Češi za volantem zbytečně riskují, říká MetLife

Počet nehod na českých silnicích a dálnicích pravidelně překračuje počet 100 tisíc ročně. Na vině je přitom nejčastěji neopatrná jízda, při níž se řidič plně nevěnuje svému vozu. Právě následky autonehody však mohou být tragické, mnohdy dokonce fatální. To, že Češi za volantem zbytečně riskují a navíc podceňují důsledky tzv. „závažných“ rizik, potvrzuje i pojišťovna MetLife.

„Při uzavírání pojištění většina lidí uvažuje především o výhodách, které jim může přinést z krátkodobého hlediska, ale už se nesoustředí na ty dlouhodobé,“ vysvětluje František Špulák, Marketing and Communication Executive pojišťovny MetLife. „Tento přístup je bohužel krátkozraký a může se jim vymstít. Lidé by se při sjednávání životního a úrazového pojištění měli soustředit zejména na tzv. závažná rizika, tedy kupříkladu invaliditu nebo trvalé následky, protože pojistné plnění jim tak v případě potřeby dokáže alespoň částečně pokrýt dlouhodobou pracovní neschopnost a s ní spojený výpadek příjmu a poskytnout dočasnou finanční jistotu jim i rodině.“

K nejzávažnějším úrazům patří ty způsobené dopravními nehodami. Jak vyplývá ze statistik Policie České republiky, řidiči jsou na silnicích velmi neukáznění, protože většina autonehod je zaviněna nesprávným způsobem řízení a nepozorností. Nejtragičtější bývají nehody zapříčiněné nepřiměřenou rychlostí. V roce 2018 došlo na českých silnicích a dálnicích k 104 764 nehodám, které si vyžádaly 565 obětí na životech. Pro loňský rok je celkové číslo o něco vyšší, snížil se však počet úmrtí na silnicích, naopak zvýšila se cena celkových hmotných škod, a to o více než čtvrt miliardy korun.

Ze statistik dále vyplývá, že většina nehod je zapříčiněna střetem dvou či více řidičů osobních automobilů. Nejčastěji lidé bourají v Praze, naopak nejméně nehod je zaznamenáno pro Karlovarský kraj. Přestože počet nehod v jednotlivých dnech v týdnu se liší jen drobně, nejvíce jich připadá na pátek, nejméně na neděli, přičemž průměrně se jich každý den stane 287. S ohledem na množství nehod a jejich závažnost zůstává automobilová doprava jedním z nejnebezpečnějších způsobů cestování.

„Lidé si často neuvědomují, jak riskantní může jízda autem být. Pokud je běžnou součástí jejich každodenního života, určitě by neměli váhat s kvalitním pojištěním. Dopravní nehoda totiž může váš život ve vteřině změnit a je dobré mít jistotu dostatečného pravidelného příjmu ve chvíli, kdy dlouhodobě nemůžete docházet do zaměstnání. Pojištění úrazu v kombinaci s pojištěním pracovní neschopnosti dokáže zajistit dostatečný pravidelný příjem, aby se zraněný mohl plně věnovat rekonvalescenci. Pojistné plnění z kvalitního pojištění navíc zcela nebo aspoň částečně pokryje také náklady spojené s dlouhodobou léčbou či zkvalitněním rehabilitační péče,“ uzavírá František Špulák z pojišťovny MetLife.

Informace pro editory

Pojišťovna MetLife (MetLife Europe d.a.c.) nabízí své služby v České republice od roku 1992. Dlouhodobě se umisťuje v žebříčku top deseti nejvyužívanějších pojišťoven v oblasti životního pojištění. MetLife Europe d.a.c. je dceřinou společností MetLife, Inc., která vznikla již v roce 1868 a v současnosti spravuje pojistky 100 milionů klientů ve více než 40 zemích světa. Široká produktová nabídka zahrnuje zejména investiční životní pojištění, úrazové pojištění, speciální druhy pojištění pro ženy nebo děti či zaměstnanecké benefity.

Pro více informací kontaktujte:

Crest Communications, a.s.
Marcela Štefcová
Ostrovní 126/30, 110 00 Praha 1