Lyže, běžky, snowboard, sáňky i brusle už znáte. Co namísto toho vyrazit na hory za něčím novým? Nebo klasické zimní sporty trochu okořenit? Našli jsme pro vás zajímavé tipy na zimní aktivity, které rozhodně budete chtít zkusit.

Pro lyžaře i snowboardisty

Snowscoot

Snowscoot neboli sněžnou koloběžku ocení zejména ti z vás, kteří raději než sjezdovky navštěvují snowparky a užívají si jízdu na překážkách. Můžete ji vzít i na klasickou sjezdovku a zkusit trochu jiný styl než na lyžích či snowboardu. Snowscoot je možné půjčit si ve většině lyžařských středisek.

Snowkiting

Snowkiting je u nás poměrně mladý adrenalinový sport. Budete k němu potřebovat lyže, nebo snowboard, volný terén, vítr (stačí 3 m/s) a kite neboli tažného draka. Při snowkitingu si užíváte volnou jízdu otevřeným terénem, kdy vám kite dovolí lyže nebo prkno odlepit od země a vznést se do výšky, zase dopadnout zpátky a dál brázdit zasněženou krajinou. Pokud chcete snowkiting vyzkoušet, určitě nejprve navštivte kurz pro úplné začátečníky. Dozvíte se něco o meteorologických podmínkách, bezpečnosti a zkušení instruktoři vás naučí základy jízdy. Kurzy naleznete například na Božím Daru, v Abertamech i v Jeseníkách a v Říčkách v Orlických horách.

Telemark

Že vám telemark nic neříká? Přitom je to předchůdce sjezdového lyžování a dodnes je nedílnou součástí skoku na lyžích, kdy při doskoku končí závodník v pokleku. Pořád vám to nic neříká? Tak si vzpomeňte na film Krakonoš a lyžníci, na jejich lyžařský styl s volnou patou. Telemark je zjednodušeně řečeno jízda na speciálních lyžích v pokleku, kdy je napevno k lyži přidělaná špička a paty zůstávají volné. Fyzicky je sice náročnější než „klasické“ lyžování, zato pro vaše klouby zdravější. Kurzy telemarku u nás nabízejí některé lyžařské školy. Zapátrejte, jestli ve vaší zvolené lyžařské destinaci nějaký kurz nebude probíhat, a vyzkoušejte si tento elegantní styl.

Horse Skijöring

Přijde vám vyjížďka na koni zasněženou krajinou příliš nudná? Hledáte něco akčnějšího? Vyzkoušejte Horse Skijöring a nechte se na lyžích táhnout pravou koňskou silou. Kůň má speciální postroj pro zachycení lonžovacího lana, na jehož konci se lyžař drží a nechá se vést, ale ne zadarmo. Jezdec na lyžích musí udržovat dostatečnou vzdálenost mezi sebou a koněm, musí udržovat rovnováhu a dávat pozor, aby se lonž nezapletla koni pod nohy. Odměnou mu je adrenalinový pocit z jízdy a nezapomenutelný zážitek. Lyže můžete vyměnit za snowboard.

Skialpinismus

Podstatou skialpinismu je vystoupat na lyžích na vrchol vybrané trasy a dolů se projet nejlépe ve sněhovém prašanu. Pro skialpinismus potřebujete lyže přizpůsobené neupravenému sněhu s úchytkami pro stoupací pásy. Ty jsou důležitým pomocníkem pří cestě na vrchol. Lyže mají speciální vázání s volnou patou pro výstup a pro sjezd ho lze nastavit na bezpečnostní jako u sjezdových lyží. Skialpinistické trasy naleznete v okolí Pece pod Sněžkou, na Šumavě, v Jeseníkách, v Rokytnici nad Jizerou a v okolí Špindlerova Mlýna. Nezapomínejte na svou bezpečnost. Na první túry nevyrážejte na vlastní pěst, ale v doprovodu zkušeného průvodce, nebo absolvujte některý z kurzů skialpinismu.

Pro běžkaře

Skijöring tentokrát se psy

Skijöring jsme vám představili v jednom z předchozích příspěvků pro lyžaře. Skijöring má i verzi pro běžkaře, kdy namísto koněm jste poháněni jedním nebo rovnou celou smečkou psů. Pokud máte doma čtyřnohého mazlíčka, který by s vámi hravě zvládl tento sport, není pro vás nic jednoduššího než najít vhodnou trasu a užít si společnou radost z jízdy.

Pro sáňkaře

Snowtubing

Celá řada skiareálů má vedle klasických sjezdovek a snowparků i snowtubingové dráhy. Snowtubing je bezpečná adrenalinová jízda na speciální gumové duši, kterou ocení nejen děti, ale i dospělí.

Pro dobrodruhy

Lezení ledopádů

Lezení přírodního ledopádu v Labském dole si můžete vyzkoušet pod dohledem zkušených průvodců. Pokud máte s lezením své zkušenosti, určitě si ledopád nenechte ujít, zlepšíte své schopnosti a budete mít nezapomenutelný zážitek. Za lezením po ledové stěně nemusíte nutně jezdit jenom do Krkonoš, v Liberci mají jednu z největších uměle zledovatělých ploch ve střední Evropě. Aktuální informace naleznete na facebookových stránkách Horolezecká Aréna.

Mushering

Před vámi smečka psů a kolem vás ubíhá krásná zimní příroda, kdo by se nechtěl na chvíli vžít do role polárníků. Jízdu se psím spřežením si můžete vyzkoušet například v Jeseníkách, Jizerských horách nebo Krkonoších.

Sněžnice

Pokud byste se rádi vžili do kůže polárníků, ale mushering vás příliš neláká a raději byste si horské trasy prošli pěkně po svých, tak právě pro vás jsou ideální výlety na sněžnicích. Vycházku i s průvodcem nabízí například Národní park Šumava či resort Dolní Morava.

Sněžný skútr, pásové čtyřkolky či sněžná motorka

Zimní dovolenou na horách si můžete zpestřit projížďkou zasněženou krajinou na skútru, čtyřkolce i motorce. Pokud zamíříte třeba do Špindlerova Mlýna, můžete si zpestřit dovolenou vyjížďkou na jednom z těchto strojů.