Zkuste strávit nějaký čas na čerstvém vzduchu, ideálně v přírodě. Pokud se vám při tom povede nachytat i poslední paprsky podzimního slunce, můžete si gratulovat, protože vitamín D je vysoce prospěšný pro naši imunitu a celkově přispívá k dobré náladě. I s pošmourným nebem nad hlavou se však dá procházka užít. Zářivě barevné podzimní listí vám určitě vykouzlí úsměv na rtech, a třeba se vám v něm povede najít i nějaké kaštany nebo žaludy, ze kterých si pak doma budete moct vyrobit třeba zvířátka nebo si jimi vyzdobit stůl. Jakákoliv rukodělná činnost je totiž velmi uklidňující. Ne nadarmo se říká, že se mají zaměstnat ruce, aby si hlava odpočinula.

A pokud je počasí k jakýmkoliv procházkám vyloženě nepřátelské, můžete si den zpříjemnit i v teple domova. Ideální samozřejmě je uvelebit se před zapáleným krbem, naslouchat praskotu ohně a hledět do plamenů, ne každý však má tuhle možnost. Naštěstí se dá pocit praskajícího ohně aspoň částečně imitovat i jinými způsoby. Věděli jste kupříkladu, že existují svíčky s dřevěným knotem, které vám nejen nádherně provoní domov, ale navíc po zapálení vydávají charakteristický praskavý zvuk hořícího dřeva? Všeobecně platí, že pohled do plamenů v nás vyvolává pocit klidu a bezpečí, který se přetváří v celkovou pohodu. Hořící svíčky jsou tudíž pro pošmourné podzimní měsíce naprosto ideální.

Skvělým životabudičem, který funguje na zlepšení nálady vždy a bez výjimek, je čokoláda. Má tu výhodu, že si ji můžete dopřát v mnoha různých podobách a příchutích, ovšem pro podzim je naprosto ideální její tekutá forma. Hustá krémová horká čokoláda s kopcem šlehačky navrch vás nejen zahřeje, ale také příjemně naladí. Neexistuje totiž problém, se kterým by čokoláda nepomohla. A pokud ano, tak jste jí jednoduše nesnědli dost.

Svíčky, čokoláda nebo teplá deka a huňaté ponožky vám sice můžou k celkové pohodě napomoct, existuje však jen jeden zaručený způsob, jak aspoň na chvíli úplně vypnout – digitální detox. Každodenně jsme pod takovou palbou negativních zpráv z domova i ze světa, že to má na naši psychiku nepříznivé dopady. Dovolte si proto pár hodin bez spojení se světem. Vypněte mobil i počítač, zapomeňte na televizní či radiové zpravodajství a odložte i noviny. Jednoduše si dopřejte trochu času jenom pro sebe, přečtěte si knížku nebo aspoň časopis, malujte nebo třeba vyrobte poličku a nechte okolní svět jen tak plynout. Aspoň na chvíli vypnout totiž občas potřebujeme všichni.

Mít čas od času špatnou náladu a cítit se vyčerpaný okolním děním je naprosto normální. O to důležitější však jsou nejrůznější malé radosti, kterými si ji aspoň trochu zlepšíme. Pamatujte si, že podzimní splín vás naplno ovládne jenom tehdy, když k tomu dostane šanci. Tak ho radši zažeňme dřív, než bude pozdě.