Včasný nákup školních pomůcek

Školní nákupy jsou vždycky tak trochu oříšek. Nejen že si na ně musíte vyhradit značnou část rodinného rozpočtu, ovšem musíte je taky správně načasovat. A obrnit se značnou dávkou trpělivosti. Hodně záleží také na tom, jestli posíláte dítě do první třídy, do nové školy nebo do prostředí, které už důvěrně zná. Odvíjí se od toho totiž, co a kdy můžete nakupovat. Je-li vaše ratolest již protřelým školákem, pravděpodobně dokáže odhadnout, jaké sešity bude na jaký předmět potřebovat a dají se proto obstarat s předstihem. V případě, že mění školu nebo nastupuje z prvního stupně na druhý, je lepší počkat, co mu řeknou jednotliví vyučující, abyste pak doma neměli hromadu zbytečných pomůcek. Pokud vaše dítě začíná na střední škole, pamatujte i na nutnost pořídit mu učebnice, nemůžete totiž počítat s tím, že by vám je půjčila přímo škola. Je nicméně dobré se informovat u starších studentů, zda u nich probíhají např. burzy učebnic, kde lze potřebné kousky nakoupit se slevou. Samostatnou položkou nákupního seznamu jsou potom přezůvky a cvičební úbor. Zejména u obuvi si zkontrolujte, jestli dítěti přes léto nevyrostla noha, abyste mohli nové kousky pořídit dostatečně včas.

Stanovte si pevný řád

Pokud děti mají být schopny udržet ve škole pozornost, je třeba je tam posílat dostatečně odpočaté. Dopředu proto nastavte režim a obrňte se značnou dávkou trpělivosti při jeho prosazování. Děti by měly odcházet do postele v pravidelnou hodinu a stejně pravidelně i ráno vstávat, přestože se jim nebude chtít. Pamatujte zejména na to, že děti i dospívající mají vyšší potřebu spánku než vy, proto se snažte jim ho dopřát. Že se zejména teenagerům chce spát výrazně později než vám, je druhá věc. A přestože je vědecky prokázáno, že u nich zvýšená produkce melatoninu a s ním spojená únava nastupuje až v pozdních nočních hodinách, začátek vyučování se na nic podobného neptá, a je proto lepší zahnat děti do postele včas.

Krom uspávacích a probouzecích rituálů si nicméně nastavte i denní režim jako takový. Neznamená to, že musíte dítě nutit do učení, sotva přišlo domů ze školy, je lepší dopřát mu trochu času na oddech a hraní. Nezapomeňte mu však pomoci s domácími úkoly, případně učením, a zkontrolujte, že má na další den všechno připraveno. Předem počítejte s tím, že zejména u puberťáků se vaše snaha o pomoc nesetká s velkým pochopením, proto ji zbytečně nevnucujte a zaměřte se spíš na obecnější otázky týkající se školy. I tak však počítejte s tím, že vám možná jen něco odsekne, protože rozhovor s vámi právě není na žebříčku jeho priorit.

Nezapomeňte na zábavu

Pamatujete si ona známá okřídlená tvrzení „učíš se pro sebe“ a „škola je vaše zaměstnání“? A vzpomínáte si, jak strašně vám lezla na nervy? Pak je zkuste neaplikovat na vlastní děti. Vzdělání je pochopitelně důležité, nicméně svět nestojí jenom na něm. Vaše děti by tak měly mít šanci si trochu vydechnout a pobavit se. Proč o víkendu nevyrazit třeba někam na výlet? Začátek podzimu obvykle nabízí příjemné počasí, které by bylo škoda nevyužít. Kam s dětmi za zábavou, se můžete inspirovat v jednom z našich předchozích článků.

Začátek školního roku je sice náročné období, ale pevně věříme, že se vám ho povede přečkat bez úhony. Základem je zbytečně se nestresovat, protože když budete v pohodě vy, budou spokojenější i vaše děti. Tak do nového školního roku vykročte tou správnou nohou.