1. Svátky aktivně

V televizi se budou o vaši pozornost doslova předhánět. Některé nové pohádky si jistě nemůžete nechat ujít, ale možná by bylo lepší využít streamovací služby, takže pak před obrazovkou nemusíte prosedět celý den. Vyzvěte rodinu nebo kamarády na procházku, ideálně po večeři, abyste podpořili trávení.

2. Alkohol střídmě

Pokud jste během svátků zvyklí slavit vše  se skleničkou v ruce, mohou se jednotky alkoholu opravdu nahromadit. Svařené víno na trzích, horká medovina od souseda, víno k večeři, přípitek s přáteli... Snažte si proto hlídat, kolik toho vypijete. Nezapomínejte také na nápoje nealkoholické.

3. Vědomé prožívání

Jediný způsob, jak dosáhnout toho, aby vám sváteční dny neutekly mezi prsty, je zastavit se. Poslouchejte svoje tělo, zamyslete se nad svými aktivitami i nad tím, co jíte, abyste bezmyšlenkovitě nestrkali do pusy vše, co máte před sebou. Jíte proto, že máte hlad, nebo proto, že jsou Vánoce, a to jídlo na stole před vámi je tak lákavé?

4. Setkávejte se nejen u jídla

Všichni si rádi užíváme dobré jídlo s rodinou nebo přáteli, ale uvažovali jste také o jiných vánočních aktivitách? Pravděpodobně se tak vyhnete nezdravým jídlům, ušetříte peníze a tělo vám bude vděčné. Zamrzlé rybníky přímo vybízejí k bruslení a zasněžené kopce ke sněžným radovánkám. Budou-li Vánoc na blátě, můžete se společně vydat na zimní procházku lesem a donést zvířátkům něco zdravého do krmelce.

5. Klid na duši

Nadměrné výdaje, vaření, úklid a seznamy úkolů mohou člověka stresovat. Zkuste si zachovat smysl pro humor a brát věci s nadhledem. Vánoce trvají jen tři dny, a tak nemá cenu se kvůli nim stresovat. Pokud se zvýšení hladiny stresu obáváte, zkuste zařadit pár prokazatelně účinných jógových technik.

6. Jezte ovoce

Ujistěte se, že váš vánoční nákupní seznam obsahuje také zeleninu a ovoce. V tomto období pozdních večeří, přejídání a večírků je víc než kdy jindy důležité přijímat vitamíny a minerály, které vám pomohou udržet si dobré zdraví. A ne, svařené víno s kolečkem pomeranče se jako denní dávka ovoce skutečně nepočítá.

7. Nepřeskakujte snídani

O svátcích se spí déle a leckdo má tendence přeskočit ranní rituál spojený se snídaní a rovnou se naobědvat. Nebo „šetříte“ kaloriemi na gurmánskou večeři či večírek, ale pak si ke stolu sednete s pocitem hladu a během pár minut lačného jedení je vám nevolno. Začněte raději den třeba miskou ovesné kaše. Stabilizujete si tak hladinu cukru v krvi, což zabrání zvýšené chuti k jídlu v pozdější fázi dne.

8. Kultivujte svého ducha

Existuje mnoho způsobů, jak se o své duševní zdraví postarat i během vánočních svátků. Zapřemýšlejte, zda ve vašem okolí není někdo, koho byste mohli obdarovat laskavostí. Méně je někdy více. Dobrý skutek navíc navozuje příjemný pocit jak dárci, tak příjemci. Některé výzkumy ukázaly, že altruismus zvyšuje spokojenost se životem, a může dokonce zvýšit sebevědomí.

9. Učte se a zkoušejte nové věci

Svátky jsou báječnou příležitostí, kdy si s rodinou můžete zahrát deskové hry, experimentovat s novými recepty nebo pečlivě prozkoumat návod k telefonu a objevit některé jeho netušené funkce. Kreativitě se meze nekladou, využijte toto období na činnosti, na které jindy nezbývá čas – ať už je to kutilství, pečení nebo výroba EKO vánočních dárků.

10. Věnujte jídlu péči

Podle statistik je prosinec měsíc, ve kterém mají lidé trávící problémy nejčastěji. Abyste minimalizovali rizika, nenechávejte jídlo celý den na kuchyňské lince či na stole. Servírujte jen malé množství jídla, které bylo právě uvařené nebo vyndané z lednice. V ideálním případě se snažte zbytky jídla spotřebovat do 48 hodin či je zmrazit. A pozor na ty rybí kosti!

Šťastné, veselé, a hlavně zdravé Vánoce vám přeje pojišťovna MetLife.