Šlápněte do pedálů

Cyklistika je velmi oblíbeným sportem, který můžete provozovat závodně i relaxačně, jelikož si trasu volíte individuálně a s ohledem na své fyzické možnosti. Komu nevadí se pořádně zapotit v náročnějším terénu, může vyrazit na hory, kde vyčerpávající námahu ze stoupání vyrovná adrenalinový zážitek ze sjezdu. Ti, kdo dávají přednost poklidnějšímu tempu, nebo rodiny s menšími dětmi jistě vezmou zavděk nenáročnými cyklostezkami někde v údolí. Proč nedojet třeba z Prahy až do zámeckého parku ve Veltrusech, když stezka podél Vltavy k tomu přímo vybízí? Anebo se vypravte do Lednicko-valtického areálu a cestou od jednoho zámku k druhému obdivujte další drobnější stavby, které jsou v okolí rozeseté.

Ať už se na kole vydáte kamkoliv, rozhodně nepodceňujte správnou výbavu. Bez kola to nepůjde, to je jasné. Ještě, než na něj nasednete, však zkontrolujte, že nemá žádnou viditelnou vadu ani nepůsobí poškozeně. Ověřte si, že kola jsou správně nahuštěná, řetěz je správně napnutý, přehazovačka funguje a kolo je opatřeno odrazkami, případně i světlem a zadní „blikačkou“. Taky si před jízdou nezapomeňte nasadit helmu a eventuálně i brýle a chrániče. Platí to zejména pro vaše děti, které jsou k pádům a kolizím náchylnější. Vy jako rodiče byste však rozhodně měli jít příkladem. Uvidíte, že váš potomek bude mnohem ochotnější nasadit si helmu, pokud v ní uvidí napřed vás.

Vzhůru do oblak

Napadlo vás někdy, jak se asi musí cítit opice, když se houpají na liánách, přeskakují ze stromu na strom a baví se ve výškách? Věřte, že podobné myšlenky určitě mají i vaše děti. A neexistuje lepší způsob, jak to otestovat, než vyrazit do lanového centra. Po celé republice se jich nachází řada, nabízejí různá prostředí i různé úrovně obtížnosti. Zatímco některé překážky zdoláte levou zadní, jiné vás pořádně potrápí a otestují nejen vaši kondičku, ale i koordinaci a schopnost rozhodování. Určitě se však nemusíte bát, že byste se s dětmi třeba jen na moment nudili.

Výhodou lanových center je možnost přizpůsobit lezecký program na míru schopnostem návštěvníků. Můžete si vybrat, jestli chcete zdolat všechny překážky, nebo jenom některé z nich; kdo má hrůzu z výšek, může zůstat na nižších úrovních, kdo si přeje rozhled, vystoupá až do nejvyšších pater. Samozřejmostí jsou helmy a jištění, takže se o děti ani sebe nemusíte bát a můžete se do lezení ponořit naplno. Jen si předem zkontrolujte, jaký věkový limit centrum má, abyste měli jistotu, že vás sem pustí i s dětmi. Většinou to bývá 5 nebo 6 let, ale přístupnost se může lišit i v závislosti na konkrétní překážce či programu.

Za dobrodružstvím do městských ulic

Jen se tak bezcílně potulovat městem a nasávat jeho atmosféru děti obvykle moc nebaví, zkuste jim proto procházku proměnit v dobrodružnou výpravu. Spousta z nás si jistě pamatuje táborové bojovky, v nichž jsme na základě mapy a pár indicií putovali z místa na místo a snažili se dojít do cíle. Totéž můžete vyzkoušet i v městských ulicích. Na popularitě v poslední době získávají zejména venkovní únikovky, které kombinují pobyt na čerstvém vzduchu s trochou edukace a řešení logických i jiných úkolů. V Praze se takhle můžete projít třeba v Divoké Šárce, Prokopském údolí či Starém Městě, podobné možnosti však skýtají i další česká města.

Pokud nechcete spoléhat na cizí trasy nebo se ve vašem okolí třeba nic podobného nenabízí, můžete klidně nějakou bojovku připravit sami. Vymyslete pro své děti hon za pokladem nebo dobrodružnou výpravu za záchranou světa. Stačí připravit pár stanovišť, nějakou legendu k nim a sladkou odměnu na konci a vaše akční procházka může odstartovat. Uvidíte, že se na ní budete bavit všichni.

Ať už pro své děti vymyslíte dobrodružství ve městě, v přírodě nebo třeba v obojím, nezapomínejte si to hlavně pořádně užít. A abyste měli jistotu, že jste dobře chránění i pro případ úrazů, uzavřete pro sebe i své děti výhodné úrazové pojištění. Náš OneLife nabízí pro některé dětské úrazy, ke kterým dojde o prázdninách, dvojnásobné plnění.