení superpotravina není ničím novým. Poprvé se objevilo už před více než sto lety a má dokonce svou vlastní definici v Oxfordském slovníku angličtiny. Podle něj se jedná o „výživově bohatou potravinu, která je považována za zvláště prospěšnou pro zdraví, tělesnou a duševní pohodu“. V dnešní době jde však často spíše o marketingovou nálepku než skutečné zhodnocení kvality potravin. Všeobecně se dá říci, že se jedná o takovou potravinu, která má v porovnání s jinými potravinami téhož druhu vyšší obsah zdraví prospěšných látek, tedy především vitamínů, minerálů, antioxidantů, vlákniny a n-3 mastných kyselin.
Není dobré nad superpotravinami ohrnovat nos, zároveň se však nedají považovat za spásonosné. Pokud nesportujete, živíte se rychlým občerstvením a denně do sebe nalijete dva litry sladké limonády, hrst borůvek jednou týdně vás nezachrání. Nebo spíš nebude mít efekt, ve který možná doufáte. I v případě superpotravin je totiž třeba pravidelná a dlouhodobá konzumace ideálně v kombinaci s jinými vhodnými potravinami, aby váš příjem kalorií, ale rovněž vitamínů a minerálů odpovídal potřebám vašeho těla. Rozhodně neplatí, že čím více superpotravin sníte, tím lépe. V některých případech můžete dokonce podobným přístupem udělat svému tělu medvědí službu.
Mnoho lidí si myslí, že čím exotičtější název, tím spíš půjde o superpotravinu. Platí to však jenom do určité míry. Je pravda, že řada tropických či cizokrajných plodů by se dala do rodiny superpotravin zařadit, to však ještě neznamená, že jsou pro nás po všech stránkách ideální. Příliš exotické druhy potravin, na něž vás organismus není zvyklý, totiž mohou mít na vaše zažívání negativní vliv, tudíž vám příliš neprospějí. Navíc je dobré si uvědomit, že distribuce těchto potravin znamená značnou ekologickou zátěž pro naši planetu, jelikož k nám putují z nesmírně vzdálených končin. S ohledem na exotičnost těchto potravin navíc musíte počítat s poměrně vysokou cenou i omezenou dostupností. Třeba takové camu camu, macu či lucumu v běžném supermarketu neseženete. Proč se ale honit za potravinami, jejichž jména ani nedokážete správně vyslovit, když můžete sehnat jiné s obdobnými účinky a za zlomek ceny?
Neexistuje žádný definitivní seznam superpotravin, s trochou nadsázky by se tak dala označit v podstatě každá zdraví prospěšná potravina. Vybrali jsme pro vás tedy alespoň pár takových, které jsou snadno dostupné, často lokální, a navíc vás ani nevyjdou moc draho. Jaké potraviny byste tedy rozhodně měli zařadit do svého jídelníčku?
- Výrobky z ovsa – ať už sáhnete po vločkách nebo třeba po otrubách, neuděláte chybu. Výrobky z ovsa jsou ceněny zejména pro svůj obsah beta-glukanů, které přispívají ke snižování cholesterolu a mají příznivý vliv na hodnotu krevního cukru. Navíc obsahují hodně vlákniny, která napomáhá zdravému trávení.
- Zakysané mléčné výrobky – ať už jde o kefíry nebo jogurty. Tyto produkty mají díky technologii výroby kysáním čili fermentací blahodárný vliv na střevní mikroflóru a její správné složení. Díky tomu pomáhají posilovat imunitu, zlepšují zažívání a rovněž snižují hladinu krevního cukru.
- Různé drobné bobule – myslí se tím jahody, maliny, borůvky nebo třeba brusinky. Obsahují totiž velké množství vody a tím pádem minimum kalorií, ale zároveň jsou zásobárnou vitamínu C a K či minerálů jako jsou hořčík, vápník, mangan atd. Napomáhají pročištění krve, mají pozitivní dopady na správnou funkci střev a zároveň protizánětlivé účinky.
- Ořechy a semínka – v poslední době jsou velmi populární zejména chia semínka, můžete však sáhnout i po jiném druhu, jako je lněné, sezamové či dýňové. Všechny obsahují zdraví prospěšné n-3 mastné kyseliny a jsou rovněž bohatým zdrojem vlákniny. Podobné je to s ořechy, které mají navrch ke zdravým tukům také hodně hořčíku, vápníku a zinku, takže pomáhají posilovat naše kosti a svaly a mají pozitivní dopady také na naši nervovou soustavu.
- Luštěniny – můžou to být fazole, čočka nebo třeba cizrna. Luštěniny jsou skvělým zdrojem bílkovin a neobsahují tuky. Navíc jsou bohaté na vlákninu a železo.
Superpotraviny jsou trendem, který letí. Mějte však na paměti, že jejich blahodárné účinky se dostaví pouze při vhodné kombinaci s celkově zdravým životním stylem. Jedna superpotravina jednou za čas vám příliš nepomůže, v případě pravidelné konzumace však na sobě účinky jistě brzy pocítíte. Stejně jako u mnoha jiných trendů i u superpotravin platí heslo řídit se vlastní zkušeností a rozumem. Kvalitní, výživově hodnotná strava nemusí stát tisíce korun. To nejlepší můžete svému tělu dopřát i za mnohem míň.