Už několik let objevují Češi kouzlo čerstvého zázvoru, a to nejen při přípravě exotických pokrmů, ale i v rámci domácí léčby nachlazení a některých dalších zdravotních problémů. Značné oblibě se těší zvláště pikantní zázvorový čaj a limonáda z čerstvého zázvoru.
Zázvor je naprosto nenahraditelnou bylinou v tradiční medicíně Číny, Indie, Vietnamu i některých dalších nejen asijských zemích. Jako exotického koření, pikantní pochutiny i účinného léku si jej velice cenili už staří Řekové a Římané. Starověcí učenci si napříč kontinenty všimli zejména jeho pozoruhodné schopnosti prohřát organismus, působit jako mírné analgetikum a tlumit nevolnosti – a právě těchto tří pozoruhodných vlastností využívají jeho milovníci i dnes.
Zázvorem proti nachlazení: Prohřívá i léčí
V případě, že prochladnete během čekání na autobus nebo při dlouhém zimním výletu, na nohy vás spolehlivě postaví zázvorový čaj a teplá vana. Pokud vás nachlazení přeci jen přemůže, měli byste vědět, že oddenek zázvoru disponuje vzhledem k obsaženým fenolickým látkám gingerolu a zingiberinu protizánětlivými účinky a navíc je označován za mírné přírodní antibiotikum. Unikátní komplex léčivých bioaktivních látek dále napomáhá rozpouštět hleny a s velkou pravděpodobností, dle některých výzkumů, dokonce blokuje množení rhinovirů (původců virové rýmy). V takovém případě si zázvorový čaj připravujte až 3x denně, nebo jej z termosky popíjejte v průběhu celého dne, neměl by však tvořit základ pitného režimu, protože u senzitivních jedinců může podráždit zažívání.
Zázvorem proti nevolnostem: Stop kinetóze a nadýmání!
Je již vcelku známým faktem, že zázvorový čaj, ale i některé speciální doplňky stravy vyráběné ze zázvoru (lízátka, pastilky, žvýkačky apod.) mohou tlumit nevolnosti nejrůznějšího původu. Kupříkladu kinetózy, nevolnosti spojené s menstruací či těhotenstvím a dokonce i nevolnosti související s pooperačními stavy. Zázvorový čaj se dobře uplatňuje při lehčích trávicích potížích, neboť látky obsažené v zázvoru podporují sekreci žaludečních šťáv, čímž napomáhají trávení a mírní nadýmání i křeče. V současnosti též probíhají výzkumy zaměřené na vliv zázvoru na nevolnosti provázející chemoterapii a onkologická onemocnění.
Zázvorem proti bolesti: Lék budoucnosti?
Lehčí migrény, zvláště bolesti hlavy spojené s nachlazením, lze do jisté míry eliminovat popíjením zázvorového čaje nebo tobolkami se zázvorovým extraktem. Pozornosti vědců se v posledních letech těší prokazatelné analgetické účinky zázvoru u bolestí spojených s artritidou. Kupříkladu vědci z lékařské fakulty univerzity v Miami dospěli na základě klinických pokusů k zajímavým zjištěním; domnívají se totiž, že vysoce koncentrovaný extrakt z kořene zázvoru může účinně eliminovat bolesti pohybového aparátu, které vznikají v souvislosti s osteoartritidou. Výsledky pokusů naznačují, že účinky mohou být za určitých podmínek srovnatelné s konvenčními léčivy!
Zázvorový čaj
Oloupaný oddenek zázvoru (odpovídající velikosti menšího vlašského ořechu) pokrájejte na menší kousky či tenké plátky a zalijte 2 – 3dcl horké vody. Nálev přiklopte a nechte 5 – 7 minut vylouhovat. Čaj slijte a dle potřeby oslaďte medem a dochuťte citronem. Zázvor skladujte v suchu, temnu a chladu, kde vydrží překvapivě dlouho.