PÉČE O SEBE

Jak zlepšit (hluboký) spánek?

Jul 26, 2022

Kvalitní odpočinek je pro nás extrémně důležitý, tvoří přibližně třetinu našeho života. Mimo meditaci a relaxaci by k nejblahodárnější regeneraci našeho organismu mělo docházet právě ve spánku. Spánek totiž není nic jiného než forma odpočinku. Jenže některé zdroje uvádějí, že až třetina lidí u sebe někdy pozoruje příznaky nespavosti. Následkem insomnie neboli nespavosti obvykle bývá únava, špatná nálada, ale dlouhodobý nedostatek spánku rovněž oslabuje náš imunitní systém, takže se pak mohou přidružit další zdravotní obtíže. Kvalitě spánku by proto měl člověk věnovat dostatečnou pozornost.

Co způsobuje nespavost?

Někteří odborníci tvrdí, že kvalita spánku ovlivňuje kvalitu života (Eser a kol. 2007), jiní zas, že kvalita života ovlivňuje kvalitu spánku (Sadhguru). Ať už je to tak nebo onak, plnohodnotný spánek závisí na velkém množství faktorů. Od životosprávy, přes prostředí, ve kterém usínáme, až po naše aktuální psychické rozpoložení. Hluboký spánek je proto nesmírně komplexní téma. Pojďme si shrnout, co vlastně způsobuje nespavost a jak zdravě spát.

Celou noc jsem nespal/a

Nespavost může pramenit z mnoha příčin. Pokud člověk trpí fyzickou bolestí, je nutné přejít k léčbě příčiny bolesti, která stojí v cestě nerušenému spánku. Stejně tak člověk, který je pod velkým stresem, dostává své tělo do bojového stavu „boj–útěk“. V tomto momentu je tělo připraveno na nebezpečí a nespavost ho trápí méně než zdánlivé (či skutečné) ohrožení na životě. V neposlední řadě bychom měli mít optimální ložní prádlo a hlavně polštář, jehož tvar a výplň hrají zásadní roli pro oblasti krční páteře, která potřebuje vhodnou oporu (Jeon a kol. 2014).

Aby člověk vždy vstal pravou nohou

Z pohledu ájurvédy je optimální chodit spát se západem slunce a vstávat s jeho východem. Aby během spánku nebyl zatížen náš trávicí systém, je vhodné večeřet ideálně před 18. hodinou a vyhnout se těžším jídlům. Starodávná filozofie se zabývá i pozicí spícího. Na severní polokouli se doporučuje nemít hlavu směrem na sever, naopak v Austrálii je nevhodná pozice s hlavou na jih. Nespavci také mohou ke zklidnění mysli a uvolnění svalů využít jógové ásány. Velmi účinná je například pozice dítěte, šťastného dítěte, twist v leže nebo pozice mrtvoly (Maharishi, 2022).

Jak si kdo ustele, tak si lehne

Jak zdravě spát konkrétně definuje nauka Feng Shui. Základem spánku je volba ložnice v neprůchozím pokoji s dostatkem prostoru. Při organizování místnosti by mělo být nejprve pevně stanoveno místo pro postel, až poté by se mělo řešit další vybavení pokoje. Ložnice by měla být orientována oknem na východ, takže večer se bude snáze usínat a ráno zase probouzet s prvními paprsky. Zároveň by se ale měla nacházet co nejdál od vstupních dveří do domu, což vytváří pocit bezpečí. Samotnou postel je ideální situovat nohama ke dveřím/oknu. Pokud by dveřmi někdo vcházel, byl by v zorném poli ležícího člověka. Nad postelí se také nedoporučuje umisťovat žádné závěsné skřínky. Ať už člověk bydlí s partnerem nebo sám, postel by měla být vždy přístupná z obou stran (Grace, 2014).

Modrá není dobrá

Jedním z hlavních faktorů, které snižují naši schopnost usnout a zdravě spát, je modré světlo. Snižuje totiž hladinu hormonu jménem melatonin. Ten řídí přirozený denní rytmus organismu. S večerem jeho hladina obvykle stoupá a s denním světlem zase klesá. Pokud se ale kvečeru, a hlavně v noci vystavujeme modrému záření, hladina melatoninu stoupá jen velmi pomalu. Proto se pro zachování zdravého spánku doporučuje nespat v blízkosti mobilního telefonu. Pokud se vám to zdá nemožné, zkuste alespoň eliminovat modré světlo, obvykle funkcí „noční osvětlení“. Dalším řešením pro lepší spánek je použít při čtení textu na mobilu červené brýle. Více se tímto tématem v Česku zabývá Hynek Medřický.

Zázrak jménem levandule

Levandulový esenciální olej je jedním z nejuniverzálnějších pomocníků do každé domácnosti. Nejenže příjemně voní, ale může dokonce pomoci při štípancích, popáleninách nebo právě ke zkvalitnění spánku. Inhalace 100% levandulového oleje prokazatelně zlepšuje spánek v různých klinických podmínkách. Levandulová esence člověku dokáže snížit krevní tlak a spánek se stává hlubším (Lyte a kol. 2014). Olej lze přidat do aromalampy nebo ještě lépe do difuzéru. Molekuly levandule se ve vzduchu rozptýlí, navodí příjemnou večerní atmosféru a zlepší kvalitu spánku.

Pohyb, pohyb a zase pohyb

Pohyb zlepšuje a zrychluje trávicí procesy, a tudíž přispívá ke zdravějšímu spánku. Především po jídle se např. doporučuje procházka namísto kávy, která by se při problémech se spánkem měla pít jen v dopoledních hodinách. I dospělí ve vyšším věku, kteří mají středně závažné spánkové obtíže, mohou výrazně zlepšit kvalitu spánku pravidelným cvičením (King a kol. 1997). Všeho ale moc škodí, což platí také o sportu – extrémní aerobní cvičení rozproudí krev, a naopak zabrání brzkému usnutí.

Ale jak už jsme zmínili na začátku – kvalitu spánku výrazně ovlivňuje míra stresu. Proto vám můžeme doporučit pojištění OneLife. Stane se vaší oporou při úrazu či nemoci, během vážných životních situací i při nečekaném výpadku příjmů.